Нові маршрути в Івано-Франківську: Якими, куди і звідки можна буде дістатися
Поки деякі перевізники судяться з міською владою, намагаючись оскаржити рішення про запровадження в Івано-Франківську з 1 січня 2016 року нової мережі громадського транспорту і результати попереднього конкурсу на обслуговування нових маршрутів, інші, відповідно до конкурсних вимог, оновлюють парк рухомого складу.
Скажімо, минулого тижня приватний перевізник Олег Сохан анонсував появу у новому році на вулицях міста автобусів великого класу «Мерседес-Бенц О530 «Цітаро», які пропонуватиме на конкурс для обслуговування маршруту №28. При цьому він зазначив, що це «колишній 60-й маршрут», бо пасажири наразі мало обізнані зі змінами у маршрутній мережі. Тож «Західний кур’єр» вирішив допомогти їм з’ясувати звідки, куди і якими новими маршрутами можна буде дістатися з нового року.
Нову маршрутну мережу розробили на основі обстеження пасажиропотоків, опитування пасажирів та із врахуванням перспективної забудови Івано-Франківська. За словами її розробників, вона повинна працювати як цілісний механізм. Маршрутів й справді стане менше, однак розмови про те, що це погіршить роботу громадського транспорту, у комунальному департаменті міськвиконкому заперечують. Більше того, там наголошують, що сумарна вмістимість транспорту, який обслуговуватиме нову мережу маршрутів, зросте з теперішніх 13250 до 14900 пасажиромісць. Цього планується досягти за рахунок збільшення випуску на лінії тролейбусів та автобусів великого класу, які обслуговуватимуть маршрути з найпотужнішими пасажиропотоками.
Тролейбуси замість «маршруток»
Основний обсяг перевезень пасажирів з мікрорайонів «Пасічна», «Каскад» та району автостанції №4 мають забезпечити тролейбуси. Їхній загальний випуск на лінію у будні дні збільшиться з 32 до 41.
Найбільше – по вісім одиниць рухомого складу – обслуговуватимуть маршрути №1 «Вокзал – вул. Хіміків» та №7 «м-н «Каскад» — вул. Сахарова». Останній, до речі, має замінити популярну зараз «маршрутку» №23, але доїхати «сьомим» тролейбусом пасажири зможуть лише до вул. Мельника, а не до «головпошти».
Тролейбусний маршрут №6 «Європейська площа – АС-2», який обслуговуватимуть шість машин, покликаний замінити існуючу «маршрутку» №6 і з нового року знову пролягатиме вулицею Бандери, оминаючи кільце Мельника-Сахарова. Щоправда, на відміну від «маршрутки», тролейбуси «шостого» маршруту не заїжджатимуть з АС-2 на вулиці Хіміків, Тролейбусну та на вокзал і матимуть кінцеву зупинку на Європейській площі, а не на вул. Дудаєва.
Тролейбусні маршрути №5 і №8 скасують, а решта маршрутів і кількість випусків на них не зміниться.
Старі та змінені
Більш суттєвих змін зазнають автобусні маршрути. Всього їх буде 28. Чотири з них мають обслуговувати автобуси великого класу вмістимістю понад 90 пасажирів, пристосовані для перевезення осіб з особливими потребами.
Найперше зазначимо, що дев’ять теперішніх маршрутів залишаться незмінними, однак шести з них присвоєна нова нумерація.
Звичними вулицями курсуватимуть автобуси маршрутів №22 «вул. Хоткевича – АС-2», № 29 «Обласна лікарня – АС-3» та №32 «вул. Симоненка – Обласна лікарня».
Теперішній 86-й стане маршрутом № 26 «Вокзал – вул. Довженка», 60-й – № 28 «Каскад – АС-3», 57-й – № 34 «с. Вовчинець – вул. Тичини», 80-й – №37 «с.Драгомирчани – Вокзал», 76-й – №42 «вул. Хоткевича – вул. Тичини», а 84-й – № 47 «с.Чукалівка – Вокзал». При цьому маршрути №№ 22 та 28 обслуговуватимуть по вісім автобусів великого класу.
