Пожежне депо чи гаражі: хто кого
Переносити власні гаражі декілька разів за останніх кілька років – можливо. У цьому пересвідчилися мешканці Івано-Франківська, яким довелося «побігати» з місця на місце, аби догодити іншим.
Тепер їх знову просять звільнити територію, оскільки на місці їхнього кооперативу планують збудувати пожежне депо. Та чи погодяться вони ще раз переїхати, пише ГК.
«Ми не на базарі»
Нещодавно начальник управління ДСНС в Івано-Франківській області Володимир Чернецький заявив, що на території, де планують будувати пожежне депо, з’явилися люди, які незаконно заволоділи земельною ділянкою.
«Багато стратегічних об’єктів розташовано саме у мікрорайоні Пасічна. У місті Івано-Франківську є тільки один міст у цей мікрорайон. І в разі, коли виникає затор, а вони виникають часто, пожежно-рятувальний підрозділ доїхати до мікрорайону не має можливості. Тому надати якісну і швидку допомогу не вдається. Управління має в користуванні земельну ділянку на вулиці Тролейбусній. Ця зона призначена для будівництва та обслуговування пожежного депо і для підрозділів служби з надзвичайних ситуацій», – зауважує Чернецький.
Наразі управління ДСНС займається виготовленням проєктної документації і готує будівельний майданчик.
«До нас звернулися громадяни, які незаконно захопили цю земельну ділянку. Підрядна організація завезла туди матеріали, які необхідні для будівництва, а ці особи, які зайшли на нашу територію, обурилися. Вони почали висувати претензії щодо того, що ми користуємося своєю ж ділянкою», – каже начальник управління.
За його словами, власники гаражів знали, що вони розташовуються на ділянці пожежників. Бо така ситуація триває уже три роки.
«Ми зверталися до людей і казали, що плануємо тут будувати. Управління не розглядає ніяких обмінів і ніяких інших варіантів, окрім цього місця. Тим більше це місце закладене в генеральний план міста. Ми ж не на базарі знаходимося, щоб якісь обміни робити. Зараз пожежної частини, згідно з нормами, не вистачає. Ми не дозволяли людям тут бути ці три роки. Ми не хочемо зла, а хочемо, щоб все було в межах чинного законодавства», – зазначає Чернецький.
Начальник управління каже, раніше пожежне депо не будували, бо не було коштів. Зараз гроші на проєкт з’явилися. А далі – планують співпрацювати з європейськими партнерами.
В обласному ДСНС запевняють, що мають усі необхідні документи і діють в межах чинного законодавства. Вважають своїм завданням використати ділянку за призначенням і не допустити її захоплення. Згодом розпочнуть будівництво депо, в якому планують поставити шість автомобілів і створити зведений загін швидкого реагування, який би міг виїжджати на виклики. Вартість будівництва остаточно не відома, повний кошторис ще не складено.
З Хіміків на Тролейбусну
Уся ця історія почалася ще три роки тому. Тоді асоціація учасників АТО звернулася до міської влади стосовно виділення земельної ділянки під будівництво соціального житла. Але на місці, яке виділило на цю потребу місто, уже був розташований гаражний кооператив.
«Ми знаємо, що в 2016-2017 році була така необхідність. Учасники АТО, представники ДСНС та гаражного кооперативу під час перемовин домовилися, що гаражі перенесуть на ділянку ДСНС. Усе це вони тоді обговорили», – розповів перший заступник міського голови Микола Вітенко.
Тобто учасники АТО будують житло на комунальній ділянці, яку виділило місто, а гаражі переносять на вулицю Тролейбусну. Уже тоді частина земельної ділянки ДСНС була відведена під гаражний кооператив, де розмістилося понад 100 гаражів, які люди узаконили. Та є ще 72 гаражі, які люди не узаконили і документів на них не мають. Саме ця ділянка і залишилася в користуванні ДСНС.
«З моменту, коли люди переїхали, ми почали шукати якийсь вихід з цієї ситуації. Наразі вони не мають жодних документів про право власності на цій ділянці», – каже Вітенко.
Для вирішення цього питання у 2017 році міська рада прийняла проєкт рішення про детальний план територій стосовно будівництва пожежного депо. Його мали побудувати за адресою вулиця Галицька, 201. Ця ділянка колись належала Теплокомуненерго, потім перейшла до МАРСа. Місто було готове залучити інвестора, щоб будувати депо, а ДСНС, у свою чергу, передала б повністю ділянку для гаражів їхнім власникам.
