Інтернет-торгівля дочекалась легалізації


Щодня, навіть щогодини онлайн-комерція набирає обертів. Нині в інтернет-крамницях можна придбати від продуктів харчування до машини чи будинку. І все це не потребує зайвих рухів – походів по магазинах, дратівливих тисняв у корках та чергах біля каси, нав’язливих покупців-консультантів, задушливих примірочних, важких сумок… А просто сидите у м’якому кріслі за чашкою чаю, мандруючи онлайн-лабіринтами у пошуках потрібного.

А помацати то хочеться!  

Звичайно, для справжніх «мисливців за покупками» в якості екшену онлайн-шопінг не підійде. Зате його гідно оцінюють люди, які нервово здригаються вже при слові «магазин». Крім економії часу, покупки в Інтернеті мають ще ряд переваг. Товари в інтернет-магазинах на 10-15% дешевші, оскільки їх доставляють одразу зі складу, власники магазинів не платять за оренду приміщення і не тримають у своєму штаті багато продавців. Також на сайтах інтернет-крамниць представлений більший асортимент товарів, тут можна замовити й ексклюзивний товар з-за кордону чи певних брендів, якого немає у вільному продажу. Деякі інтернет-крамниці пропонують послуги безкоштовної доставки, пише Західний кур'єр

Проте у покупок онлайн є великий мінус – товар неможливо розглянути, помацати, приміряти на себе. І те плаття, яке так шикарно виглядало на картинці, виявляється його блідою копією – і тканина не та, і «сидить» не так. Що вже говорити про меблі або техніку, адже на зображенні неможливо розглянути надійність кріплень і зрозуміти, з металу чи пластмаси виконані важливі компоненти. Та найбільше онлайн-покупці бояться бути ошуканими і часто не вірять, що після оплати їм привезуть замовлений товар.
Проте нині поступово стирається грань між віртуальним і реальним світом. Великі роздрібні мережі все активніше поєднують традиційний спосіб покупки з перевагами онлайн-комерції. «Клієнт може прийти у магазин, отримати консультацію, протестувати товар, а потім купити його за інтернет-ціною. Також на сайті інтернет-магазину можна постійно спостерігати за різними новинками, акціями, знижками на товари, – каже Володимир, продавець-консультант  магазину побутової техніки та електроніки «Комфі». – Таке поєднання суттєво збільшило кількість клієнтів та оборот магазину. Ті магазини, які нині орієнтуються тільки на онлайн або тільки на офлайн, будуть неконкурентними. Майбутнє торгівлі за таким мультиканальним підходом».

Істотний поштовх для сплеску онлайн-покупок дав і розвиток підприємств, що займаються експрес-доставкою вантажів. Тільки у місті Івано-Франківську є 14 відділень мережі «Нова пошта», а ще майже у кожному районному центрі області. Додала роботи всесвітня павутина і працівникам «Укрпошти», які, замість листів та преси, тепер доставляють інтернет-бандеролі.

До Бога на скаргу…

Нещодавно прийнятий ВР закон «Про електронну комерцію» ставить перед собою благородну мету – захистити права інтернет-споживачів. Начальник відділу контролю у сфері внутрішньої торгівлі, послуг, реклами та розгляду звернень громадян Інспекції з питань захисту прав споживачів в Івано-Франківській області Наталія Олійник зазначає, що даний закон посприяє істотному збільшенню продажу товарів та послуг через Інтернет. Адже покупці відчуватимуть себе більш захищеними і матимуть такі самі права, як і покупці звичайних супермаркетів. За результатами соцопитувань 2014 року, 45% українських покупців мали страх і недовіру до інтернет-крамниць.

«Звернення онлайн-покупців до Споживінспекції є досить частими. Та інколи ми не могли допомогти покупцеві, адже він не мав ніяких доказових документів – ні належно оформленої накладної, ні чека, ні гарантії з підписом продавця», – каже Наталія Олійник. Від чого ж, у прямому сенсі слова, рятує цей закон наших споживачів, які вирішили придбати річ або послугу через Інтернет?