П’ять маршрутів зазнають лише незначних змін. Зокрема, маршрут №21 «Онкодиспансер – Вокзал» в прямому напрямі пролягатиме вулицями Петлюри та Чорновола і лише в зворотному – вул. Коновальця. Маршрут № 30 «вул. Хоткевича – АС-3» у зворотному напрямі з вул. Довженка проляже вулицями Чорновола-Сахарова з виїздом на вул. Коновальця і далі за теперішнім маршрутом. Колишній 69-й, який стане маршрутом №36 «АС-2 – АС-3», у прямому напрямі проляже вулицями Пулюя-Довгою-Бельведерською-Мазепи-Гординського з виїздом на вул. Чорновола. Колишній 70-й стане маршрутом № 38 «Обласна лікарня – с. Крихівці» і у прямому та зворотному напрямах пролягатиме вул. Чорновола (його мають обслуговувати шість великих автобусів і стільки ж малих, або не менше 14 машин малого класу). А маршрут № 41 (колишній 52-й) «Каскад – Онкодиспансер» у прямому напрямі пролягатиме вулицями Чорновола та Петлюри і лише в зворотному – за старим маршрутом вулицею Коновальця.
Ще чотири маршрути з певними змінами будуть дещо продовжені. Так, популярний зараз маршрут № 85 з вулиці Целевича продовжать до тролейбусного депо, а з вулиці Ребета – до вулиці Дудаєва. Тож він змінить нумерацію і назву на маршрут №25 «Тролейбусне депо – Меблева фабрика», який обслуговуватимуть аж 12 автобусів, щоправда, малого класу. Маршрут №24 «с.Хриплин – вул. Хмельницького» від вокзалу продовжать вулицями Сагайдачного, Максимовича, Хмельницького. Колишній 81-й, а з нового року маршрут № 31 «с.Микитинці – вул. Кармелюка», від вул. Бельведерської продовжать вулицями Ленкавського, Левицького, Набережною та Кармелюка. Однак, поки триватимуть ремонти кількох останніх, автобуси розвертатимуться через кільце вулиць Ленкавського-Короля Данила-Вороного. Колишній 79-й, який стане маршрутом № 39 «с.Угорники – Обласна лікарня», від зупинки «ЦУМ», продовжать вулицями Галицькою-Пасічною до обласної лікарні.
Решту маршрутів будуть або зовсім новими, або об’єднаними з існуючими чи тими, які колись уже існували. Щоб пасажирам було легше зрозуміти, звідки, куди і якими маршрутами можна буде доїхати, ми вирішили їх згрупувати по мікрорайонах.
«Позитрон», «Каскад», «Брати»
Від колишньої «Золотої Ниви» курсуватимуть автобуси: № 28 «Каскад – АС-3», якими можна дістатися до вокзалу, готелю «Надія», головпошти та вулиці Мазепи; № 32 «вул. Симоненка – Обласна лікарня» – вулицею Вовчинецькою, до вокзалу, вул. Гаркуші, Василіянок, Галицькою; № 41 «Каскад – Онкодиспансер» – вул. Вовчинецькою, до вокзалу, готелю «Надія», вул. Чорновола, Петлюри, Коновальця; №35 «вул. Симоненка – Європейська площа» – вул. Миколайчука, Івасюка, Незалежності, Коновальця. На зупинці «Родон» до цих маршрутів долучиться ще один – № 34 «с.Вовчинець – вул. Тичини» – по Вовчинецькій, Василіянок, через Північний бульвар, вул. Довгу.
З вулиць Івана-Павла ІІ та Миру автобусами маршрутів №27 «Каскад – вул. Пулюя» можна буде доїхати до зупинок «Крок», «Панорама «Плаза» і вулицею Береговою до техуніверситету, а звідтіля – вулицями Довгою, Бельведерською до «Бастіону», ринку, на вокзал і «Каскад»; маршрут № 33 «Каскад –АС-2» мав би пролягти вул. Купчинського, Промисловою, Надрічною, Галицькою до АС-2 і вулиць Хіміків та Тролейбусної, але до завершення капремонту вул. Промислової автобуси курсуватимуть попри вокзал і вулицями Гаркуші, Василіянок, Галицькою; десятьма великими автобусами нового маршруту №40 «Каскад – АС-3» можна буде доїхати до вокзалу, готелю «Надія», вулиць Коновальця, Петлюри, Довженка, а маршрутом № 43 «вул. Симоненка – АС-3» – до вокзалу, готелю «Надія», вул. Чорновола, Довженка.
