Повні результати перевірки харчування дітей у школах та садочках Франківська


До вивчення стану харчування у закладах освіти було залучено працівників Державного підприємства "Івано-Франківськстандартметрологія", міської дитячої клінічної лікарні, представників батьківської громадськості.

Харчуванням у комунальних дошкільних навчальних закладах міста охоплено 7375 дітей. З них 1533 (20,8 %) вихованців дошкільних навчальних закладів увільнені від оплати за харчування повністю або частково. На 100 % - увільнені 856 дітей (11,6 %), на 50% - 617 (8,4 %) дітей, 60 (0,8%) сімей, у яких є діти-двійнята, оплачують тільки 9 грн., на 50% увільнені діти з багатодітних сімей.

Режим харчування в ДНЗ відповідає санітарно-гігієнічним вимогам: для дітей із загальним розвитком – триразовий у санаторних закладах  та закладах спеціального призначення -  чотириразовий.

 В усіх перевірених закладах наявні перспективні меню та затверджені щоденні меню-розклади, відповідно до яких для батьків розміщена інформація в усіх групах.

Створені умови для безпечного та якісного харчування. Приміщення харчоблоків ДНЗ забезпечені холодною та гарячою протічною водою, відповідними миючими та дезінфікуючими засобами. Усі заклади забезпечені необхідною кількістю посуду, маркування ведеться згідно з вимогами, посуд використовується за призначенням. Однак, частина технологічного обладнання та посуду в окремих ДНЗ потребує заміни (ДНЗ № 6, 11, 12, 14, 19, 23).Харчоблоки утримуються в належному стані.

Всі продукти, які поступають до дошкільних закладів, приймаються, зберігаються та використовуються відповідно до вимог Інструкції, їх якість відповідає вимогам державних стандартів.

З метою забезпечення раціонального харчування у дошкільних закладах здійснюється контроль за виконанням норм натурального набору продуктів.

На 01.03.2016р. виконання норм харчування у дошкільних навчальних закладах становить 82 %, що є значно кращим показником у порівнянні із показником за 2015 рік.

За висновками комісії, в цілому стан харчування дітей у дошкільних навчальних закладах відповідає встановленим вимогам. 

Стан організації харчування дітей у загальноосвітніх навчальних закладах міста

Вивчення стану організації харчування учнів проводилось у 12 загальноосвітніх навчальних закладах міста Івано-Франківська.

У 2015-2016 навчальному році у загальноосвітніх навчальних закладах міста Івано-Франківська організовано роботу 42 їдалень. З них розміщені у:      

- типових приміщеннях - 19;

- підвальних (цокольних) приміщеннях – 5;

- пристосованих приміщеннях – 18.

Функціонують 34 шкільні буфети.

Усі харчоблоки забезпечені холодною протічною водою та гарячою водою (встановлено бойлери для підігріву води). За останні 5 років ремонт приміщень шкільних їдалень проведено у 12 ЗНЗ. Заміну газового кухонного обладнання на електричне проведено у 3-х ЗНЗ.

До початку 2015-2016 н. р. усі  заклади освіти міста отримали дозвіл Івано-Франківського міськрайонного управління Держсанепідслужби в Івано-Франківській області на здійснення діяльності.

Задовільний стан приміщень з незначними зауваженнями встановлено  в 7 закладах: НВК «Школа – гімназія №3», ЗШ № 6, 7, 17, 25, 28, Микитинецькій ЗШ.

Суттєві недоліки встановлено в 3 закладах: ЗШ № 21, 22, 24.

Численні недоліки встановлені в 2 закладах: ЗШ № 13, 19.

Всього фізичних осіб-підприємців, котрі надають послуги з організації гарячого харчування учнів (послуги їдалень) у 2016 році – 26, найманих ними на роботу працівників (кухарів) – 89.

Аналіз якісного складу працівників свідчить, що:

- серед 26 працюючих фізичних осіб-підприємців: з вищою фаховою освітою – 3 (12%), з вищою технічною освітою – 3 (12%), з середньою спеціальною освітою - 20 (76%).

Усі працівники харчоблоку пройшли обов’язків медичний огляд.

Аналізуючи стан охоплення учнів гарячим харчуванням у зазначених закладах, встановлено:

- за кошти міського бюджету охоплено стовідсотково  всіх учнів 1-11 класів пільгових категорій (927 учнів) ;

- за кошти батьків – 3188 учнів;

- за кошти приватних підприємців – 41 учень.

