Досвід Івано-Франківська по роботі з переселенцями презентують в Києві та Празі


В Києві та Празі, а також в кількох регіонах України, відбудуться заходи з презентацією практичного посібника «Чи бачили ви Буратіно?», що містить аналітичний звіт за результатами дослідження стереотипів по відношенню до внутрішньо переміщених осіб в Україні та приклади добрих практик роботи з переселенцями і приймаючими громадами, базовані на локальному досвіді низових громадських організацій та ініціативних груп.

Через анексію Криму та збройний конфлікт на Донбасі більше 1 500 000 осіб були змушені залишити свої будинки й стати внутрішньо переміщеними особами в Україні. У багатьох з них виникають проблеми з пошуком житла, працевлаштуванням та інтеграцією у приймаючі громади. Допомагаючи внутрішньо переміщеним особам, громадські організації, державні установи й навіть міжнародні фонди приділяють замало уваги стереотипам, які розповсюджуються у суспільстві, та не вивчають досвід, що активно впроваджується колегами на локальному рівні.

Посібник «Чи бачили ви Буратіно?» є фінальною публікацію в рамках проекту «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України», який реалізується Літературним угрупованням «СТАН» за підтримки National Endowment for Democracy (NED) та Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Посібник включає в себе інформацію про історичний аспект вимушеного переселення в Україні, результати польового дослідження та моніторингу регіональних ЗМІ щодо стереотипів про внутрішньо переміщених осіб, а також практики роботи з ВПО і приймаючими громадами, базовані на локальному досвіді низових громадських організацій та ініціативних груп на Прикарпатті.

9 березня в Празі, підчас правозахисного фестивалю «One World», посібник «Чи бачили ви Буратіно?» буде презентовано на панельній дискусії «На війні музи мовчать?», яка відбудеться за участі головного координатора проекту Ярослава Мінкіна (Луганськ/Івано-Франківськ) та інших відомих діячів культури з Донбасу та Криму.

11 березня в Києві, в рамках масштабного заходу Final Event Active Citizens, організованого Британською Радою в Україні, результати проекту та посібник з прикладами добрих практик буде презентовано фахівцям з неформальної освіти, що працюють за програмою Active Citizens. Захід відбудеться за участі співзасновника ініціативи «ДОМ 48.24» Олесі Архипової (Макіївка/Івано-Франкіськ) та активістів інших низових ініціатив, що працюють задля інтеграції ВПО в Україні.

До кінця березня презентації за участі громадських активістів та культурних іноваторів, які були задіяні у проекті «Сприяння діалогу та примиренню в регіонах України», відбудуться в регіонах України, де проживає велика кількість ВПО. Презентації ставлять на меті поширення досвіду низових організацій та ініціативних груп у роботі та інтеграції вимушених переселенців в Україні.

Звідки взялася назва

В Мелітополі під час одного з заходів в рамках польового дослідження несподівано пролунало наївне дитяче запитання: «Чи бачили ви Буратіно?». Запитання було адресоване переселенцям з Донбасу й викликало сміх й легке нерозуміння у присутніх на заході громадських діячів та волонтерів, менеджерів культури та педагогів, студентів та журналістів, науковців та чиновників. Це питання було сформульовано одинадцятирічною дитиною та значно відрізнялося від усіх інших, що були адресовані переселенцям й нерідко містили потаємні стереотипи та упереджене ставлення до людей, що вимушено тікали від обстрілів та вибухів й шукали притулок в невідомих до цього містах.

Тоді мати дитини, що поставила запитання, піднялася й спробувала пояснити: ми живемо в Мелітополі, який знаходиться за сотню кілометрів від охопленого війною Донбасу та анексованого Криму. Тому моя дитина хоче знати, чи бачили ви установку залпового вогню «Буратіно», чому у неї така дивна назва і як можна від неї рятуватися?

І тоді в залі запала тиша.