З вул. Хоткевича вісім великих (або не менше 12 малих) автобусів маршруту № 22 «вул. Хоткевича – АС-2» прямуватимуть до вокзалу, готелю «Надія», головпошти, ЦУМу та вулицею Галицькою до АС-2 і вул. Хіміків, Тролейбусної; маршрут № 23 «вул. Хоткевича – АС-3» пролягатиме вулицями Івасюка, Незалежності до кінотеатру «Космос», готелю «Надія» та вул. Чорновола, Довженка. Автобусами маршруту № 30 «Хоткевича – АС-3» можна буде доїхати до вокзалу, готелю «Надія», вул. Коновальця, Петлюри, Довженка, а маршруту № 42 «вул. Хоткевича – вул. Тичини» – до зупинок «Крок», «Панорама «Плаза», вул. Довгої, Тичини.
Пасажирам, які при поїздках на «Позитрон», «Каскад» і вулицю Хоткевича користуються так званою зупинкою «біля смітників» на початку вул. Вовчинецької, додамо, що там зупинятимуться автобуси маршрутів № 34 «с.Вовчинець – вул. Тичини», № 40 «Каскад» – АС-3» та № 42 «вул. Хоткевича – вул. Тичини».
Тисменицька-Незалежності
Від «Кооператора» на вул. Юності, окрім тролейбусів №№ 2, 9, 10, у будні їздитимуть чотири «маршрутки» № 46 «АС-4 – АС-3», якими можна буде дістатися до зупинки «кінотеатр «Космос», а далі вулицями Бандери, Коновальця, Петлюри, Довженка доїхати до АС-3 на вул. Мазепи. Від зупинки «15-та школа» до них додадуться уже згадані маршрути №№ 23 «вул. Хоткевича – АС-3», 35 «вул. Симоненка – Європейська площа», 31 «с.Микитинці – вул. Кармелюка», 39 «с.Угорники – Обласна лікарня». Також у цьому районі з’явиться новий маршрут № 45 «вул. Микитинецька – вул. Пулюя». Він має пролягти вулицями району «Майзлі», якими досі громадський транспорт не їздив – Угорницькою, Кисілевської, Деповською, а потім попри вокзал і вулицями Гаркуші, Василіянок, Галицькою, Пулюя до Набережної. Однак до завершення капремонту вул. Угорницької автобуси 45-го маршруту курсуватимуть вулицями Незалежності-Лепкого.
Опришівці-Коновальця
З мікрорайону «Опришівці» до центру міста вулицею Коновальця пролягатимуть маршрути № 24 «с.Хриплин – вул. Хмельницького» та № 41 «Каскад» – Онкодиспансер», якими можна буде доїхати до готелю «Надія» і вокзалу, мікрорайонів вул. Хмельницького та «Каскад» відповідно. А також маршрути № 47 «с.Чукалівка – Вокзал» та № 21 «Онкодиспансер – Вокзал», яким можна буде доїхати до головпошти, ринку і вокзалу. При цьому варто нагадати, що м-т №21 пролягатиме вулицями Петлюри, Чорновола.
«БАМ»-Мазепи
Чи не найбільше автобусних маршрутів нової мережі громадського транспорту пролягатиме вулицею Довженка. Скажімо, маршрут № 23 «вул. Хоткевича – АС-3» звідтіля проляже вул. Коновальця, Січ. стрільців, попри ринок і вокзал, на вул. Хоткевича. Туди ж їздитимуть автобуси маршруту №30 «вул. Хоткевича – АС-3», але вже вулицями Чорновола, Сахарова, попри готель «Надія» і кінотеатр «Космос», вул. Незалежності та Івасюка. Маршрутом № 26 А «ЦУМ – вул. Довженка» вулицями Чорновола, попри головпошту, «Бастіон» та ЦУМ можна буде доїхати на Набережну, а маршрутом № 28 «Каскад» –АС-3» ще й і на вокзал, вул. Вовчинецьку та Симоненка. Туди ж, але вже вулицями Сахарова, Коновальця, Незалежності, Лепкого, попри вокзал і вул. Миру, Івасюка, Стуса та Миколайчука проляже маршрут № 43 «вул. Симоненка – АС-3». Маршрут № 29 «Обласна лікарня – АС-3» до Пасічної проляже вулицями Коновальця, Січ.стрільців, Бельведерською, Довгою, Пулюя, а маршрут № 38 «Обласна лікарня – с.Крихівці» – вулицями Чорновола, Січ. стрільців, Новгородською, Галицькою. Цими ж вулицями, але вже до автостанції №2, проляже й маршрут № 36 «АС-2 – АС-3». А ще одним новим маршрутом № 46 «АС-4 – АС-3» з вул. Довженка можна буде дістатися вулицями Петлюри, Бандери, Незалежності до «Кооператора» та АС-4.
