Хто нагодує школяра: Як харчуються діти у франківських школах
На початку 2016 року в Івано-Франківську ввели плату за харчування у шкільних їдальнях для учнів 1-4 класів. Нововведення викликало різко негативну реакцію у батьків, але дехто з них погодився платити вказану суму, якщо підвищиться якість готової продукції. Інші не розуміли, чому видатки за харчування дітей, які до цього погашалися з міського та державного бюджетів, лягли на їхні плечі.
Тоді ж пропонували компроміс, щоб хоча б частину витрат взяла на себе міська влада. Наразі консенсусу в цьому питанні не досягли, і за харчування учнів у новому навчальному році будуть сплачувати батьки. Крім того, з вересня плату за сніданки та обіди школярів підвищили, проте обіцяють, що вона залишиться без змін принаймні до кінця року, пише Галицький кореспондент.
Днями в Івано-Франківську провели розширену нараду відповідальних осіб щодо організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах міста. Така нарада є традиційною і щорічно проводиться на початку навчального року.
Наталія Микула, заступник директора департаменту освіти і науки, повідомила, що у всіх школах міста організоване гаряче харчування. У дев’яти закладах немає буфетів, а у решті 34-х працюють і буфети. Загалом, у місті 25 підприємців надають послуги з організації гарячого харчування в школах. З вересня ц.р. розпочали роботу два нові підприємці, які до цього не надавали таких послуг. Вони працюватимуть у школах №18 та №13. У центральній частині міста є навчальні заклади, де їдальні розміщені у підвальних приміщеннях.
Новий навчальний рік розпочався з підвищення вартості харчування у школах. Наразі сніданок коштує 11 грн., обід – 13,7 грн. До кінця року чиновники обіцяють ціни не міняти.
Здорова їжа
«Ми розробили різні меню, тож дитина зможе поїсти і дешевше. У нас є сніданок за 5 грн., а також за 11. Наразі майже всі діти харчуються в їдальні, ми навіть не очікували такого результату. Діти з задоволенням їдять котлети, гуляш з гречкою, ми намагаємося готувати різноманітні страви. До нового року ціни на харчування підніматися не будуть. Це пов’язано з тим, що овочі наразі дешевші, ніж були минулого року. Прогнозу щодо подорожчання м’ясної, молочної продукції, вершкового масла немає, це дозволить тримати ціни під контролем. Минулого року йшла мова про те, щоб частину коштів за харчування сплачували батьки, а інша частина виділялася з міського бюджету. Очевидно, додаткових фінансових ресурсів влада не знайшла, тож наразі все залишається без змін: діти харчуються за кошти батьків, а пільгова категорія – безкоштовно», – розповіла підприємець, яка обслуговує школи №2, №5 та №6, Любов Коритан.
Меню складається два рази на рік: на літньо-осінній та зимово-весняний сезони. У раціон школярів обов’язково має входити риба, м’ясо, хліб. Страви повинні бути різноманітними, смачними, оцет кухарі мають замінити лимонною кислотою. У школах заборонено продавати сухі сніданки, чіпси, сухарики, газовані напої, шоколадні вироби, наголошують чиновники.
Лікар загальної гігієни Лідія Попова повідомила, що комісія для здійснення контролю за харчуванням дітей у навчальних закладах міста об’їхала всі міські школи, більшість закладів отримали високі бали, і вони готові до організації харчування дітей.
Як зауважила лікар-методист з роботи зі школярами міста Олена Осовська, щоденний контроль за виконанням вимог щодо харчування здійснює медичний працівник школи. Відповідно до розроблених рекомендацій, медпрацівник починає роботу о 8-ій год., заповнює журнал огляду працівників харчоблоку.
В обов’язки медсестри входить контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних норм, починаючи від маркування інвентаря, одягу працівників, миття посуду. Вона повинна слідкувати за чистотою у харчових приміщеннях, прийомом продукції та здійснювати контроль за відповідністю її сертифікатам якості, вести журнал дотримання терміну реалізації продуктів, слідкувати за збереженням продуктів, дотриманням товарного сусідства.
Жодна страва не може бути видана без допуску медичного працівника. При цьому йому необхідно взяти проби готової продукції, перевірити, чи немає у ній домішок або інших речовин. Медпрацівник повинен оцінити кількість залишків на тарілках, адже більше 15% залишеної порції може бути показником того, що страва приготована несмачно.
Крім того, медсестра має вести профілактичну роботу серед школярів, надавати первинну медичну допомогу учням, здійснювати огляд дітей. Це дуже великий обсяг роботи для одного працівника, відтак пані Осовська висунула пропозицію ввести ще одну штатну одиницю медпрацівника у навчальних закладах, який би здійснював контроль виключно за шкільним харчуванням.
Мають право
Відповідно до рішень міської ради, безоплатними гарячими сніданками забезпечуються діти з сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, учні, яким згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» гарантується пільгове харчування, діти, батьки яких є учасниками АТО, учасниками бойових дій або загинули під час виконання службових обов’язків у зоні проведення АТО, учні 1-4 класів із матеріально неспроможних сімей відповідно до заяви батьків або осіб, що їх замінюють, на ім’я керівника загальноосвітнього навчального закладу Івано-Франківська, подання керівників загальноосвітніх навчальних закладів, наказу департаменту освіти та науки Івано-Франківської міськради.
Щодо останньої категорії, у навчальному закладі створюється комісія, до складу якої входять працівники школи, яка вивчає умови проживання дитини у кожному конкретному випадку.
Безоплатними обідами забезпечуються діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування; діти, батьки яких є учасниками антитерористичної операції, учасниками бойових дій або загинули під час виконання службових обов’язків у зоні проведення АТО.