Гроші забрала вода. Постраждалі від повені на Прикарпатті скаржаться на несправедливість
Вже пройшло більше місяця відтоді, як Західна Україна постраждала від повені. Уряд обіцяв допомогти грошима, президент і прем’єр прилітали на місце – теж співчували та обіцяли.
Час іде, кошти ніби виплачують, але незадоволених серед постраждалих від повені багато, пише Репортер.
Люди кажуть – крапля в морі
Селище Ланчин Надвірнянського району – одне із багатьох на Прикарпатті, де стихія наробила сильної шкоди. А ще воно відзначилося тим, що саме сюди приїжджали президент Зеленський і міністр Аваков. Тут глава держави говорив, що ніколи не бачив такої повені, просив чоботи у місцевих, щоб пройти, та казав, що всім усе відшкодують. Тоді його вітали, робили з ним селфі, відчутно раділи та просили допомоги. Тепер люди скаржаться – і на місцеву владу, і на столичну – кажуть, виділених коштів явно замало.
«50 тис грн – це крапля в морі, якщо порівняти збитки, яких завдала вода, – каже місцева мешканка Інна Гресько. – Ми викинули повністю кухню, техніку. Вода забрала всі паркани, обірвала заїзд до хати. Не знаємо, з чого почати, щоб в ці гроші вкластися».
За словами жінки, місцева влада обіцяла другу хвилю відшкодувань, але люди не впевнені, чи вона буде.
Сестра Інни, Іванна Андрушко, каже: голові об’єднаної громади на малі суми вони не скаржилися, бо навіщо?
«Немає сенсу. Сусіди ходили, то їм сказали, що коштів нема, – говорить Іванна. – А шкоду не описати словами – усе, що робилось роками й дуже важко давалось, пропало просто в один день».
У соцмережах люди жаліються, що комісія нечесно приймала рішення: мовляв, гроші заплатили навіть тим, кого повінь не дуже й зачепила, і своїх родичів не обділили. А тим, хто справді суттєво постраждав, виплаченої допомоги на ремонт точно не вистачить.
Не компенсація, а допомога
За словами голови Ланчинської ОТГ Володимира Поповича, місцева влада не відповідає за суму виплаченої допомоги – її встановлював Кабмін. Комісія лише визначала, до якої категорії віднести сім’ю: у кого будинок повністю зруйнований і не підлягає відновленню, де мешканці відселені, але будинок потребує капітальному ремонту, і де достатньо ремонту поточного. Відповідно, перша категорія отримає 300 тис грн, друга – 50 тис, третя – 20 тис грн.
«Люди звертаються до мене, ставлять претензії, я їм співчуваю, але пояснюю, що це не відшкодування збитків, а матеріальна допомога, – каже Володимир Попович. – Це правда, 50 тис грн, які дали згідно з розпорядженням, недостатньо для того, щоб привести будинок у належний стан. Але є чітко виставлена градація. До того ж, мова йде тільки про житлові будинки, а не господарські споруди чи огорожі. От, є скаржник, у якого знесло літню кухню, а хата дещо ушкоджена. Тож він отримав 50 тис грн. Цього недостатньо, щоб покрити збитки. Але 300 тис грн не можна виплатити, бо літня кухня – це не житловий будинок».
До якої категорії віднести той чи інший будинок, вирішувала спеціально створена комісія, переважно з місцевих депутатів.
За словами Поповича, звинувачення місцевих – несправедливі. Крім того, влада Ланчина також намагається справитися з наслідками стихії: за кошти місцевого бюджету відновили русло річки, щоб убезпечити людей від подальшого затоплення.
«Мені дуже прикро читати, коли пишуть, що вкрали гроші. Ми жодного відношення до живих грошей не маємо. Ми тільки віддавали акти обстеження в управління соціального захисту, а там уже перераховували самі гроші на карткові рахунки людей», – говорить Володимир Попович.
