Паспорт хоче пальців. Як нині з видачею закордонних паспортів на Франківщині?


Закордонний паспорт уже давно геть не дивина й не екзотика. Для більшості українців цей документ – як дорожня сумка, валіза чи наплічник – не щодня потрібні, але мати треба. І як нині з видачею закордонних паспортів на Прикарпатті?

Черга буде електронною

Перший заступник начальника управління Державної міграційної служби (ДМС) в області Андрій Якуб’як каже, що Івано-Франківщина – шоста в Україні за кількістю виданих закордонних паспортів, пише Репортер

«Протягом 2015 року ми видали майже 105 тисяч паспортів для виїзду за кордон, – розповідає Якуб’як. – За два місяці цього року – вже 20 тисяч. Більше видають лише у Львівській, Харківській, Київській, Одеській та Дніпропетровській областях».

За його словами, протягом року навантаження у них буває різним. Наприклад, прикарпатці масово йдуть за документами у період Різдвяних і Великодніх свят, на початку літа, в часи відпусток, а в інші періоди – менше.

Мешканцям деяких районів, аби подати документи на оформлення паспорта, вже не треба їхати до Івано-Франківська. У райцент­рах при паспортних столах є працівники, які все роблять на місці. Але не у всіх. Нема таких представництв у Верховині, Рогатині, Рожнятові, Тлумачі, Яремчому та Снятині. Обіцяють, що до кінця літа і там із цим все владнають, а поки що можна їхати просто в сусідній район. Словом, куди ближче.

Крім того, зараз у ДМС працюють над створенням елект­ронної черги, бо з «живою» не справляються.

«Люди приходять з сьомої години ранку і стоять в черзі до вечора, – говорить Андрій Якуб’як. – А інспектор не може прийняти більше людей, ніж дозволяє час. Тому електронна черга розвантажить роботу штату та полегшить життя нашим клієнтам».

Як і куди

Щоб отримати закордонний паспорт, спершу треба звернутись у найближчий підрозділ ДМС. Заяву оформить працівник під час подачі документів. З собою необхідно мати український паспорт або свідоцтво про народження (до 16 років), оригінал ідентифікаційного коду і гроші – послуга платна, але про це пізніше. Довідка з військкомату чоловікам не потрібна – це міф.

Якщо хочете паспорт з елект­ронним чіпом (біометричний) – у ДМС вам відсканують відбитки пальців. Дітям пальці «знімають» лише після 12 років, та й то тільки з дозволу батьків.

Після того необхідно перевірити правильність внесених в анкету даних. Особливу увагу слід приділити транслітерації – написанні прізвища латиницею. За останні кілька років офіційні правила транслітерації змінилися. Якщо в новому паспорті комп’ютер ДМС пропонує написати прізвище по-іншому, ніж було у старому, – не біда. Аргументована заява (наприклад, у Європі маю всі документи для роботи саме на таке прізвище) і вам напишуть так, як хочете.

Заяву на отримання закордонного паспорта розглядатимуть не довше, ніж 20 робочих днів, а от якщо емігруєте за кордон на постійне проживання, то три місяці. Можна й швидше. За подвійну плату держмита й послуги паспорт зроблять за тиждень. Якщо поїздка пов’язана з лікуванням того, хто їде, або смертю закордонного родича – три дні.

Можна мати навіть і два закордонні паспорти і то абсолютно законно. Наприклад, в одному стоїть американська віза, а в іншому – шенгенська. Проте другий паспорт, якщо в першого ще не завершився термін, коштуватиме дорожче.

Для дитини

Дітей у паспорт батьків уже не вписують, вони тепер змалечку повинні мати свій. Щоправда, для них документ дійсний лише чотири роки.

Якщо дитині ще немає 12 років, її не треба відривати від школи чи інших справ задля подачі документів. Це можуть зробити батьки. Потрібно мати з собою паспорти чоловіка й дружини та свідоцтво про народження дитини. Звісно, обов’язково – фото дитини розміром 10 х 15, обличчя повинно займати 80 % кадру.

У тому випадку, коли дитині вже минуло 12, її присутність є обов’язковою. Процедура та сама – документи, фотографування, оплата. Бо відскановувати світлину підлітків у міграційній службі не мають права.

«Не треба водити дітей в управління! – просить Андрій Якуб’як. – І так черги великі, а поступатися своїм місцем захоче не кожен. І фотографій дітей на повний ріст з «Кобзарем» або «Читанкою» також не потрібно».

Ціна виготовлення паспорта для дітей – така сама, як і для дорослих.

Скільки коштує

А тепер, напевно, найголовніше питання – ціна. У приватних розмовах дуже часто можна почути питання «А скільки коштує закордонний паспорт?». Універсальної відповіді немає і це факт. Вартість може коливатися в середньому від 500 до 1200 грн. Усе залежить від нашого бажання.

Справа у тому, що закордонні паспорти є двох видів – біометричні (з електронним чіпом) або без нього. Обидва види є рівносильними. Принаймні, поки Європа не ввела безвізовий режим з Україною. Тоді власникам біометричних паспортів візи вже не стануть потрібні, а іншим доведеться і далі звертатись у посольства за дозволом.

Поки що прикарпатці біомет­рії не дуже довіряють. Можливо, однією з причин є те, що при виготовленні паспорта з чіпом обов’язковим є процес сканування пальців. Як би там не було, статистика показує, що лише кожен п’ятий паспорт, виданий в Івано-Франківській області, є біометричним.

Наголосимо, що біометричний паспорт – це не пластикова карточ­ка, схожа на посвідчення водія. Це така сама книжечка в синій обкладинці, різниця лише у тому, що є вмонтований електронний чіп – і все.

Відповідно до типу паспорта коливається і його вартість. Бланк з електронним чіпом коштує 304,32 грн, а без нього – 238,32. До цього ще треба додати 87,15 грн оплати адмінпослуг міграційної служби та 170 грн держмита.

Отже, разом – або 561,47 грн (біометричний), або 495,47. Видати готовий закордонний паспорт ДМС має не пізніше 20 робочих днів після прийому заяви.

Якщо маєте залізні нерви і купу часу – можна спробувати зробити паспорт лише за держмито – 170 грн. Справа у юридичній колізії, бо в ДМС посилаються на перелік нормативних актів і стверд­жують, що він має коштувати дорожче. Проте факти змагань з державними органами таки є. На Прикарпатті таких сміливців виявилося лише три, але всі вони перемогли.

Наприклад, іванофранківець Любомир Габурак розповів, що отримав паспорт за 170 грн, сплативши лише держмито. Обійшлося це у дев’ять місяців суду та дворазову сплату судового збору вартістю 487 грн.

«Чи може людина реалізувати своє право судового процесу з такими ставками та чи є цей процес доступний усім верствам населення?», – запитує Любомир Габурак.

«У випадку припинення оплати громадянами вартості бланка, міграційна служба змушена буде припинити видачу закордонних паспортів через відсутність фінансування з держбюджету», – кажуть у ДМС.

Однак Любко Габурак переконаний: справа не в грошах, а в гідності. А гідність у кожного своя.