Діти дощу: Чи будуть маленькі франківці з аутизмом мати спеціалізований клас?


Першого червня весь світ відзначає день захисту дітей. Проте чи справді права дітей є такі захищені, як написано у конвенції і розповідають чиновники.

Зокрема мова йде про право на навчання, адже хоча це право записане в Конституції, на практиці діти з особливими потребами мають великі складнощі зі здобуттям освіти.

З такою проблемою зіткнулася і мешканка Івано-Франківська Оксана (ім'я змінено за проханням, - ред.). Жінка виховує дитину з розладами спектру аутизму і зізнається, що в Україні і на Прикарпатті зокрема, жити з таким діагнозом дуже важко.

"Ви увити не можете скільки принижень проходять батьки таких діток. Допомоги від держави або немає, або дуже мізерна, що навіть на ліки не вистачає. Про навчання взагалі нема що говорити. Проблем багато, але ми їх долаємо", - зауважує мати.

Пані Оксана розповідає, що раніше її дитина навчалася в Угорницькій школі-інтернаті. Проте, розповідає франківчанка, були змушені шукати інший навчальний заклад.

"Ми зіткнулися з великою проблемою, коли кілька наших дітей навчалися в Угорницькій школі-інтернаті - це погане відношення адміністрації і нерозуміння  проблеми цих дітей. У першому класі директор і зауч приймали техніку читання 20 слів, коли дитина тільки почала спілкуватися. Їм потрібно рік для адаптації, а не перевіряти техніку читання. Нам сказали, що за своїм інтелектом вони навчатися не можуть. І коли ми звернулися в департамент освіти ОДА, то нам запропонували тільки індивідуальне навчання. Проте це не варіант, адже дітей забирають від світу від дітей, тоді як їм необхідне спілкування з ровесниками. У Франківську нам не могли нічого запропонувати, тільки Калуш або Тлумач. Тож тепер я кожного дня змушена возити дитину за 20 км від місця проживання, а ви знаєте, які зараз ціни на бензин", - розповідає жінка.

Мати дуже сподівається, що в Івано- Франківську все ж з'явиться клас для особливих дітей. Каже, раніше чиновинки їй говорили, що таких як вона мало, тож на окремий клас не набереться. Хоча настравді таких сімей багато і всі вони змушені самостійно шукати вихід з ситуації. Про це у розмові з кореспондентом Бліц-Інфо підкреслює психолог, голова ГО "Світанок", що займається підтримкою дітей-аутистів Анастасія Голинська.

«Біда в тому, що діти з діагнозом розлади аутичного спектру в Івано-Франківську не мають де отримати шкільну освіту.  Як варіант - угорницька школа-інтернат. Проте вона належить до обласного підпорядкування, а по юридичних нюансах вони мають право брати тільки 30% міських діток від загальної кількості, які потрапляють в клас. Тобто, якщо у класі 10 діток, то з міста може потрапити не більше трьох.  А їх є набагато більше», - роз'яснює Голинська.

За її словами, таким дітям пропонують індивідуальне навчання, або інклюзивну освіту. І якщо про індивідуальне навчання батьки особливих діток знають давно, то інклюзивна освіта для них є новинкою і викликає певні побоювання. Адже йдеться про навчання діток з особливими потребами у звичайних класах. І тут проблема у певному психологічному бар’єрі, який доводиться долати як самій дитині, так і її батькам, вчителям, однокласникам і їх батькам.

«Проблема в тому, що не всі такі дітки готові до інклюзивної освіти. Адже у них є проблеми з поведінкою і їм потрібен час, щоб адаптуватися до школи. Тому ми дуже хочемо, щоб у Франківську був клас для діток з аутичними розладами. Можна його назвати ресурсним і відкрити при звичайній школі, щоб ці дітки могли там рік-два провчитися, адаптуватися і потім уже іти по інклюзиві у звичайні класи»,- пропонує психолог.

Що ж стосується домашнього навчання, то на переконання Голинської воно для дитини з аутизмом є крахом. Адже вона стає замкнутою перед світом, тоді як перебування серед дітей дає їй шанси на нормальне майбутнє. Анастасія Голинська зауважує, що серед таких діток є багато геніальних і єдиною проблемою є тільки їхня соціалізація.

Як розповідає голова "Світанку", вони орієнтуються на позитивний досвід і закордонних країн і навіть Києва, де уже відкриті ресурсні класи.

«Позитивний досвід є у Білорусії коли один хлопчик з такого ресурсного класу зараз уже йде на навчання у 5 клас звичайної школи», - каже психолог.   

Загалом, за словами Голинської в місті є більше 40 дітей від 3-х до 12 років, які потребують особливого підходу до навчання.

«Цього року близько 15 діток ідуть у перший клас. І їх батьки в приватному порядку вирішили питання влаштування дитини в угорницьку школу-інтернат через прописку в селі, оскільки в місті немає куди подітися. Як ГО ми готові допомогти управлінню освіти і організувати навчання для тих вчителів  які будуть займатися з дітками, запросити на семінари фахівців. Головне щоб почалося. Навіть батьки висловили готовність за необхідності фінансово посприяти відкриттю такого класу», - запевняє активістка

В той же час головний освітянин Івано-Франківська Ігор Смаль у розмові з кореспондентом Бліц-Інфо запевнив, що знають про цю проблему і активно працюють в напрямку її вирішення.

«Ми це питання тримаємо на контролі і шукаємо можливість відкриття. Намагаємося створити такий клас до першого вересня. Рішення прийняти це найпростіше, але забезпечити його виконання значно складніше. Ця проблема комплексна, потрібно знайти вчителів, приміщення і ресурси для того, щоб такий клас запрацював», - пояснює посадовець.

За словами Смаля, зараз за інформацією з дитсадків до першого класу мають піти десь 56 дітей із різними проблемами. Серед них 12-15 діток з аутизмом.

«Ця цифра не зовсім реальна, адже не всі батьки згодні озвучувати діагнози. Оскільки це ніби печатка на все життя, а є надія на покращення. Цього року наш міський центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями пішов на зустріч батькам з дітьми з особливими потребами і взяв їх на навчання. Проте цей заклад не взмозі забезпечити всіх дітей. Тому ми працюємо над створенням класу на базі однієї з шкіл міста, в іншому випадку доведеться шукати додаткові можливості для центру», - каже чиновник.

Що ж стосується угорницького інтернату, то за словами Смаля міське управління освіти і надалі співпрацюватиме з ними по влаштуванню діток на навчання.

«Ми розуміємо, що можливості влаштування франківських діток в цей інтернат обмежені. Проте навіть відкриття класу для особливих дітей не дасть можливості повністю вирішити ситуацію. Тому ми і надалі будемо знаходити можливості для співпраці», - пояснив освітянин.

Будемо сподіватися, що ці обіцянки чиновників виявляться не порожніми словами і незабаром в Івано-Франківську відбудеться довгоочікуване відкриття класу для "діток дощу".