Натомість кількість маршрутів, які з автостанції №3 до центру міста пролягатимуть найкоротшим і найзручнішим шляхом вниз вулицею Мазепи, зменшиться взагалі до одного – № 37 «с.Драгомирчани – Вокзал». Автобуси нового маршруту №40 «Каскад» – АС-3» після зупинки «Міська лікарня» повертатимуть на вул. Гординського, зупинятимуться біля пошти, «Бастіону», ринку, повертатимуть на вулицю Вовчинецьку, а потім вулицями Пстрака, Івана-Павла ІІ, Івасюка та Миколайчука прямуватимуть на «Каскад». Автобуси ще одного нового маршруту № 44 «Обласна лікарня – вул. Дудаєва», прямуючи з АС-3, після зупинки «Міська лікарня» теж повертатимуть, але вже на новозбудовану вулицю Гурика і далі курсуватимуть вулицями Володимира Великого, Новгородською, Галицькою та Пасічною.
«Пасічна»
Від обласної клінічної лікарні курсуватимуть маршрути №29 «Обласна лікарня – АС-3» (без змін); № 32 «вул. Симоненка – Обласна лікарня» (без змін); №38 «Обласна лікарня – с. Крихівці» (по вул. Галицькій, попри ринок, вокзал, вулицями Чорновола, Довженка); № 39 «с.Угорники – Обласна лікарня» (по вул. Галицькій, попри ринок, вулицями Гаркуші, Лепкого, Незалежності) та новий маршрут № 44 «Обласна лікарня – вул. Дудаєва» (частково дублюватиме теперішні м-ти №№ 6, 40 – по вул. Галицькій, попри ринок, вокзал, кінотеатр «Космос», вулицями Шухевичів, Височана, Бандери).
А з автостанції №2 автобусами маршруту № 22 «вул. Хоткевича – АС-2» можна буде доїхати до ринку, вокзалу і на вул. Хоткевича. Новий маршрут №33 «Каскад» – АС-2» до завершення капремонту вул. Промислової тимчасово проляже вул. Галицькою, Василіянок, Вовчинецькою і далі – вул. Миру, Івана-Павла ІІ, Івасюка, Стуса, Миколайчука. Маршрут № 36 «АС-2 – АС-3» проляже вулицями Хіміків, Пулюя, Довгою, Бельведерською, Мазепи, Гординського, Чорновола, Довженка. Від вулиці Тролейбусної до нього додасться й маршрут № 25 «Тролейбусне депо – Меблева фабрика», який після зупинки «Університет» на вул. Чорновола проляже вулицями Матейка, Коновальця, Ребета та Дудаєва.
Сприймемо, чи будемо нарікати?
Нова маршрутна мережа задовольняє більшість потреб пасажирів у забезпеченні громадським транспортом. У багатьох випадках з одного мікрорайону до іншого можна буде дістатися прямими маршрутами або лише з однією пересадкою, що вважається оптимальним. А з майбутнім запровадженням у Івано-Франківську єдиного електронного квитка проблем із вимушеними переплатами за проїзд у громадському транспорті при пересадках взагалі не мало б виникати.
Водночас варто зазначити, що сприйняття нової маршрутної мережі напряму залежатиме від поінформованості пасажирів про зміни маршрутів, а її дієвість – від забезпечення випуску на маршрути запланованої кількості рухомого складу відповідного класу і дотримання водіями графіків руху з перших днів роботи нових маршрутів, незважаючи на новорічно-різдвяні святкові дні.
Разом з тим, уже зараз лунає чимало критичних зауважень як до нової схеми в цілому, так і до окремих її маршрутів. Мовляв, великим автобусам замало місця на вузьких вулицях, а через зменшення кількості маршрутів і «маршруток» інтервали руху між ними збільшаться. Пасажири звертають увагу, що недостатньо забезпечене громадським транспортом село Крихівці, яке інтенсивно забудовується багатоповерхівками. Є і будуть проблеми добратися до села Чукалівки. Немає прямого маршруту з району радіозаводу до вул. Мазепи, де розташовані такі важливі заклади, як міська клінічна лікарня та школа-ліцей Прикарпатського університету. А коли нова маршрутна мережа вступить в дію і люди з’ясують, що маршрутів, до яких вони звикли, уже нема або вони змінені, то кількість різноманітних нарікань, скарг та новомодних петицій до міської влади з цього приводу прогнозовано збільшиться. І, судячи з усього, чи не найперше, чого вимагатимуть мешканці «Позитрону», «Каскаду», вулиць Івасюка та Хоткевича – повернути їм старий, зручний «23» маршрут…