На Франківщині бійці АТО не можуть отримати обіцяні безкоштовні ліки
Волонтер Центру допомоги воїнам АТО Вероніка Дичковська розмістила в мережі Facebook інформацію про те, що учасник АТО, комісований за станом здоров’я, не зміг отримати в аптеці за рецептом лікаря ліки безкоштовно.
Хоча безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів є одним із перших пунктів надання пільг для учасників АТО, пише Репортер.
Як розповіла Вероніка Дичковська, до них звернувся боєць з четвертого батальйону оперативного призначення Національної гвардії з позивним Мобі Дік, родом з Надвірнянського району. Він чудом вижив після складної операції з вирізання тромбу на нозі. Після операції в бійця виявили ще тромби, які потребують тривалого дороговартісного медикаментозного лікування. Як повідомила волонтер, лише 14 таблеток препарату коштує 500 грн, а курс йому виписали аж на півроку. Тобто на лікування йому потрібно викласти з власної кишені понад 5 тис. грн. Через стан здоров’я бійця комісували і найближчі півроку працювати він не зможе…
Ще у вересні минулого року на сайті Івано-Франківської ОДА опублікували список аптек, які за ініціативою уряду мали б надавати ліки учасникам АТО за рецептом — безкоштовно. Близькі Мобі Діка звернулися до соціальної аптеки в Надвірній. Однак, там у безкоштовних ліках відмовили: про ініціативу з безплатними медикаментами говорилося, однак договір з аптекою так і не уклали. Як повідомили волонтери, у Калуші ситуація аналогічна. Тобто анонсована ОДА програма принаймі у районах не працює.
Як дізнався «Репортер», у Івано-Франківську міські поліклініки №2 і №4 уклали договір з мережею аптек «Іва-Фарм». Боєць за місцем реєстрації може звернутися до відповідної поліклініки, де лікуючий лікар чи дільничний терапевт випишуть йому рецепт на пільгові медикаменти. Однак і тут є кілька «але».
За існуючим положенням, поліклініка може виписати хворому ліки залежно від того, скільки коштів на це виділено. І за умови, що необхідні медикаменти внесені до національного переліку основних лікарських засобів. Також на ці медикаменти має бути рекомендована оптово-роздрібна ціна. При цьому і дистриб’ютор, і сама аптека повинні контролювати, щоб націнка на такі ліки не перевищувала 10%. Окрім того, поліклініка сама визначає, чи ліки будуть надані безкоштовно чи зі знижкою.
Як повідомив комерційний директор ТОВ «Іва-Фарм» Іван Венгринюк, договір уклали на забезпечення ліками не лише бійців АТО, а всіх, кому буде виписаний безкоштовний рецепт другою або четвертою поліклінікою, де розміщені аптечні пункти «Іва-Фарм». У цих аптеках, згідно з договором, забезпечують рецепти усіх пільгових категорій. Днями, наприклад, розпочнеться забезпечення хворих інсуліном — згідно з реєстром.
Зрозуміло, що на швидку реакцію від державного апарату у Центрі допомоги бійцям АТО не розраховували, тому волонтерська спільнота «Поранені SOS» запропонувала придбати Мобі Діку ліки, оскільки у них якраз була в наявності необхідна сума.
Та найгіршим у цій ситуації є те, що, за офіційними даними Міністерства охорони здоров’я, медичні установи ліками забезпечені, ліки для учасників АТО закуплені, і кожен може звернутися по них. На зустрічах чиновники звітують, що ліки для бійців є, а по факту необхідних медикаментів немає.
Існує й інша проблема — в лікарнях ніхто не інформує хворих про соціальні аптеки і можливість отримання там безкоштовних ліків. Про стан здоров’я бійців у держапараті теж ніхто не знає, облік і моніторинг не ведеться.
Співкоординатор Центру допомоги воїнам АТО Наталя Перцович повідомила, що на завтра запланований брифінг департаменту охорони здоров’я ОДА, на якому обіцяють надати чіткі роз’яснення щодо забезпечення бійців АТО безкоштовними ліками.