Обережно! Вікна заміняються: Ще одна кам'яниця у Франківську втрачає автентичність
У березні в Івано-Франківську розпочався ремонт історичної будівлі на вул. Мазепи, 14, де нині знаходиться «Ощадбанк», під час якого старі дерев’яні вікна замінюють на сучасні металопластикові. Такі дії засудили жителі міста, висловивши обурення у соціальних мережах.
У відділенні банку пояснюють заміну вікон вимогами керівництва установи і запевняють, що отримали всі необхідні дозвільні документи на такі роботи, пише Галицький кореспондент.
Дерево – на пластик
Інформацію у соціальні мережі поширив Петро Гой: «Ощадбанк» почав викидати старі автентичні вікна. Тепер буде білий пластик». Користувачі засудили такі дії, називаючи нові вікна жахливими та дешевими.
«А хто дозволив взагалі проводити ремонт на пам’ятці архітектури без проекту і спеціального погодження? І чому немає реакції на це безчинство? В 90-х роках перший ремонт проходив за проектом «Укрзахідпроектреставрації» і керівництво банку замовляло такий проект. То що тепер сталось? Дикості набрались? Безнаказаності?» – коментує архітектор Ігор Панчишин.
«У Львові заборонили на пам’ятках архітектури і в старовинних будинках ставити пластикові вікна, а хто поставив, заставили переставити дерев’яні. Бачила я в селі, як цей пластик виглядає – двері облізли, вікна потріскали, і це відбулося протягом п’яти років. А дерев’яні стояли десь до 50 років і ще б служили, тільки треба було трохи відреставрувати», – зауважує користувачка соцмереж Ольга Мелешко.
Необхідність заміни вікон в «Ощадбанку» пояснюють вимогами керівництва. «Ми здійснюємо заміну вікон відповідно до вимог керівництва банку. Вікна мають бути надійними, броньованими. І вони зовсім недешеві. На ці роботи ми отримали дозволи всіх необхідних структур – архітектури, обласної ради», – розповідає заступник керуючого відділенням «Ощадбанку» Віталій Бандяк.
Неавтентичні вікна
«Вікна, які змінюють на першому поверсі, – не автентичні. Вони поставлені у 70-х роках минулого століття. Автентичними є вікна на другому поверсі, вони поставлені, відколи збудована будівля, – у довоєнний період. Як на мене, ці дерев’яні вікна безцінні. Інша справа, що іноді вони не витримують, не виконують свою функцію, і їх замінюють. Зробити щось схоже – дороге задоволення. Люди міняють їх на пластик. Відтак маємо те, що є зараз, – їх виламують «з м’ясом» і викидають у смітник, знищуючи пам’ять про той період», – зауважує керівник відділу охорони культурної спадщини департаменту архітектури та містобудування виконкому Івано-Франківської міськради Володимир Ідак.
Мова про заміну вікон на другому поверсі наразі не йде, запевняє заступник керуючого відділенням «Ощадбанку». І невідомо, чи ці вікна вдасться поміняти у найближчий час.
«Можна наполягати на тому, щоб на другому поверсі вікна не міняли, а здійснювали їх реставрацію. Це буде дорожче, складніше, але ми повинні прагнути до кращого», – наголошує Ідак.
Звернень не надходило
Споруда є власністю облради і перебуває на балансі «Комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна».
«Наскільки мені відомо, до нас не надходило жодних звернень про заміну вікон. Нам надійшов запит щодо погодження заміни старої рекламної вивіски «Ощадбанк» на нову. Наскільки я знаю, банк має укладений договір з відділом збереження пам’яток місцевого самоврядування департаменту культури ОДА, можливо, вони зверталися туди. Або в управління з експлуатації майна», – розповідає Сергій Бабельський, заступник директора КП.
Перед початком ремонтних робіт є певна процедура, переконує він. Якщо мова про масштабний ремонт, то питання виносять на розгляд сесії обласної ради. Коли всі договори укладені, наймається ліцензована фірма, яка здійснює роботи зі збереження автентичних пам’яток.
Разюча зміна
Дуже сильно відрізняються старі будівлі від тих, де вже поміняні певні елементи декору на пластикові, наголошує Ідак. «Заміна дерев’яних, іноді дуже симпатичних вікон на банальний серійний металопластик робить будівлю примітивною. Недаремно в Європі це дуже сильно контролюється. Але ми живемо в такому середовищі, де ці речі не шанують, – каже він. – Для архітектора, який розуміється на збереженні пам’яток, ці всі речі є очевидними. Вікна є елементом архітектурного об’єкту. У будь-якій споруді важливі деталі – карнизи, елементи дрібного декору, столярні вироби, двері, ручки та багато іншого. Сума цього всього складає об’єкт архітектурної спадщини».
В Івано-Франківську приблизно 400 архітектурних пам’яток. І робота щодо їхнього збереження залежить від кожного. Від того, наскільки бережно люди ставляться до навколишнього середовища, як виховані, в якому оточенні живуть.
«Ми не можемо зберігати пам’ятки, якщо суспільство довкола цим не переймається. Якщо людям байдуже, що будівля пивзаводу знесена, і вони лише радіють, що її відбудували, то такий у нас рівень культури. І це зовсім не красить нас серед європейської спільноти», – підсумовує Володимир Ідак.