Кредити на тепло
На початку жовтня програма «теплих» кредитів, які видаються на реалізацію енергоефективних заходів, запрацювала знову. У державному бюджеті здійснено перерозподіл коштів, проте у банках, де видають кредити, попереджають: краще поспішати, адже грошей багато немає, а попит суттєво перевищує пропозицію.
Програма «теплих» кредитів функціонує лише кілька останніх років, коли на державному рівні розпочалася активна підтримка реалізації заходів енергозбереження. Ціни на комунальні послуги постійно зростають, відтак виникла й потреба економити. Щоб стимулювати цей процес, створені певні програми як для фізичних, так і для юридичних осіб. Однією з них є програма «теплих» кредитів. Щоправда, у червні ц. р. вона була призупинена через неочікувано великий попит на кредитування. Але з 6 жовтня програма знову запрацювала, пише Галицький кореспондет.
«Наразі державна програма працює. Невеликий перебій був пов’язаний із необхідністю провести перерозподіл коштів, адже програма набула значної популярності. На цей напрям додатково шляхом перерозподілу виділено 100 млн. гривень, тож кредити видаються як фізичним, так і юридичним особам. Відповідно до змін, внесених Кабміном, для фізичних осіб відшкодування складає 35%, але не більше 14 тисяч грн., для ОСББ не змінилося нічого – це 40%, для субсидіантів – 70%», – розповів Роман Марецький, заступник директора Департаменту, начальник Управління державної експертизи Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.
Держенергоефективності проводить моніторинг за використанням коштів. Якщо кошти витрачені не за призначенням, людина не отримує відшкодування. Крім того, у нову редакцію програми планують внести зміни, щоб запобігти зловживанням, наголосив представник агентства.
Кредитам – бути
Кредит на тепло можна отримати у двох державних банках – «Укргазбанку» та «Ощадбанку».
«З початку вересня програма відновила свою роботу, – розповідає директор Івано-Франківської обласної дирекції «Укргазбанку» Ярема Рудик. – Але на цей раз коштів виділили небагато. Ми видаємо кредити і відправляємо в Держенергоефективності. Там їх розглядають і виділяють ресурс на повернення коштів. Коли у минулому півріччі кошти на енергоефективні заходи закінчилися, провели перерозподіл з тих ресурсів, що були виділені на котли та ОСББ».
Нововведенням у цей період стало те, що субсидії на розмір кредиту не впливають і загальне відшкодування для фізичних осіб складає 35% від суми кредиту. Для юридичних осіб діє загальна програма, яка не припиняла свою роботу.
В «Укргазбанку» повідомляють, що найбільший попит – все ж на «теплі» кредити для заміни вікон, утеплення стін, горищ, підвалів. Відділення установи є в Івано-Франківську, Калуші, Коломиї та Долині. Кредит видається особам віком від 21 року (на момент видачі кредиту) до 65 років (на момент погашення). З собою необхідно мати довідку про доходи за останні шість місяців (офіційний дохід – не менше 1500 грн.), ідентифікаційний код, рахунок на матеріали, а для фізичної особи-підприємця – податкову декларацію за останній звітній період. В установі, як зауважує директор, можуть вимагати додаткові документи для оцінки платоспроможності позичальника: свідоцтва про шлюб та народження дітей, квитанції про сплату житлово-комунальних послуг, договір кредиту. В установі перевіряють документи, а крім того – відповідність матеріалів програмі Держенергоефективності. Якщо рахунок відповідає всім параметрам, у банку відкривають заявку, відправляють її в головний офіс на розгляд, і впродовж дня надходить відповідь.
Для фізичних осіб кредит видається лише на придбання матеріалів, 35% покривається на тіло кредиту. 10% від суми рахунку особа-позичальник повинна внести власних коштів, відтак компенсація розраховується на 90% вартості. Кредит видається на три роки, але людина може погасити його у будь-який термін, санкцій за дострокове погашення немає.
Від початку року «Укргазбанк» в Івано-Франківську видав 708 кредитів на понад 17 млн. гривень. З початку відновлення програми надано вже 91 кредит на 2 млн. 400 тис. грн., в роботі перебуває 80 прийнятих рішень.
Питання економії
Як повідомляють в Держенергоефективності, всі заходи, спрямовані на зменшення оплати за комунальні платежі та поліпшення побутових умов, можна розділити на кілька категорій. Вирішення питання – комплексне, і лише використовуючи все перелічене, можна отримати максимальний результат.
В першу чергу, це заощадження природних ресурсів: води, газу, тепла тощо. Тому краще не забувати вимикати світло, перекривати кран, ремонтувати сантехніку у разі поломки. А також варто встановити крани на батареї і регулювати температуру у приміщеннях.
Утеплення самого приміщення теж дасть позитивний результат. Мова йде про заміну вікон та дверей, утеплення стін, дахів, підвальних приміщень, адже значні втрати тепла відбуваються саме у цих місцях.
Встановлення приладів обліку дозволить платити лише за спожиті ресурси, а не за показниками лічильників у загальних місцях.
І насамкінець, перехід на енергозберігаючі технології та альтернативні джерела енергії і системи комунікацій – заміна газового котла на твердопаливний, встановлення вітрогенераторів, сонячних батарей тощо.