Найвищий показник (80%) охоплення учнів гарячим харчуванням за кошти батьків у НВК «Школа – гімназія № 3», ЗШ № 28, що свідчить про належно організовану спільну роботу директора, приватного підприємця, батьків.

Понад 50% учнів охоплені гарячим харчуванням за кошти батьків у ЗШ № 19.

У межах 30% - 40% учнів охоплені гарячим харчуванням за кошти батьків у  ЗШ № 7, 17, 22, 24, 25, Микитинецької ЗШ.

Найнижчі показники охоплення учнів гарячим харчуванням за кошти батьків у ЗШ № 21 (14%, директор Чопик О.С., приватний підприємець Руміш В.І.) та у ЗШ № 13 (19%, директор Драпак О.Л., приватний підприємець Копчак М.В.).

Відповідно до п.5.3 Договору про закупівлю послуг з організації гарячого харчування учнів за державні кошти продуктами харчування для приготування страв приватний підприємець забезпечується самостійно.

Встановлено, що приватні підприємці здійснюють закупівлю продуктів харчування та продовольчу сировину у різних постачальників та за різними цінами. Вибір постачальників продуктів харчування не завжди здійснюється за принципом «ціна – якість». Закупівля продуктів харчування здійснюється і у виробників, і у супермаркетах.

У накладних - назви продуктів, які не рекомендовані для використання у раціоні дітей (продукт сирний, кавові напої, спреди, маргарин, кондитерські вироби, які містять харчові добавки).

Аналізуючи наявність та стан ведення документів на підтвердження якості продуктів харчування, які поступають у шкільні їдальні, встановлено, що:

- покращена робота щодо систематизації супровідних документів за групами товарів у 6закладах: ЗШ № 17, НВК «Школа-гімназія № 3», ЗШ № 6, 7, 25, 28;

- потребують чіткої систематизації документи у ЗШ № 22, 24;

- частково представлені документи у ЗШ№ 19, 21, Микитинецькій ЗШ;

- недостатньо упорядковані документи у ЗШ№ 13.

Меню-розклад складається єдиним для всіх дітей закладу, але з різним виходом страв за віковими групами, наведеними в нормах харчування. Із 12 перевірених закладів освіти цю вимогу дотримано тільки в 5 ЗНЗ (НВК «Школа-гімназія № 3», ЗШ № 7, 17, 25, 28).

У 7 ЗНЗ (ЗШ № 6, 13, 19, 21, 22, 24, Микитинецькій ЗШ) не враховано норми харчування за віковими групами, меню-розклад складене єдине.

У день вивчення в ЗШ № 21, 24 не проведено бракераж готової продукції, встановлено формальний підхід до проведення закладки продуктів відповідно до норм харчування, якість та вихід відпущених страв.

Аналізуючи приготовлені страви у 9 закладах: ЗШ№ 7, 17, 19, 21, 22, 25, 28, Микитинецькій ЗШ, зроблено висновок про різноманітне, збалансоване та збагачене вітамінами меню.

Аналізуючи вихід страв у двотижневому меню, щоденному меню, контрольній порції та порції, виданій учням для споживання, при контрольному зважуванні встановлено недовкладання приготовлених страв у: ЗШ № 19, ЗШ № 21, ЗШ № 22, ЗШ № 24.

Незначна невідповідність вагових норм у виданій учням порції встановлена у НВК «Школа-гімназія № 3», ЗШ № 6, 7, 25.

Збільшення вагових норм у виданій порції встановлено у Микитинецькій ЗШ.

У ЗШ № 21 у день перевірки встановлено невідповідність денного меню циклічному, зміна його на 100%.

Найчисельніший та найрізноманітніший асортимент страв представлений у ЗШ№ 7. Зі слів приватного підприємця Кузів С.М. та директора школи Попович М.В. – це результат налагодженої роботи щодо організації раціонального, збалансованого харчування відповідно до віку та стану здоров’я учнів.

Широкий асортимент страв представлений також і у ЗШ № 24, 21, 22, 25. 28, НВК «Школа-гімназія № 3».

За кількістю та асортиментом у шкільних буфетах переважають фасовані кондитерські вироби, у більшості з яких містяться харчові добавки (49%);

- вітамінізовані страви становлять - 34% (вітамінізовані напої - 20%; салати – 9%; фрукти – 5%);

- вироби власного виробництва (випічка) – 17%.

Строки реалізації фасованої продукції дотримано в усіх закладах освіти.

Договір на проведення періодичних випробувань незалежною лабораторією представлений тільки у ЗШ № 17, 22.

