Плиткою до Європи? Про 7 мільйонів і тротуари мрій у Франківську
Цього року 16 франківських вулиць облаштують плиткою і на це у міському бюджеті заплановано 7 млн грн. Комунальники кажуть, що у такий спосіб вони зроблять місто ще більш європейським, а мешканці перестануть скаржитися на жахливі тротуари.
Наприкінці 1990-х в Івано-Франківську розпочалася масштабна реконструкція центру міста. Тоді стару бруківку з проїжджих частин кількох вулиць біля площі Ринок замінили сучасною бетонною дорожньою плиткою, а залишками бруківки вимостили Привокзальну площу. Тротуари центру вимостили новою плиткою. Але при подальшому капремонті вулиць Миру, Бандери, Пстрака, Тарнавського, Залізничної, Шухевичів, Височана тротуари продовжували асфальтувати — бо ж простіше і швидше, пише Репортер
Найбільші обсяги ремонтів тротуарів, за словами комунальників, припали на період 2006-2009 років. Віктор Анушкевичус, уперше вигравши вибори міського голови, дав доручення ремонтувати тротуари і обов’язково мостити їх плиткою. У такий спосіб частково відремонтували тротуари на Сорохтея, Матейка, Сабата, Короля Данила, Січових Стрільців, Новгородській, Вороного, Миру.
Новий виток брукування вулиць у місті розпочався у 2015 році. Восени депутати міськради заговорили про значне перевиконання бюджету — хтось казав про 120 млн грн, хтось називав суми скромніші. Проте на вулицях з’явилося багато палетів з тротуарною плиткою, а бригади майстрів рили шанці під бордюри і в дощ, і в сніг. У місті заговорили, що депутати від «Свободи» дають змогу заробити своїм та ще й піаряться на тому. Більшість це так і сприймала, а у дворах з’явилися плакати, які інформували, що бруківку там вистелили «за сприяння депутата міської ради».
Недавно на оперативній нараді у міського голови директор департаменту житлово-комунального господарства, транспорту і зв’язку Михайло Смушак повідомив, що у 2016 році заплановано вимостити бруківкою 17 вулиць міста й на це витратять 8,5 млн грн. Гроші чималі, але комунальники пояснюють, що після того, як в Івано-Франківську капітально відремонтували кілька вулиць, є гостра необхідність братися за тротуари.
«Ми плануємо капремонт тротуарів і в центрі, і в мікрорайонах, — заявив міський голова Руслан Марцінків. — Наше завдання — підняти благоустрій міста до європейського зразка».
За словами Михайла Смушака, для ремонту вибирали ті тротуари, на які найбільше скаржилися мешканці. Хоча й не тільки.
«Є лобізм з боку депутатів міської ради, — каже Смушак. — Депутати намагаються аргументовано довести, що саме на їхньому окрузі необхідно поставити бруківку».
Проте під час ремонту увагу приділятимуть не лише пішохідним зонам, а й велодоріжкам. Ще у 2014 році міськрада прийняли Програму розвитку велосипедної інфраструктури, до 2020 року в місті заплановано понад 100 км велошляхів.
«Цьогоріч ми плануємо продовжити велодоріжку на Галицькій, — каже Михайло Смушак. — Дасть Бог, з’єднаємо її з доріжкою на Набережній. На це передбачено майже 1,5 млн грн. Тоді від мосту на Пасічну велосипедом можна буде проїхати через центр, потім на Шевченка — й так до міського парку. На Мазепи й Довженка також облаштуємо велодоріжки. Крім того, під час ремонту вулиці Симоненка облаштуємо інфраструктуру для велосипедистів і там, бо у гуртожитках живе багато активних студентів».
Згідно з титульним списком, цьогоріч 16 вулиць отримають нове тротуарне покриття.
Так, 25 тис. грн. коштуватиме ремонт тротуару на Надрічній (від перехрестя з Вовчинецькою до станції швидкої допомоги). А бруківка на Вовчинецькій від Василіянок до Привокзальної обійдеться у 325 тис.
Новий тротуар на парному боці вулиці Коновальця коштуватиме півмільйона, на Дністровській — 350 тис. Відремонтують пішохідні доріжки також на вулицях Хоткевича, Драгоманова, Вірменській, Мельничука, Миколайчука, Лесі Українки, частково — на Мазепи, Довженка й Миру. Крім того, вже завершено брукування тротуару на Чорновола — це обійшлось у 125 тис. грн.
Ще один об’єкт, який не увійшов до переліку вулиць, але на який підуть кошти — сходи на Короля Данила, 14 — 80 тис.
Хто вимощуватиме бруківкою вулиці міста, наразі достеменно невідомо. Звісно, кошти з бюджету мали б виділяти через тендер. Проте закон виписаний так, що сума до 200 тис. грн не потребує торгів. А в титульному листі таких об’єктів — половина. Тому підрядників обиратиме директор департаменту Михайло Смушак, підписуючи з ними угоди. За його словами, зараз бруківку за бюджетні гроші кладуть п’ять підприємств. Середня ціна за один квадратний метр — 500 грн. Це з урахуванням усіх робіт та матеріалів.