Кар'єр і хвостосховища: Міжвідомча комісія Міндовкілля перевірила ситуацію в Калуші
Сьогодні, 27 травня на Прикарпаття приїхала Міжвідомча комісія Міністерства захисту довкілля, щоб ознайомитись з ситуацією на території Калуського гірничо-промислового району.
До складу комісії увійшли представники Міндовкілля, ДСНС, Мінфіну, Фонду Держмайна, Держводагентства, та депутат ВР від цього округу Едуард Прощук. Перш за все, комісія оглянула ситуацію на Домбровському кар'єрі, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
Як розповів начальник управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА Андрій Пліхтяк, коли Оріана працювала, тут були насосні станції, які відкачували воду з кар'єру. Як тільки виробництво зупинилося, вода почала заповнювати кар'єр.
"Проблем на цьому об'єкті є багато. Перш за все, через потрапляння води з Сівки відбувається розчинення калійних солей. Тож існує загроза підняття рівня води в кар'єрі і засолення прісних вод. Ще одна проблема - північний борт де річка Сівка здійснює дренаж і розмиває берег. Загалом можу сказати, що зараз тут є 27 млн м3 солей", - повідомив Андрій Пліхтяк.
Члени комісії оглянули пошкоджений Сівкою північний борт кар'єру де відбулась ерозія і утворилось провалля.
"Ситуація дуже серйозна, тож ми стежимо за динамікою руйнування бортів кар'єру за останні роки. Проблема в тому, що немає сталого моніторингу. Загальна картина є, але постійного моніторингу і деталізації немає. Є розроблений план заходів з моніторингу від ІФНТУНГ. Тепер чекаємо на фінансування 2,3 мільйони гривень з бюджету",- каже Пліхтяк.
Водночас голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко зауважила, що за два роки ситуація значно погіршилась. І якщо не прийняти термінових заходів, то вже через 5-7 років солоні розсоли можуть опинитися в Дністрі та підземних водоносних горизонтах і весь регіон залишиться без питної води.
Опісля члени комісії ознайомились з ситуацією на хвостосховищах. Як пояснив Андрій Пліхтяк, тут зберігаються відходи калійного виробництва. На хвостосховищі №1 не завершена рекультивація, тож солі виступають і відбувається забруднення довкілля. Також є серйозна проблема з вимиванням та розмиванням солей, невідомий стан дамби на хвостосховищі №1.
Серед основних загроз він виділив те, що розчини потрапляють в річки Кропивник, Сівка та Млинівка, які є притоками Лімниці і Дністра.
За словами начальника Дністровського БУВР Романа Михайлюка лабораторія моніторингу вод Західного регіону постійно моніторить якість води місці впадання річки Сівки в Дністер.
"За результатами досліджень виявлено перевищення середньорічних екологічних нормативів якості. Зокрема, у два рази перевищений допустимий рівень солей, є залишки дихлофосу, у два з половиною рази перевищення рівня ртуті і у п'ять разів міді, та багато іншого. В 2010 році коли тут було оголошено зону надзвичайної екологічної ситуації ми встановили свій пост і робимо аналізи поверхневих вод. Результати нашого моніторингу дозволять спеціалістам визначити, як розв'язувати проблему, щоб в річку Сівка і в Дністер не потрапляла ця вода", - каже Михайлюк.
Наразі, за словами очільника управління екології, є розроблена проєктно-кошторисна документація на рекультивацію солевідвалів, забір стічних вод та ін.
"Якраз солевідвали і хвостосховища є основною загрозою для водоносних горизонтів, а не сам Домбровський кар'єр. Зараз загроза є дуже серйозна. Якщо сюди потраплять води з річки - це буде надзвичайна ситуація транскордонного рівня", - підсумував Пліхтяк.
Своєю чергою міський голова Калуша Андрій Найда повідомив, що наразі міська рада очікує виділення коштів на моніторинг.
"Далі треба рухатися в напрямку перероблення розсолів, адже це єдиний вихід. Коли ми заберемо звідси калійну сіль, тоді це питання вирішиться. Проте, це питання залежить не тільки від нас, але й від державної влади. Нам надходили пропозиції від інвесторів, які готові займатися виробництвом, але поки йде конфлікт між "Оріана" та "Оріана ЕКО" за право власності ми нічого зробити не можемо. Можливо на круглому столі зможемо розв'язати проблему, адже на нього запрошені представники підприємства. Втім, на мою думку, окрім судів цю проблему ніхто не вирішить. Загалом питання про перероблення розсолів стоїть на місці з 2015 року. Ми зверталися куди тільки можна, розробили проєкт, але не можемо його реалізувати, бо це не наше майно", - пояснив мер.
Тож після оглядин ситуації члени комісії поїхали на засідання круглого столу де обговорять проблему і можливі шляхи її вирішення.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!