Незадоволеним пропонують суди
Ще 25 червня Кабмін виділив 754 млн грн для ліквідації наслідків повені. З них – 480 млн грн – на Івано-Франківську область.
Як повідомив голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів, кошти розподілили так: для виплати постраждалим від повені 92 млн грн, майже 170 млн – на відновлення зруйнованих мостів і доріг місцевого значення, понад 100 млн грн – на укріплення небезпечних ділянок на водних об’єктах, більше 50 млн – на відновлення мостів і мостових переходів, автомобільних доріг комунальної власності. Також понад 12 млн грн виділили на ремонт об’єктів соціальної сфери і майже 8 млн – на відновлення об’єктів газового господарства.
«Під час стихії загинули шість мешканців нашої області: три у Верховинському районі, один у Надвірнянському і двоє – на території Яремчанської міської ради. Згідно з попередніми підрахунками, зазнали пошкоджень та руйнувань 1 895 об’єктів комунальної власності, для їхнього відновлення потрібно понад 2 млрд грн. Для проведення першочергових робіт у гірських районах області з резервного фонду обласного бюджету виділили 1 млн грн та більше 5 тис літрів дизельного пального», – каже Федорів.
До першої категорії постраждалих на Прикарпатті віднесли 15 людей, другої – 317, третьої – 2324.
За словами директора департаменту соціальної політики ІФ ОДА Володимира Корженьовського, станом на понеділок, 3 серпня, матеріальну допомогу отримали 86 % постраждалих – понад 2 400 людей. Втім, голови місцевих комісій ще можуть подавати списки.
«Ми ще маємо зарезервовані кошти, бо десь йде процес руйнації, десь раніше був відсутній власник. Органи соцзахисту діють згідно з реєстрами, – каже Корженьовський. – Але управління здійснює виплати на особові рахунки людей тільки після отримання документів. Є 45 банків, визначених Кабміном, у яких людина може отримати свої кошти».
Також 800 тис грн матеріальної допомоги вже отримали сім’ї чотирьох загиблих, ще двом сім’ям виплатять, коли отримають необхідні документи.
Спочатку місцеві комісії складали списки потерпілих по категоріях, потім подавали їх в управління соцзахисту. Хто не задоволений рішенням комісії, може звертатися в суд, каже директор департаменту.
Також, за його словами, допомога виплачується лише за житловий будинок, до того ж, на який оформлені необхідні документи.
«Скажімо, люди спорудили будинок площею понад 250-300 кв м, то вони, за законом, мали б сплачувати податок на нерухоме майно. А вони ухилялися, не приватизуючи житло, не оформивши документи. Але ж, крім прав, є ще обов’язки, – каже Корженьовський. – Я розумію, що є пенсіонери, які не приватизували свої будинки, побудовані ще в 1950-60 роках. Тоді комісія могла взяти до уваги окремі випадки, подивитися по господарських книгах».
Згідно з розпорядженням Івано-Франківської ОДА від 6 липня 2020 року, з виділених коштів найбільше направили в Галицьку РДА – 35,76 млн грн. Трохи менше отримали Надвірнянська РДА – 19,68 млн, Тисменицька – 15,12 млн, Снятинська РДА – 13,11 млн грн. Косівській направили понад 10 млн грн, Коломийській і Рожнятівській – трохи більше 8 млн. Тлумацька РДА отримала 6,3 млн, Калуська – майже 5 млн грн, Яремчанська міськрада – 4,5 млн грн, Верховинська РДА – майже 4 млн грн. Богородчанській ОТГ направили 1,3 млн, Болехівській міській раді – 500 тис грн. Окремі кошти отримали також об’єднані територіальні громади.
Ці гроші мають хоч якось покрити наслідки від повені, через яку 263 населені пункти на Прикарпатті залишилися підтопленими, понад 13 тис житлових будинків – пошкоджені чи зруйновані повністю. Втім, це лише сухі цифри. Інша справа – бачити, як вода забирає зароблене роками. І більшу частину людям таки доведеться відновлювати самим.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!