До віри через Instagram. Як отець Іван Гнатюк з Франківська ламає стереотипи
Отець Іван Гнатюк з Івано-Франківська служить на парафії Архистратига Михаїла у селі Козина на Тисмениччині. А у вільний час несе слово Боже через соцмережі. Нині на нього підписані 55 тисяч людей з усього світу.
В Instagram він мотивує притчами, відповідає на запитання, ламає стереотипи про Церкву. У шапці профілю написано: «Хто спить, той не грішить», пише Репортер.
На онлайн чекають
Почалося все трохи більше року тому. Коли отець Іван захворів на Covid-19, то через самоізоляцію вирішив спілкуватися з вірянами в Instagram. Каже, спершу це було як хобі. А тепер соцмережі забирають весь його вільний час. Але інакше вже й бути не може – тут на нього чекають.
І вже понад рік о 21:00 він починає онлайн-молитву на вервиці.
«Змусити себе до чогось людині важко, часто ми відкладаємо молитву на потім. А так знаємо, що в дев’ятій треба увімкнути телефон. Трансляція починається з якоїсь християнської пісні. І всі гуртуються навколо того, – говорить Іван Гнатюк. – Якщо йду на весілля, то встаю зі столу і йду молитися, бо мене чекають люди. Найбільша кількість, яка була на молитві, – понад 6000 людей. Навіть у новорічний вечір 31 грудня було 2500. Тепер я не можу дозволити собі не знімати, бо знаю, що є людина, яка чекає».
Під час однієї з таких молитов навіть утворилася пара. Каже, часто під час онлайн-молитви дівчина чи хлопець пишуть намірення знайти другу половину. І коли хтось це намірення бачить, то може перейти на його чи її сторінку. Так вони під час онлайну і познайомилися, почали зустрічатися. Недавно стало відомо, що хлопець освідчився і заплановано шлюб. Обоє, до речі, з різних областей.
Отець Іван активно записує сторіз-відеорозповіді, показуючи свою щоденну працю з дітьми й дорослими, поїздки, молитви. Веде рубрики «Питайте», «Розважання над Євангелієм», «Притча дня», які планує щовечора і готує наперед.
Рубрика «Питайте» виходить щоп’ятниці і протягом вихідних, аби було більше часу відповідати на ті питання, які цікавлять людей. Але все одно вдається відповісти лише на 20 % запитань. Каже, це зокрема й через обмеження у 100 сторіз. Тож тепер отець Іван планує публікувати їх і протягом тижня, аби відповісти усім.
«Питання – на різні теми і у різних сферах, стосуються не лише віри. Багато хто потребує поради, як вчинити в тій чи іншій ситуації, але я не беру на себе такої відповідальності, бо кожен випадок є унікальним», – розповідає отець.
Каже, коли якось кілька днів не вийшло познімати для Instagram, то посипалися тисячі повідомлень із запитаннями що сталося, де він подівся. Тож зрозумів, що тепер телефон і соцмережі мають бути з ним постійно.
Побільше радості й поменше гріхів
«Людина не є з Богом тільки в неділю чи в свято на Службі Божій. Бо бути з Богом – це щоденна праця. І людина щодня потребує навіть просто бачити, що вона не одна в цьому світі, – говорить Іван Гнатюк. – Я зрозумів, що треба знімати й показувати, все, що я роблю на парафії, бо люди цього потребують і чекають. Дехто є далеко від дому, і після трансляції Служби Божої в мене було багато повідомлень від людей з-за кордону. Жінка писала, що в той момент, коли почула спів хору на моїй парафії, то неначе побувала вдома, коли була маленька і приїжджала до своєї бабусі».
Тож парафіянам отця Івана довелося звикати до того, що він – і в телефоні, і наживо. Коли почав знімати в церкві на телефон, був якраз період коронавірусу, і люди розуміли, що це треба для інших.
«З розповідями було вже інакше. Але коли я йду і кажу: «Слава Ісусу Христу, всім доброго ранку і Богом благословенного дня, побільше радості і поменше гріхів», то та бабуся дивиться на мене, хоче мені щось сказати. А я в цей момент записую розповідь і вона тоді стає і теж махає рукою, – розповідає отець Іван. – В одну хвилину я можу знімати сторіз, а в наступну перемикаюся та розумію, що мушу говорити до тих людей, які є фізично в церкві. Так само під час трансляції враховувати, що є ціла церква людей і ще 500-1000 людей на Службі Божій онлайн».
Онлайном користуються і старші віряни його парафії, що по кілька місяців не ходять до церкви через карантин і страх за своє здоров’я. Вони освоюють смартфони і приєднуються до молитви.
«Маю багато старших парафіян, яким діти покупили смартфони, налаштували і в них щонеділі свято. Коли приходжу сповідати перед великими святами, то бачу, що в них на столі є свічка, ікона і збоку на столі припертий телефон. То знаю, що вони зранку з нами молилися», – говорить Іван Гнатюк.
Християнські тренди
«Я зрозумів, наскільки молитва може об’єднати континенти. На мене підписані друзі з різних країн – США, Канади, Іспанії, Португалії, навіть із Росії. Вони пишуть мені багато свідчень про те, як молитва змінила їхнє життя. З деякими я мав можливість зустрітися особисто під час різних паломництв. Наприклад, жінка ніколи не думала, що чоловік вміє молитися, поки вони не сіли разом до молитви і не взяли до рук вервицю. А тепер вони щодня моляться разом. Розповідала мені одна мама, що її наймолодший син вказує на годинник і говорить: мамо, ідем до молитви, бо вже за п’ять дев’ята».
Каже, на початках були розмови, що люди звикнуть до трансляцій і перестануть ходити до церкви. Але ці страхи не справдилися.
«Instagram не замінить присутність людини в церкві. Лише підсилить, – говорить отець Іван. – Людина побула онлайн одну неділю, другу, а на третю вона прийде. Молода людина може побачити, що церква не лише тоді, коли всі збираються і кожен має своє місце. Церква – це також і про живе спілкування, про соцмережі і про тренди, що можна жити християнським життям і не бути вигнанцем цього світу».
Окрім Instagram, він веде ще Telegram-канал «Християнин», де публікує музику для молитви, дозвілля чи поїздок у авто. У 2022 році запланував розвивати і Youtube. А от TikTok хоч і почався успішно, але часу на нього вже не вистачає.
Нині серед священників УГКЦ Іван Гнатюк має найбільше охоплення в мережі. Втім, ні на кого не рівняється, просто робить свою роботу ще й там.
Авторка: Ольга Суровська
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!