Івано-Франківська область - четверта за кількістю іноземців
вано-Франківська область, точніше Івано-Франківськ, перебуває на 4-му місці в Україні за кількістю іноземців.
Про це на прес-конференції повідомив начальник управління Державної міграційної служби в області Сергій Саїв, пише Галичина Причому більшість із них — це вихідці з так званих критичних регіонів планети. Зокрема, у нас постійно проживає майже 4,5 тисячі іноземців. На цей час у ВНЗ навчається 2 421 іноземний студент. І це ті особи, котрі живуть у нас легально. А скільки ще є нелегалів?..
«Скажімо, когось відрахували з університету, а він документи, які дозволяють перебувати на території України, не здає і, власне, зникає невідомо куди», — зазначив Сергій Степанович, додавши, що ці запрошення на навчання, по суті, є каналом нелегальної міграції. Як доказ навів такі аргументи: у 2014 році 40 відсотків із тих, що отримали запрошення на навчання в івано-Франківських медичному університеті та університеті нафти і газу, кордон України перетнули, але у вишах їх так і не побачили. Куди подівалися ці особи, залишається лише здогадуватись. У 2015 році не прибули на навчання 60 відсотків з тих, хто мав згадані запрошення. В’їхали вони в Україну чи ні, начальник управління ДМС в області сказати не може, бо виникла дивна ситуація. Хоча ця структура займається питаннями міграції, але чомусь не має доступу до баз даних щодо перетину особами державного кордону. Потрібну інформацію доводиться дізнаватися через звернення до Служби безпеки.
Проблема з іноземцями, на думку С. Саїва, виникла тому, що, знову ж таки, чомусь питаннями запрошення на навчання у нас займаються приватні структури. Зокрема, по медичному університету та університету нафти і газу працює аж 19 приватних фірм. Щоправда, згідно з договорами вони цілковито відповідають за перебування іноземця на нашій території. Зокрема, повинні його зустріти, провести до навчального закладу, забезпечити реєстрацію тощо. Реально вони свої зобов’язання не виконують. Зрештою, як їх виконувати, коли більшість цих структур зареєстрована за межами Івано-Франківська. Йдеться про Київ, Тернопіль, Дніпропетровськ, Суми, Харків. А дві з них взагалі розташовані за межами нашої держави — в Болгарії та індії.
За словами начальника управління ДМС в області, він неодноразово порушував питання щодо заборони діяльності таких фірм, передавав відповідні матеріали СБУ, але вони як працювали, так і працюють. Проте він і надалі намагатиметься розв’язувати цю проблему на рівні голови ДМС України, щоби такі структури позбавляли ліцензій. Та водночас на прес-конференції зайшла розмова про те, що, власне, підбором студентів з інших країн мали б займатися самі навчальні заклади. Адже у них є цілі деканати із роботи з іноземними студентами, відповідно — і можливість проводити доброякісний підбір. «Але це питання ніяк не можемо зрушити з мертвої точки, — зазначив Сергій Саїв. —
Очевидно, навчальні заклади просто не хочуть брати на себе відповідальність».
Тим часом західні партнери вже не раз висловлювали претензії до Украни у зв’язку з тим, що через нашу територію проходить нелегальна міграція. Зрозуміло, що це підриває імідж країни на міжнародній арені. Проте не особливо радують успіхи прикордонників та СБУ в боротьбі з цим злом. Адже затриманих у нас нелегалів доводиться утримувати певний час у пунктах депортації, навіть на бюджетні кошти забезпечувати їхнє виселення з України, подекуди ще потрібно шукати країну, котра б їх прийняла. На це все витрачають доволі значні суми замість того, щоби ці кошти працювали на українців.