На Долинщині люди погрожують перекрити дорогу для лісовозів, щоб хоч якось урятувати її від повного знищення


Дорога, яка веде з Козаківки до міста обласного значення Болехова, знаходиться у жахливому стані. А все тому, що чи не щодня її розбивають лісовози, тоннажність яких перевищує допустиму норму.

Депутат Болехівської міськради Володимир Бомажний розповідає, що асфальтне покриття було зроблене колись тільки від Болехова до Поляниці, а від неї до Козаківки дорога була гірша: щебінь зі смолою. Проте вже зараз від Поляниці до Козаківки веде ґрунтова дорога, бо від попередньої не залишилося нічого, а на дорозі Болехів – Поляниця є тільки залишки асфальту. Тому весь транспорт воліє їхати не дорогою, а узбіччям. Хоч там також багато ям, але все одно краще їхати ними, ніж таким асфальтом, пише Галицький кореспондент.

Пан Володимир зауважує: якщо колись лісовоз перевозив приблизно 15-16 тонн деревини, то зараз він тягне за собою ще й причеп, і таке перевантаження завдає шкоди дорожньому покриттю.

Дорога дорога

Розбита дорога не тільки створює незручності місцевим мешканцям та гостям краю, а й може викликати ріст цін на пасажирські перевезення, оскільки через катастрофічний стан дорожнього покриття автобусам доводиться їхати довше і повільніше, що тягне за собою більший розхід палива.

Зокрема, 27 березня у с. Тисів відбувалися збори, бо перевізник хотів збільшити ціну за проїзд. За словами пана Бомажного, перевізник аргументував це тим, що за чинними тарифами їздити йому невигідно, бо на 100 км такої дороги йому потрібно 24 літри дизпалива. Також треба додати ще ремонт транспортного засобу та запчастини до нього. Але оскільки люди на зборах виступили категорично проти підняття тарифів, то перевізник поки що цін не підніматиме.

Пан Володимир додає, що восени минулого року у Тисові місцеві жителі своїми силами та коштами за підтримки сільської ради полатали дорогу, але цього вистачило ненадовго. Буквально за тиждень ті ж лісовози звели нанівець роботу людей.

«Дорога Болехів – Козаківка належить до обласного підпорядкування. Гроші тільки обіцяють і обіцяють виділити… А поки область не виділить грошей, то ми нічого не можемо зробити. Лісовози їздять, і ніхто не може їм заборонити возити ліс. Поліції у нас зараз в Болехові зовсім немає. Тільки дільничний інспектор до 20.00 є. Тому можна возити зараз все, що заманеться», – пояснює депутат.

Тому для того, щоб влада почула людей та врегулювала цю ситуацію, вони на зборах погрожували вдатися до радикальних дій: перекрити дорогу та не пропускати лісовози. Але оскільки зараз у селах всі ще веснують та й наближаються Великодні свята, то люди на дорогу поки що виходити не будуть. Проте якщо після свят ніяких зрушень не буде, то вони таки вдадуться до радикальних дій.

Як варіант Володимир Бомажний пропонує, щоб лісовози платили за перевантаження, щоб можна було за ті гроші купити щебінь та смолу і знову відремонтувати дорогу, або ж поставити рамку з вагами та зважувати великогабаритний транспорт. Він наголошує, що минулого року люди також перекривали дорогу і не пропускали лісовози. Тоді її таки почали ремонтувати,  люди розійшлися, а ремонт закінчився після декількох ям.

Удар по гаманцю

Однак через погану дорогу страждають не тільки мешканці Тисова, а й Поляниці і Бубнища. На околицях останнього розміщені славнозвісні «Скелі Довбуша» – природна фортеця періоду X століття, що знаходиться на висоті 668 м над рівнем моря.

Депутат міськради зауважує, що якщо раніше туди за тиждень їхали близько 50 автобусів з туристами, то зараз добре, якщо проїде хоч два-три. Через погану дорогу водії відмовляють везти туди людей. Відтак туризм, за рахунок якого і виживають мешканці цих сіл, зараз занепадає.

«Як були туристи, то багато людей працювали у відпочинкових комплексах та ресторанах. Хтось продавав там гриби, ягоди, сувеніри, а хтось проводив екскурсії на конях і возив людей у каретах чи на санях, хтось заробляв тим, що дозволяв фотографуватися з соколами чи прирученими лисицями, – пояснює пан Володимир. – Колись приїжджали і туристи з-за кордону: німці, чехи, поляки, а зараз майже нікого немає. Через погану дорогу цей бізнес у людей занепадає. Якщо буде дорога, то буде процвітати туризм і люди матимуть гроші на хліб».

 Ремонту – бути

Міський голова Болехова Богдан Мельник виявився небагатослівним. Ймовірне перекриття автошляху вважає просто жартом та обіцяє, що цього року дорогу ремонтуватимуть.

«В області поділять гроші, які йдуть на ремонти доріг, і, відповідно, цей напрям буде ремонтуватися. Ми вже написали відповідний запит в обласне дорожнє управління, і нам обіцяють виділити кошти», – наголошує він.

Разом з тим мер радить сільській раді Тисова придбати рамку з вагами і встановити її, якщо вона, звісно, має на це гроші. А оскільки це питання стосується не тільки доріг, а й лісокористування, то, можливо, його розгляне депутатська комісія, однак котра саме, він не пам’ятає.

Керівник Служби автомобільних доріг Івано-Франківщини Василь Буджак запевняє, що цього року цю дорогу таки будуть ремонтувати. І додає, що оскільки стояти і зупиняти лісовози його служба не може, то вона встановить там ваговий контроль, щоб штрафувати порушників. Але така вага одна на цілу область і стояти довго вона там не зможе.

Добрий приклад

Проте ремонт дороги і тимчасова вага все одно не вирішать проблеми. Бо коли ваги не буде, вантажівки, які перевозять ліс, знову розіб’ють відремонтовану дорогу.

Схожа ситуація була і в с. Дубівці Галицького району. На території села знаходиться вапняковий кар’єр і гірничий цех, який забезпечує сировиною ПАТ «Івано-Франківськцемент». Відтак величезні вантажівки, які перевозили камінь, день у день розбивали дорогу у Дубівцях. Голова сільради Тетяна Опацька розповідає, що люди постійно скаржились на дорогу, а приблизно п’ять років тому їм увірвався терпець і вони звернулися до голови правління ПАТ «Івано-Франківськцемент» Миколи Круця. Тоді ж керівництво пішло назустріч селу і розпочало поруч з державною будівництво окремої дороги для своїх вантажівок.

«Зараз БелАЗи вже не їздять по державному автошляху. Є перетини кар’єрної і державної доріг, але вони обіцяють нам облаштувати миючі переїзди, бо з кар’єру носиться бруд на нашу дорогу. Кажуть, що до кінця року це має бути. Також за свої кошти вони облаштували підсвітку дороги», – розповідає пані Тетяна.

За її словами, окремою дорогою для вантажівок, що перевозять сировину з кар’єру, місцеві жителі задоволені, скаржаться тільки, що пил з неї йде і на їхню дорогу. Проте вона має надію, що незабаром спільно вирішиться ще й ця проблема.