«Подяка» за службу


Учасник АТО, військовослужбовець івано-франківської в/ч 1241 Андрій Демиденков несподівано опинився у неприємній ситуації через кредит у Приватбанку. Інцидент швидко залагодили, але осад залишився…

Мова йде про херсонця, який ще в серпні 2014 року пішов добровольцем у наш 4-й батальйон, і з того часу його кредит мав бути заморожений. Втім, 4 листопада 2015 року він отримав смс-повідомлення від Приватбанку, що у них  немає підтвердження про те, що він є військовослужбовцем, а тому його кредит переведений на стандартні умови. Хоча відповідні документи були подані у відділення Приватбанку в Івано-Франківську ще більше року тому, в жовтні 2014-го. Це, зокрема, довідка про участь в АТО, довідка про те, що позичальник є військовослужбовцем в/ч 1241. Окрім того, в березні 2015 року подано довідку про мобілізацію, пише Галицький кореспондент

Андрій Демиденков тричі був у зоні АТО і зараз мав бути там, однак внаслідок травм, отриманих 6 вересня цього року під час обвалу сходового майданчика резервного входу в приміщення їдальні на території навчально-тренувального центру Національної гвардії «Лисець», він ще проходить курс лікування та реабілітації. Боєць тоді отримав травми голови, руки та коліна. Зараз він перебуває на лікуванні у Ворохті.

Незабутня есемеска

Як розповів «Галицькому кореспонденту» Андрій Демиденков, ще у 2013 році його дружина взяла кредит у Приватбанку на суму 6000 гривень. А він про це дізнався аж тоді, коли до нього зателефонували з банку і запитали, чому він за кредит не сплачує. З того часу Андрій регулярно сплачував борг. А у серпні 2014 року пішов добровольцем у 4-й батальйон, і коли виробляв зарплатну картку, то одразу ж подав у банк довідку, що є військовослужбовцем.

«Коли я був в АТО, то з мене зняли гроші за кредит з бойових нарахувань. Коли я приїхав, то пішов у банк і подав довідку. Вони сказали «добре», відзначили, що я військовослужбовець, і з жовтня 2014 року кредит заморозили, перестали стягувати гроші. Весь час у мене не стягували гроші, а зараз знову почали стягувати, бо прислали смс, що не можуть довести, що я військовослужбовець», – продовжує боєць.

Смс-повідомлення від Приватбанку, що надійшло 4 листопада об 11.02, застало Андрія зненацька. Він тоді був у Херсоні. «Андрей Иванович, мы не смогли подтвердить, что вы военнослужащий, ваши кредити переведены на стандартные условия. Спасибо за вашу службу», – мовилося в повідомленні.

Бійця найбільше обурило останнє речення. Андрій не розуміє, як приватбанківці, не змігши довести, що він є військовослужбовцем, водночас дякують йому за службу. «Це мене взагалі вбило, – каже він. – Руки би поламав тому, хто це писав. Це парадокс якийсь».

Після отримання такого смс Андрій Демиденков пішов у Херсонське центральне відділення Приватбанку, щоб довести, що є військовослужбовцем. Але там не захотіли з’ясовувати ситуацію. «Я показав їм атошні документи,  посвідчення бойових дій і кажу: «Можете зв’язатися з військовою частиною, я вам дам номери телефонів, вони підтвердять. Як це ви не змогли довести? Ви хоч намагались?» А вони відповідають: «Це не нам треба, а вам, тому розбирайтесь самі».

У банку, правда, повідомили, які довідки потрібні для доведення того, що він – військовослужбовець. Андрій Демиденков їх подав. Далі у банку сказали, що потрібен його військовий квиток…

А тим часом, за словами Андрія, цього місяця банк зняв з нього 50% зарплати як плату за кредит. А це надто багато. Та й загалом, як додає боєць АТО, при будь-яких нарахуваннях на картку з неї одразу ж стягується 50%.

«Нам залишалося сплатити ще десь 1200 гривень. А в мене вже і півзарплати зняли, і з деяких виплат зняли гроші, загалом – приблизно 2500 гривень. Тобто набагато більше, ніж залишалося сплатити. Попри те, що, згідно з законом, кредити учасникам АТО заморожують і, поки служу, я не мав нічого платити», – із жалем зауважує Андрій.

Жодних претензій

«Галицький кореспондент» звернувся за роз’ясненням ситуації до Приватбанку. Там запевнили, що зв’язалися з Андрієм Демиденковим і в результаті телефонної розмови минулої п’ятниці клієнту повернули статус учасника АТО. А на початку грудня списані за кредит кошти в повному обсязі повернуть на зарплатну картку Андрія.

«Питання з клієнтом вирішене та претензій до банку у пана Андрія немає. Нагадаємо, що для військових кредитні канікули діють з 18 березня 2014 року, для мобілізованих – з дати мобілізації. Кредитні канікули діють за всіма видами кредитів банку до закінчення мобілізації клієнта або офіційної дати завершення АТО (для контрактників). Воїнам, які загинули в АТО, Приватбанк списує всю кредитну заборгованість у повному обсязі. У статті 14 пункт 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» йде мова, що військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов’язаним – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються. Українським воїнам Приватбанк не нараховує процентів за кредитами та списує штрафи автоматично, згідно з наданими даними військовозобов’язаних від Міністерства оборони та МВС», – повідомила керівник регіонального прес-офісу Приватбанку в Івано-Франківській області Тетяна Задер.

Крім того, вона ще раз нагадала, що якщо дані учасника АТО не потрапили в ці списки, то або він, або його родичі чи знайомі можуть занести в будь-яке відділення Приватбанку документ, що підтверджує факт проходження ним військової служби – копію військового квитка з датою мобілізації, довідку з військової частини, лист командира частини.

Ми вирішили уточнити у бійця АТО, чи дійсно він не має претензій до Приватбанку. «Ну, як можуть бути претензії до таких лизоблюдів, які спочатку категорично відмовляють, а потім тебе у с…ку цілують? – сказав Андрій. – Я з такими людьми навіть не люблю розмовляти».

«Вони так вибачалися, так вибачалися… Казали, що такі смс всім відправляли, бо є військові вже після мобілізації, щось ще… Ну, таку маячню почали молоти, що я сказав, щоб просто відновили мені статус, повернули гроші та й все. Бо в мене в голові не вкладалося те, що вони мені розказували. Вони мені два рази телефонували, так вибачалися, так обціловували, що мені якось аж незручно стало», – додав Андрій Демиденков.

Що ж стало причиною такого інциденту з учасником АТО, достеменно невідомо. Банк воліє офіційно не коментувати цю ситуацію. Тішить те, що там відреагували оперативно та пообіцяли повернути бійцю кошти і статус учасника АТО. Але все ж прикро, що так нестандартно подякували за службу.