Така пропозиція якийсь час влаштовувала керівництво ДСНС в області.
«Торік ДСНС на своїй земельній ділянці почала самостійно думати над проєктом стосовно будівництва депо і паркінгу. Люди мали б отримати частину цього паркінгу. Звісно, місто пропонувало й інші земельні ділянки неподалік цієї, але люди думали, що їх може затопити, тому відмовилися. А два місяці тому на ділянку, де розміщені 72 гаражі, підрядники ДСНС завезли будівельні матеріали. І це загострило конфлікт», – додає заступник мера.
Після цього усі структури знову зібралися – місто, ДСНС та люди. З’ясувалося, що надзвичайники прийняли категоричне рішення, що на вулиці Тролейбусна буде пожежне депо.
«Місто знову запропонувало вихід із ситуації: власники гаражів можуть переїхати на Галицьку, 201. Хоча, на моє переконання, ця ділянка краща для ДСНС. Або ж перемістити гаражі трохи далі від тієї ділянки, на якій вони зараз. Що вирішать люди, поки що не знаємо», – підсумовує Вітенко.
Позиція людей – хто тут правий?
Голова кооперативу №34 Денис Носенко пригадує, що колись на вулиці Хіміків у людей була парковка, побудована ще в 1970-х роках. І ця ділянка перебувала у власності міста. Кожних п’ять років жителі поновлювали договір на цю парковку. Зрозуміло, що відтоді люди встигли побудувати свої гаражі.
«Уже з 2012 року було помітно, що міська влада захотіла собі цю землю забрати. Але, звісно, про це нам ніхто не казав. І тут в якийсь момент прийшли до нас учасники АТО і кажуть, що у нас є місяць для того, щоб звільнити їм ділянку. Але як так? Ще вчора все було добре, ми проплачували останні кошти на поновлення парковки, а тут – нас виганяють», – нарікає чоловік.
Тоді власники гаражів звернулися за юридичною допомогою. З’ясувалося, що міська рада порушила процедуру передачі землі. По-перше, вона не провела громадські слухання, а по-друге, не звільнила земельну ділянку для того, щоб комусь її передати.
«Розпочалася судова тяганина, у мерії знали, що програють, тому почали домовлятися з нами. Спочатку вони казали, що місто тут ні до чого, щоб ми вели переговори з атовцями. А згодом нам розповіли, що атовці мають ділянку саме на Тролейбусній, де і має бути пожежне депо. Я про це їм сказав. Або вони віддають нам ту ділянку, або ми з Хіміків не йдемо нікуди. Вони вирішили віддати нам ділянку», – зауважує Носенко.
Гаражів було понад 200, але помістилися тільки 150. Атовці пообіцяли людям, що ті точно туди переїдуть.
«Хоча ми знали, що там територія пожежників, але нам сказали за це не хвилюватися. Ми були на зустрічі, був і начальник Івано-Франківського міського відділу ДСНС Василь Мацалак. І про все домовилися. Ми тільки переїхали – атовці про нас забули. Пожежники уже через тиждень почали казати, що це їхня земля. Ми тоді мали говорити із заступником міського голови Олексієм Кайдою, але він пішов у декрет. Тобто ми залишилися з ДСНС і міською радою», – розповідає франківець.
Після цього люди ходили на прийоми до мера, пояснювали ситуацію. Говорили, що так з ними поводитися не можна. Тоді мер відправив їх до Миколи Вітенка.
«Щодо позиції пожежників, вона, м’яко кажучи, не є правильною. Нам сказали: переїжджайте, а потім будемо думати. Ми уже розклалися, а до нас почалися претензії. Вони ж хочуть там будувати паркінг і пожежне депо. Казали, що здадуть нам місця на паркінгу. Ми одразу сказали – ні, нас це не влаштовує», – зазначає чоловік.
Він додає, що на початок цього року була домовленість між містом і ДСНС, що пожежники переїжджають на Галицьку, 201, а люди залишаються на своєму місці. Але в березні Василь Мацалак заявив, що пожежне депо все-таки буде – і не на Галицькій, 201, а на вулиці Тролейбусній.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!