На Прикарпатті пільговики чекають безкоштовного автобуса


На Рогатинщині люди обурені відсутністю пільг на проїзд. Це стосується пенсіонерів і членів багатодітних родин, які іноді їздять до районного чи обласного центру або у сусідні села і змушені оплачувати проїзд. Невизначена ситуація склалася у всіх районах області, адже народні обранці забули про пільги на проїзд, коли розподіляли бюджетні кошти.

Обурення зумовлене й тим, що школярі з деяких сіл області, які їздять на навчання, теж стикнулися з необхідністю платити за проїзд. Адже якщо загальна освіта гарантована Конституцією і є обов’язковою для всіх, то й проїзд учнів до освітніх закладів мав би забезпечуватися, пише Галицький кореспондент

Стабільна дестабілізація

На Рогатинській автостанції багато обурених пенсіонерів. Вони гучно висловлюють своє незадоволення необхідністю платити за проїзд. Кажуть, що в сусідній Львівській області, до якої – кілька кілометрів, пенсіонери їздять безплатно, а тут треба платити.

Чиновники ж стверджують, що така ситуація по цілій країні, а якщо хтось і їде безплатно, то лише на рівні джентльменської угоди – усної домовленості місцевої влади з перевізниками.

Наприкінці минулого року президент підписав ухвалений Верховною Радою закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики. Зокрема, він стосується питання проїзних пільг вразливим категоріям населення. У цьогорічному держбюджеті коштів на них не було передбачено. Тож пільги, начебто, і є, але водночас їх і немає.

«Наразі склалася така ситуація, що пільги на проїзд не скасовані жодній пільговій категорії громадян. Наприкінці 2015 року планувалися зміни до законодавства, де було б передбачено відшкодування за пільговий проїзд не за кошти з державного бюджету, а за рахунок місцевих бюджетів. Однак він був прийнятий в зовсім іншій редакції, Верховна Рада зберегла всі пільги, проте у державному бюджеті не було передбачено на це кошти. Через деякий період на розгляд парламентарів винесено законопроект про внесення змін до закону про державний бюджет на 2016 рік. У ньому передбачені кошти на пільгові перевезення. 18 лютого парламентом ухвалений Закон «Про внесення змін до додатків №3 та №7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо фінансового забезпечення компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян та інших передбачених законодавством пільг». Закон направлений на підпис президенту. Після підписання документа в управління надійдуть кошти, і ми зможемо відшкодувати перевізникам вартість пільгового перевезення», – розповідає заступник начальника управління соціальних гарантій департаменту соціальної політики Івано-Франківської ОДА, начальник відділу пільг, компенсацій та виплат Тетяна Рачок.

За її словами, договори на перевезення укладаються райдержадміністраціями, якщо перевезення здійснюються в межах району, або облдержадміністрацією, якщо – в межах області. Перевізники подавали звіти в управління соціальної політики, яке щомісяця відшкодовувало відповідні суми. Наразі коштів немає, тож відшкодування не здійснюється.

Собі у збиток

«Парламент не проголосував за питання надання пільг, статтю цю викинули. Але, незважаючи на це, ми все ж перевозимо за свій рахунок вразливу категорію населення. Сподіваємося, що президент все ж підпише закон про повернення пільг і все стане на свої місця. Ми вирішуємо проблему, як можемо», – зауважив директор АТП-12629 Михайло Скільський.

Він каже, що на пільгові перевезення необхідно багато коштів. Потрібно виплачувати заробітну плату водіям, сплачувати рахунки за електроенергію, пальне, обслуговування транспорту та багато іншого. У минулому році на відшкодування пільг на залізничні і автомобільні перевезення області було виділено 19 млн. гривень.

«Кошти за надані послуги перевезення не надходили у повному обсязі. І досі не погашена заборгованість з минулого року. В кінці кожного місяця ми подавали звіт про кількість перевезених пасажирів пільгових категорій населення. На нинішній день управління соцзахисту не підписало угоди з перевізниками, оскільки законопроект не підписаний. Але ми возили пільговиків в січні-лютому і продовжуємо досі це робити», – каже Скільський.

Від села до села

Непроста ситуація склалася з перевезенням школярів з багатодітних сімей, які змушені щодня їздити на навчання в сусідні села чи в райцентр. Раніше вони їздили безплатно, бо мали пільги на проїзд, а з нового року опинилися у підвішеному стані.

«Я не можу зрозуміти, чому діти з багатодітних сімей змушені платити за дорогу до навчального закладу. Моя племінниця Зоряна в 11-му класі щодня їздить до школи в сусіднє село, адже в їхньому лише початкові та середні класи. Вона з багатодітної сім’ї, до того ж – напівсирота, мати її давно померла. Дорога в обидва боки з села Добринова до Пукова і назад обходиться у 6 грн.», – розповідає Олександра Крукиницька.

Жінка зауважує, що це не перший і не останній випадок у селі, коли діти оплачують за дорогу до школи. Називає конкретні прізвища дітей з багатодітних сімей. «Двоє дітей із Добринова навчаються в Рогатинській гімназії. Довіз учнів закладу здійснюється шкільним автобусом. Проте він їздить в інший бік, де проживає більше дітей. З Добринова, як і з кількох інших сіл, доводиться добиратися громадським транспортом, і діти оплачують за проїзд», – продовжує жінка.

Якщо освіта є загальнообов’язковою, то чому це питання ніхто не вирішує і не забезпечує належні умови довозу для дітей, обурюється вона. «Я зверталася в управління соціального захисту в Рогатині, там мені сказали, що Зоряна повинна їздити безплатно. У сім’ї троє неповнолітніх дітей, які ростуть без матері. Розмовляла і з директором автостанції в Рогатині, і з іншими чиновниками, з громадськими активістами. Після розголосу племінниця не платить за проїзд, але хотілося б, щоб це питання було врегульоване законно і не на день-два», – наголошує пані Олександра.

Автобуси – в АТО

«Відділами освіти в районах з перевізниками укладені договори, і їм виплачуються кошти за перевезення. Ми не можемо їх змусити перевозити дітей безплатно, адже здебільшого послуги надають приватні перевізники. Управління оплачує вартість за перевезення відповідно до кількості дітей, яким надаються послуги перевезення до навчальних закладів», – говорить заступник директора департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА, начальник управління дошкільної, загальноосвітньої середньої та позашкільної освіти Іван Будзак.

Щодо проблем з довезенням школярів у Рогатинському районі, чиновник обіцяє з’ясувати ситуацію. Каже, що з перевізником буде укладено договір про відшкодування вартості проїзду школярів, якщо такого досі немає.

Ситуація ускладнюється ще й тим, що багато шкільних автобусів безповоротно передані в зону АТО. Коли розпочалася антитерористична операція, їх використовували для довезення бійців у зону бойових дій. Проте деякі автобуси потрапили під обстріл терористів, тож немає змоги повернути їх назад.

Правда, як повідомив заступник голови ОДА з гуманітарних питань Ігор Пасічняк, незважаючи на складну економічну ситуацію, кілька шкільних автобусів все ж вдалося закупити і їх розподіляють між районами області.