Більшість приватних підприємців не представили протоколи випробувань готових страв, води питної та хлібо-булочних виробів на їх відповідність нормативним документам. В усіх закладах освіти дотримується питний режим. У вільному доступі негазована сертифікована вода. Окрім ЗШ № 24, засоби вимірювальної техніки (вага) повірені в усіх закладах освіти.

За результатами фізико-хімічних та мікробіологічних досліджень зразків готових страв і продуктів харчування встановлено, що із 25 відібраних зразків готових страв і продуктів харчування та продовольчої сировини, 10 (40%) – не відповідає вимогам нормативних документів. Із двох відібраних зразків продуктів харчування (масло солодковершкове «Селянське»,сосиски «Хот – Дог») – два не відповідають вимогам нормативних документів у ЗШ № 24 (приватний підприємець Копчак М.П.).

Невідповідність вимогам нормативних документів встановлена у:

- придбаних продуктах харчування: масло солодковершкове «Селянське» (приватний підприємець Яцурак О.Я., ЗШ № 28), масло солодковершкове, 73% (приватний підприємець Гаврилів Г.В, ЗШ № 17), ковбаса варена І гатунку (приватний підприємець Коритан Л.М., ЗШ № 6), Масло вагове «Рихальське Екстра» (приватний підприємець Кузів С.М., ЗШ № 7);

 - виробах власного виробництва: сосиска в тісті (приватний підприємець Сакайлюк М.В., ЗШ № 19), булочка зі згущеним молоком (приватний підприємець Руміш В.І., ЗШ № 22), сосиска в тісті (приватний підприємець Шіляк С.Б., НВК «Школа-гімназія № 3»), пиріжки з повидлом (приватний підприємець Мазурик О.О., ЗШ № 25).

Відповідність вимогам нормативних документів у зразках відібраних страв встановлена у ЗШ № 21 (приватний підприємець Руміш В.І.), Микитинецькій ЗШ (приватний підприємець Черниш М.Ф.), ЗШ № 13 (Копчак М.В.).

Департаментом освіти та науки проведено анонімне опитування учнів і батьків «Харчування у школі»

За результатами 3896 опитаних батьків (35%) учнів 1-4 класів встановлено наступне.

94% школярів користуються послугами їдальні та шкільного буфету.

60% опитаних задоволені якістю харчування (якістю гарячого харчування задоволені 60%, обсягом порцій - 70% респондентів).

Найбільше батьки незадоволені асортиментом страв та співвідношенням ціни та якості запропонованої продукції.

Сума грошей, яку батьки готові виділити на сніданок, становить 8-10 гривень (50% батьків), на обід – 10-15 гривень (39 % опитаних). 36% батьків утримались від відповіді.

59% опитаних батьків готові оплачувати гаряче харчування у шкільній їдальні у розмірі 60% вартості сніданку.

За результатами опитаних 2576 батьків (34%) учнів 5-10 класів встановлено наступне.

84% школярів 5-10 класів, на думку батьків,  в той чи інший спосіб користуються послугами їдальні (снідають, обідають) та шкільного буфету.

53 % опитаних задоволені якістю харчування (57% високо оцінюють якість гарячого харчування; 52% - задоволені обсягом порцій).

Найбільше незадоволення батьки висловлюють щодо малого асортименту страв та напоїв (23% опитаних), обсягу порцій (17%) та високих цін (16%). Близько 15% респондентів незадоволені низькою якісю їжі та недотриманням санітарно-гігієнічних норм.

28% батьків щодня дають своїм дітям 10-14 гривень на придбання продукції в шкільному буфеті.

10-15 гривень на шкільні обіди готові витрачати 46% опитаних.

55% опитаних довіряють адміністрації закладів та вважають, що саме адміністрація школи має здійснювати контроль за якістю харчування школярів.

29% респондентів покладають контроль за якістю харчування на батьківські комітети, раду батьківського самоврядування.

За результатами опитаних 2725 (35%) учнів 5-10 класів встановлено наступне.

78% школярів 5-10 класів в той чи інший спосіб користуються послугами їдальні (снідають, обідають) та 85% - послугами шкільного буфету.

60% учнів задоволені гарячим харчуванням (оцінюють його як «смачно»), обсягом порцій та якістю їжі (56%).

Стан організації харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах міста Івано-Франківська в цілому задовільний.

Виявлені недоліки – результат неналежного контролю за станом організації харчування відповідальних у школі осіб.