В урочищі «Сорокове», за шість кілометрів до сіл Тисова, Бубнища, Труханова та Розгірче, на кордоні з Львівщиною місцеві активісти віднайшли місце, де базувалась особлива сотня УПА – «Вікторія».
Відомості про сотню були засекречені, тому сьогодні маємо мало інформації про її діяльність. Відомо, що сотня сформувалася у 1944-му році для захисту оперативного штабу, який був створений для того, аби відділи Української Повстанської Армії, вже тут сформовані, вишколені, могли перейти через лінію фронту й діяти вже у тилу. За словами дослідників, бійці сотні мали завдання знищувати верхівку вермахту й НКВД. Про це Бліц-Інфо з посиланням на Болехівську міськраду.
Проіснувала сотня «Вікторія» менше року. Взимку 1945 року повідомили, що місце викрите, тож бійці його покинули. Очевидно, що боїв у цих місцях не було, бо пошуківці не знаходили на цьому місці гільз чи патронів, лиш поодинокі. Відомо, що сотня прийняла великий бій 28 січня 1945 року на Львівщині. Багато бійців загинуло, а тих, хто вижив, розподілили по інших сотнях.
Щоб вшанувати героїчне минуле українського народу, пам’ять сотні Української Повстанської Армії «Вікторія», у неділю, 6 червня, на місці таборового поселення сотні відбулись урочистості «Вони боролись за Карпати сині, за світлий день у мирі і добрі».
Це була неординарна подія у Болехівській громаді, яка зібрала сотні людей. Звідусіль на різноманітних автівках з’їхалися у Тисів, щоб взяти участь у патріотичному заході та віддати данину пам’яті героям УПА. А звідти всі, від малого до великого, організовано на вантажівках разом вирушили до місця вшанування повстанців, в урочище «Сорокове».
Захід відкрили урочистим підняттям Державного прапора України та прапора визвольної боротьби за Україну. Почесне право підняти стяги надали міському голові Іванові Яцинину та зв’язковій УПА Катерині Гаврилів.
Відтак з привітальним словом до присутніх звернулися голова громади Іван Яцинин, староста Володимир Савчук, почесні гості Василь Тимків, Степан Лесів, Галина Салига, голова первинної організації «Патріот» пошуково-історичного клубу "Тустань" Віктор Савчук, вчителька історії Тисівської школи Галина Стефанів, які поділилися з присутніми відомостями та свідченнями про діяльність сотні «Вікторія». Розповіла про сотню та завдання, які виконувала за дорученням сотенного, 100-літня Катерина Гаврилів. Усі вони наголошували на тому, що наше завдання - донести до свідомості молодого покоління значення подвигів героїв, воїнів УПА, які є прикладом мужності, героїзму, самопожертви для нас, для наших захисників на передовій східного фронту, котрі захищають незалежність та суверенітет Української держави. Закликали мати тверду віру, силу, терпіння, й кожен на своєму місці докладати багато зусиль для примноження величі й слави України.
З нагоди освячення хреста на місці таборового поселення сотні УПА «Вікторія» та участь у пошуковій роботі міський голова нагородив грамотами виконавчого комітету первинну організацію «Патріот» пошуково-історичного клубу "Тустань" (керівник Савчук В.Б.), пошукову групу «Роланд» (керівник Торко М.І.), Зварича Миколу Юрійовича, громадського активіста, с. Тисів, Штурмака Мар’яна Івановича, учасника групи «Роланд» (м.Болехів), Ганчара Андрія Данилович, пошуківця первинної організації «Патріот» пошуково-історичного клубу "Тустань" (с.Тисів), Дуба Василя Богдановича, пошуківця первинної організації «Патріот» пошуково-історичного клубу "Тустань" (с. Тисів), Халуса Романа Степановича, пошуківця пошуково-історичного клубу "Тустань" (м. Моршин), Зварича Богдана Миколайовича, громадського активіста (с.Тисів), Суса Віктора Степановича, відеоблогера пошуково-історичного клубу "Тустань" (м. Стрий), Юхмана Михайла Степановича, громадського активіста (м.Болехів), Клінченка Володимира Богдановича, громадського активіста (с.Царківна), Пилипів Ірину Іванівну, історика-краєзнавця (с.Тисів).
Чин освячення хреста, встановленого на місці базування особливої сотні УПА «Вікторія, звершили настоятель храму Введення в храм Пресвятої Богородиці ПЦУ с.Тисів о.Олександр Васютин та настоятель храму Святого Миколая УГКЦ о.Михайло Дудар. Отці відслужити панахиду за спокій душ героїв, полеглих за Україну, та помолилися за мир і спокій у нашій державі. По завершенню єднальної молитви усі присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять героїв – земляків, борців за незалежність.
Учні місцевої школи читали патріотичні вірші. Щемливо і зворушливо у виконанні аматорів Народного дому м.Болехова, Будинку культури с.Тисів, клубу с.Козаківка звучали повстанські та патріотичні пісні.
Після цього сотні людей, які приїхали на Болехівщину, могли відпочити, послухати повстанських пісень, оглянути експонати невеликої виставки, яку розгорнули місцеві пошуківці.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!