У новому законі зазначено, що електронний чек – електронний версифікатор угоди – повністю прирівнюється до угоди в реальному магазині. Чітко визначено перелік інформації про продавця (постачальника), яка повинна бути розміщена на його сайті. І навіть коли споживач став жертвою інтернетних злодіїв, будь-які рекламні оповіщення, які до нього доходили, або електронні документи є вже доказами у суді.

Спеціаліст зазначає, що покупцеві, перш ніж робити покупку в інтернет-магазині, потрібно звернути увагу, чи є всі реквізити, адреса юридичної особи чи фірми, до того ж якщо на телефони в компанії відповідають, працює служба підтримки, то вірогідність шахрайства зменшується. «Після покупки онлайн-торгівець повинен видати чек, у якому будуть вказані всі реквізити магазину, дата покупки. А також видати інструкцію, надруковану на державній мові, де повинен бути зазначений виробник чи його офіційний представник в Україні. Саме ці документи є доказами у суді», – зазначає Наталія Вікторівна.

«А ось із торговцями б/у товарів, наприклад на ОЛХ чи через соціальні мережі, треба бути дуже обережними. Адже ніяких документів, офіційних адрес вони не надають, тому гарантувати якість товару, а особливо захистити інтереси споживача важко».

Зависнути в сіті   

Якщо ви вже давно мрієте про власну справу, але на перешкоді стоїть відсутність потрібного капіталу, маєте підприємницьку жилку, але не маєте відповідного досвіду, інтернет-бізнес – те, що потрібно. Для цього знадобиться значно менший стартовий капітал, ніж при відкритті стаціонарного «шопа». Адже у власників інтернет-крамниць немає необхідності оплачувати оренду приміщення, комуналку, наймати численний персонал і платити цілу низку податків.

«Три роки тому ми з чоловіком створили сайт з продажу китайського одягу. Розкручували його за допомогою контекстної реклами і просування в соцмережах. У нас був мінімальний стартовий бюджет, тому доводилося все робити самим, а вчилися ми всьому в Інтернеті. Нам було дуже важко, робили багато помилок, і якби чоловік не розібрався у всіх тонкощах наповнення, налаштування сайту і його просування, ми б зазнали невдачі. Ми замовляли одяг на «Таобао» (найбільший китайський сайт з продажу) спочатку невеликими партіями. А коли з’явилися постійні клієнти, зв’язалися з адміністрацією цього сайту і стали замовляти речі більшими партіями. Зараз за місяць у нас близько 30 великих покупців. Нам цього цілком вистачає», – поділилася своїм досвідом власниця інтернет-магазину Василина Карабінович.

Загалом, онлайн-бізнес справа досить прибуткова, якщо правильно її організувати. Так розробка сайту «під ключ» в загальному буде коштувати 6000—8000 грн., плюс вартість хостингу (300-400 грн.) та домену (100 грн.).

«Головне для інтернет-магазину не дизайн, а його функціональність і простота. Щоб будь-який покупець міг легко знайти те, що йому потрібно. Потрібно створити своєрідні «вітрини» – сторінки, на яких буде представлений асортимент товарів з їх детальним описом, ціною. Обов’язково потрібен «кошик» для покупок, «шапка» з номерами телефонів, поштовою та електронною адресою, бажано сформувати розділ для відгуків та рекомендацій клієнтів. Потрібно визначитись також з доставкою товару. Оптимальні варіанти – «Укрпошта» і «Нова пошта». Першій більше довіряють, бо вона державна і недорога, друга ж швидко і точно працює», – радить веб-фахівець Віталій Мельник.
Після створення сайту потрібно зареєструватись як приватний підприємець, стати на облік у податковій. «Спрощенцям» не обов’язково використовувати касові апарати, можна робити розрахунки на товари в готівковій чи безготівковій формі. При купівлі продавець зобов’язаний видати клієнту товарний чек на фірмовому бланку, з печаткою та підписом підприємця і датою покупки. Проте чеки і гарантії у нас – справа умовна. Адже навіть у більшості продуктових та непродовольчих магазинів у Івано-Франківську чека не дочекаєшся.

Чи збільшиться міграція українських покупців в інтернет-крамниці після прийняття даного закону? Говорити важко. Адже складна економічна ситуація, падіння доходів населення, зростання тарифів та цін на товари гальмують будь-яку торгівлю.