Паркомати – на старті. У Франківську набирає обертів «паркувальна» реформа


У середмісті Франківська, нарешті, з’явилися довгоочікувані паркомати. «Парковкова» реформа таки набирає обертів. КП «Сервіс-Авто» ліквідували, а нових операторів паркування обрали на конкурсі. Щоправда, все виявилося дуже непросто – обладнання ламають вандали, розмітка нанесена далеко не всюди, а деякі паркомати поки що просто стоять.

Конкурс на операторів паркування провели ще на початку серпня. На конкурс виставлялися три лоти, в яких були згруповані майданчики для паркування. Отож під лотом № 1 були парковки в історичному центрі: частина площі Ринок, Базарна-Старозамкова, Галицька (від Новгородської до ресторану «Франко»), загалом 68 паркомісць. Лот № 2 – це 14 майдачників: Грушевського, Незалежності, Дністровська, Вагилевича, Галицька тощо, загалом на 263 паркомісця. Лот № 3-11 майданчиків: Міцкевича, Лесі Українки, Привокзальна, Шопена, Тичини, Північний Бульвар і т. д., загалом 233 місця, пише Репортер

І як би це дивно не виглядало, багато охочих стати тими операторами паркування не виявилося. Хоч якесь змагання було тільки за лот № 3 – двоє охочих, за лот № 1 та № 2 конкурувати взагалі не довелося.

Для початку розберемося з лотами № 2 і № 3, бо № 1 має свою специфіку. За умовами конкурсу, основну роль грали три пункти – термін, за який претендент обіцяє забезпечити паркувальні майданчики технічним обладнання, відсоток із зібраних коштів, які він готовий щомісяця сплачувати місту, та наявність позитивного досвіду. На лот № 2 був лиш один претендент, він і став переможцем, – ПП «Ярко-ІФ», він пообіцяв становити все обладнання за місяць та віддавати місту 5 % збору, досвіду він не мав.

На лот № 3 претендували той же ПП «Ярко-ІФ» та ФОП Петришин Д. Я. Обидва вони пропонували встановити все обладнання за місяць і обидва не мали попереднього досвіду. Але «Ярко-ІФ», як і у випадку з попереднім лотом, пропонував віддавати місту 5 % зборів, а Пет­ришин – аж 16 %. Він і переміг.

І хоча з часу оголошення переможців місяць уже минув і франківці все ж таки побачили кілька нових паркоматів у цих зонах, все ж не складно помітити, що вони не функціонують, а плату (3 грн за годину) тамтешні паркувальники збирають через касові апарати. В управлінні транспорту і зв’язку кажуть, що ситуацію тримають на контролі, але поки що не коментують.

«Так, місяць уже пройшов, ми їх додатково попередили – виконайте зобов’язання. Наша рейдова група вже провела обстеження. Повинно ще відбутися засідання комісії по цій ситуації, яка має зробити свої висновки. Думаю, це буде десь наступного тижня», – пояснює керівник управління Олег Ганчак.

Тепер же про парковки в лоті № 1 – він мав свою специфіку. Адже майже все обладнання там уже було встановлено, а одним із критеріїв відбору переможця був термін, за який він обіцяв повернути місту вкладені гроші. Перемогу тут отримав ФОП Гавриляк М. Б. Щоправда, спочатку на цей лот ще претендував той же ПП «Ярко-ІФ», але він відкликав свою пропозицію.

Микола Гавриляк взяв на себе зобов’язання протягом трьох місяців повернути місту інвестовані 1,1 млн грн і щомісяця віддавати 10 % зібраних коштів.

«В рамках цього 1,1 млн було підготовлено проектну документацію, зроб­лені роботи з монтажу обладнання, зокрема двох паркоматів, будки з технічним устаткуванням, системи відеонагляду та обмежувальних стовпців по периметру, які унеможливлюють заїзд автотранспорту з інших сторін, окрім як з вулиці Старозамкової, – пояснює Гавриляк. – Мені залишилось встановити ряд знаків та поновити частину зношеної розмітки, ну і основне – це запустити повноцінну роботу автоматизованої системи».

20161018_135515

Останній момент, за його словами, виявився найскладнішим, адже тільки за перший місяць роботи більше десяти разів руйнували обмежувальні стовпці, навмисно псували обладнання і всіляко перешкоджали запуску паркувальної зони.

«Деякі люди вважають, що вони там паркувались усе життя безоплатно і так має бути надалі, – каже оператор. – Відео пошкоджень передано в поліцію, чекаємо результатів розслідування. Натомість хочу сказати, що мешканці прилеглих будинків дуже задоволені, бо стало менше компаній, які часто приїздили до Ратуші на авто і шуміли чи то організовували перегони. Окрім того, є фактор безпеки, адже відеонагляд та фотофіксація кожного водія зменшують ризик вчинення злочинів у межах першої паркувальної зони».

Тут додамо, що без оплати мають право проїздити автомобілі служб (швидка, поліція, ДСНС і т. д.) та мешканців, списки яких подали ОСББ. Також на кожній парковці 10 % місць передбачені для інвалідів опорно-рухового апарату. А от із тими власниками авто, хто працює в межах тих зон, зачасту виникають проблеми.

«Я маю право брати плату за паркування – 10 грн за годину, 120 грн за день чи 1200 грн за місячний абонемент, – каже Гавриляк. – Наразі вартість абонементу та денного перебування я зменшив і вони становлять: 10 грн / година, 50 грн за перебування від п’яти до 12 годин та 600 грн за місячний абонемент. Таким чином усі, хто працює чи провадить підприємницьку діяльність у межах першої паркувальної зони та мають бажання паркуватись саме «під дверима» за цілком адекватну оплату, можуть це робити. І ще, за пропозицією одного з підприємців, ввели 5 хвилин безкоштовного перебування на висадку / посадку чи розворот. Окрім того, таксисти мають право на 15 хвилин безкоштовного паркування з метою завезення пасажирів».

Минулої суботи в першій паркувальній зоні вкотре поновили поламані стовпці і запустили систему – людина на в’їзді бере унікальний талон зі штрих-кодом і оплачує по факту перебування у зоні при виїзді.

Як вдасться виконати взяті на себе зобов’язання всім трьом переможцям конкурсу, побачимо вже найближчим часом. До слова, в управлінні транспорту і зв’язку кажуть, у Франківську дуже бракує парковок і треба вже думати про інші напрямки.

«Але то на перспективу, спочатку треба цю справу довести до кінця», – говорить Олег Ганчак.