Епопея з підручниками в Івано-Франківську
Надворі вже новий 2017-й, а в Івано-Франківську й досі не вирішили проблему зі шкільними підручниками для 4-х та 7-х класів, яка тягнеться більше року. У вересні 2015-го через зміни в навчальній програмі школярі отримали лише половину необхідної кількості підручників – решту мали забезпечити на місцях. В області ситуація наразі майже врегульована, а от обласний центр пасе задніх. Чому підручників і досі немає та коли їх все-таки планують закуповувати?
Давня історія
Ситуація виникла через цілу низку обставин. До того ж, кожен із чиновників розповідав свою версію. Наприклад, заступник директора департаменту освіти та науки виконкому Івано-Франківської міськради Наталія Микула зауважила, що наприкінці жовтня 2015 р. рішенням сесії міської ради було виділено 1,2 млн. грн. на придбання підручників, проте Міністерство освіти та науки не розробило чіткого алгоритму їх закупівлі, відтак кошти спрямували на іншу потребу, пише «Галицький кореспондент»
Водночас директор департаменту освіти і науки Ігор Смаль запевнив, що проблема незабезпечення підручниками – комплексна, вона виникла через нестачу необхідних коштів і відсутність чітких договірних засад із видавництвами. «Видавництва не йдуть на те, щоб у договорі був прописаний чіткий термін виконання, не розписана відповідальність. Ми не можемо перерахувати кошти, а потім почути, що видавництво не змогло надрукувати книжки. Тому ми шукаємо надійного видавця, який впродовж місяця-двох виконає наше замовлення», – прокоментував Смаль.
Темна справа
До журналістів звернувся регіональний представник видавництва «Ранок» в Івано-Франківській області Тарас Дем’янів, який розповів, що чиновники багато чого замовчують. «Питання закупівлі підручників гостро постало наприкінці минулого року, – сказав він. – Згідно з розпорядженням Міністерства освіти від 2015 року, 50% підручників оплачувалися з державного бюджету, решта – з місцевого. Ціна була зафіксована на рівні 29,98-33 грн. за підручник. Я як представник видавництва «Ранок» займався цим питанням в Івано-Франківську. Кілька місяців поспіль звертався до відділу освіти, щоб врешті вирішити це питання. У той час районні центри в області вирішили питання закупівлі, жодних питань не виникало, і майже в повному обсязі закупили підручники».
Представник видавництва «Ранок» каже, що звертався до управлінців, але вони не поспішали вирішувати питання, не підписували документи. «Я гарантував, що після підписання угоди про поставку ми надамо безплатно частину підручників, щоб дочекатися того моменту, коли надійдуть кошти і можна буде забезпечити всіх школярів. У вересні мені знову повідомили, що коштів немає. Нині начальник департаменту заявляє, що вони оголошували тендер і на нього ніхто не подався. Думаю, що буде ще один тендер, де виграють підставні фірми. До мене вже телефонував чоловік, питав про ціну на підручники для Івано-Франківська, про можливу знижку, хотів як посередник закупити за державною ціною. Я запитав, як вони планують купувати книжки, якщо є постанова, відповідно до якої проводиться процедура. У відповідь почув, що це питання вже вирішене. Комерційний навар у цій всій процедурі орієнтовно 40 грн., адже роздрібна ціна у прайсі 70 грн. А це все бюджетні кошти», – обурюється Дем’янів.
Він зауважує, що Івано-Франківськ не встиг укласти угоду, а за фіксованою ціною книг уже немає. Вартість підручників зростає. Хоча є деякі школи, наприклад, ЗОШ №23, в яких окремий бюджет, і питання вони вже давно вирішили. У багатьох школах батьки вже придбали підручники для своїх дітей за цінами, що пропонуються в магазинах.
Питання вирішене
«Проблема вирішується не так швидко, як би ми того хотіли, – пояснює Ігор Смаль. – Школи, які відокремлені від управління і мають свою бухгалтерію, вже закупили підручники. Стосовно решти, впродовж двох попередніх тижнів ми підписали кілька угод з видавництвами «Основа», «Ранок» та деякими іншими. Для забезпечення шкіл підручниками міською радою виділено 1,2 млн. грн., ми не виходимо за рамки цієї суми».
Дітей в Івано-Франківську планують на 100% забезпечити підручниками, хоча їх необхідну кількість начальник департаменту не називає. Вартість підручників, за його словами, від 50 до 80 гривень. Він додає, що до цього було оголошено два тендери, але на жоден з них не надійшло заявок. Довелося вирішувати ситуацію напряму.
«Ми знайшли вихід із ситуації, уклавши прямі договори з видавництвами, без посередників. Відразу будуть перераховані авансові платежі, а після постачання книжок – повна проплата», – запевнив Смаль.
Угод немає?
Регіональний торговий представник видавництва «Основа» Мар’яна Дейчаківська зауважує, що наразі про укладені з департаментом угоди нічого сказати не може, бо людина, яка цим займається, зараз у відпустці.
А Тарас Дем’янів каже, що менеджер у видавництві «Ранок», який здійснює виписку документів, повідомив йому, що документів на департамент освіти і науки Івано-Франківська немає, рахунки їм не виписувалися. Відтак підстави для оплати також немає, казначейство не зможе проплатити необхідну суму. Тож яким чином укладалися угоди і чи вони взагалі є, представник видавництва не знає.