МАФи як мафія. Франківські кіоски повертаються після демонтажу


Після того, як візовий центр переїхав з вулиці Ленкавського на Тролейбусну, мікрорайон Пасічна потонув у морі стихійно припаркованих автівок та автомобільних корках. А сам візовий центр почав обростати незаконними МАФами, що пропонують різноманітні візові послуги.

Як гриби після дощу

Першу малу архітектурну форму (МАФ), яку спорудили біля візового центру, спалили. Натомість на початку липня там з’явилися ще чотири об’єкти. У них клієнтам центру пропонують зробити миттєві фотографії, друк, сканування, страхування, заповнення анкет тощо. І все б нічого, якщо б ці МАФи були встановленні законно, пише Галицький кореспондент

Хоча всі, від пересічного мешканця міста до мерії, розуміли, що ті будки  встановлені незаконно, демонтувати їх було не так легко. Для цього знадобилося аж два місяці. Спершу через оголошення у міській газеті комунальники шукали власників цих об’єктів, та вони так і не знайшлися. Потім документи були передані у департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини, який підготував проект рішення виконкому про демонтаж.

4 серпня виконком прийняв рішення демонтувати ці об’єкти, але демонтували їх аж 31 серпня. Однак не встигли ще в соціальних мережах як слід обговорити цей довгожданий демонтаж, як уже 6 вересня мережі сколихнула новина, що МАФи знову з’явилися біля візового центру.

Директор КП «Водоекотехпром» Микола Саєвич, на території якого тимчасово зберігалися МАФи, розповідає, що їх увечері 5 вересня забрав власник. При цьому були присутні й муніципальні інспектори. Як доповів йому начальник охорони, інспектори пояснили, що власник оплатив демонтаж і штраф, тому забирає своє майно.

«Нам інспекція здавала це й інспекція забирала. У нас була умова, що ми зберігаємо їх. На території є охорона, тому ми беремо кошти за зберігання. Але вони навіть не заплатили за це. У мене тепер охорона не випустить нікого, поки не заплатять. Просто ніхто не був готовий до такого. Але я надам калькуляцію за кожен день зберігання», – сказав Саєвич.

Проте якщо директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак не відкидає факту присутності інспекторів при цьому, то сама інспекція його категорично заперечує. Так, працівниця муніципальної інспекції з благоустрою Христина Калитка стверджує, що нікого з інспекторів там не було, а приїхав тільки власник. Вона каже, що, можливо, охоронець переплутав, бо власник приїхав ще з однією людиною.

Крім того, Смушак додає, що тимчасове зберігання демонтованих об’єктів на території «Водоекотехпрому» не оплачується. «Але ми плануємо, що за зберігання власники також платитимуть гроші. Треба буде додатково включати це в кошторис», – повідомив він.

 14331100_1078030745608432_236814505_n

“Дурне законодавство”

Головний комунальник міста пояснює, що МАФи знову стоять на своєму попередньому місці тому, що власник оплатив демонтаж та адмінштраф.

«Відповідно до положення про демонтажі, інспекція проводить демонтаж на підставі рішення виконавчого комітету. І, відповідно, віддає це майно кудись на зберігання. У цьому випадку майно передали водоканалу, бо в них велика територія і охорона є. Згідно з положенням, власник має право забрати своє майно, але за умови, що спершу оплатить всі витрати за демонтаж та протокол про адмінпорушення, яке він допустив, – розповідає Михайло Смушак. – Коли ми демонтували ці кіоски, то хоч про власника нічого не було відомо, він одразу ж з’явився, показав документи, що він власник, взяв рахунки на оплату та на диво швидко заплатив і, відповідно, приїхав забирати тоді своє майно».

Проте власник забрав свої МАФи, мабуть, для того, щоб знову поставити їх біля візового центру. Однак демонтувати ці будки зараз інспектори не можуть, адже потрібне нове рішення виконкому про демонтаж. Відтак муніципальні інспектори знову склали протоколи, проект рішення знову має бути поданий на виконком, він має його прийняти і аж тоді МАФи знову демонтують. «Виходить якась така собі дитяча гра. Власник користується недоліком законодавства. Але там і немалу суму він заплатив – приблизно 20 тисяч. Штраф, здається, 1340 грн. за кожен МАФ і біля 3 тис. грн. за демонтаж кожного», – каже Смушак.

14355832_1078030735608433_881939400_n

За його словами, демонтувати МАФи за старим рішенням виконкому неможливо, бо дії інспекторів можуть визнати незаконними, адже попереднє рішення виконане і демонтаж відбувся. Засідання виконкому відбудеться 15 вересня, тоді і мають проголосувати за повторний демонтаж МАФів.

Смушак також наголосив, що демонтаж повинен відбутися через 5 днів після прийняття відповідного рішення. Тож власник цих об’єктів знову мав би заплатити близько 20 тис. грн. за демонтаж та штраф. Однак чи встановить він їх втретє?

«Не знати, на скільки йому вистачить грошей, щоб кожного місяця по 20 тисяч платити. Може, нарешті дійде, що не треба таке робити. Але треба міняти законодавство. Бо це дурне законодавство, положення якесь, ще щось, не було би того всього, прийшли би, трактором знесли або конфіскували це все, та й було би по всьому. Але, на жаль, не можна таке робити. Треба, щоб на загальнодержавному рівні була можливість чи дозвіл на конфіскацію майна. Конфіскували би ті МАФи та й продали з аукціону. А так…», – розводить руками головний комунальник Франківська.

У муніципальній інспекції з благоустрою відмовилися називати ім’я власника МАФів, бо, мовляв, це персональні дані. Ми також вирішили з’ясувати в департаменті архітектури, чи звертався хтось до них за дозволом на розташування тих об’єктів. Прес-секретар департаменту Ірина Колінко повідомила, що дозвільних документів на жоден МАФ поруч із візовим центром не видавалося, однак деякі власники таки зверталися за ними в департамент. Проте чи звертався саме власник цих об’єктів, у департаменті не знають, адже щоб з’ясувати це, їм потрібне прізвище власника, яке інспекція не розголошує.