Вертеп став родзинкою традиційного віча на площі біля пам’ятника Романові Шухевичу. Участь у дійстві взяли мешканці Калуша — депутати Калуської міської ради, громадські діячі, студенти, журналісти — всього 19 відомих у місті людей, які були учасниками багатьох віч біля пам’ятника Шухевичу.
Олег Нижник — «батько» калуського зіркового вертепу. Саме він отримав авторський сценарій для дійства, звернувшись до народного депутата Олеся Донія, який одночасно є головою Мистецького об’єднання «Остання Барикада». Нагадаємо, родзинкою зустрічі Нового року на Майдані у Києві став саме вертеп за сценарієм відомого українського митця Сашка Лірника, ролі в якому грали знаменитості у сфері культури.
— Я звернувся до Олеся Донія та Анастасії Розлуцької, з якими ми втілюємо одну ідею — курси вивчення української мови, що проходять і в Калуші, як і у інших містах України, — розповів Олег Нижник. — Моє прохання було таке: «Чи можна нам поставити у Калуші вертеп за сценарієм, розіграним на Майдані у ніч на 1 січня?». На що мені відповіли: «Так. Звичайно, без проблем!». Сценарій надіслали. Ми пообіцяли озвучити авторів, що і зробили наприкінці вистави.
Олег Нижник отримав сценарій тільки минулого тижня, тому часу на репетиції було вкрай обмаль.
— Ми проводили репетиції всього три дні, від четверга, — пригадує він. — на щастя. Всі учасники цього з розумінням поставилися до роботи, бачачи, як мало часу і сподіваючись зіграти у вертепі для калушан, на «різдвяному» віче. Тому всі «засучили рукава» і працювали…
Репетиції допомогла проводити Ірина Хемич, викладач Калуського коледжу культури і мистецтв. Реквізит знаходили, як могли: позичали костюми у друзів, знайомих та родичів, виготовляли власноруч.
Вистава закінчилася улюбленою галицькою колядкою «Добрий вечір тобі!». Після закінчення вистави Олег Нижник оголосив усіх акторів, які брали участь у дійстві. Калушани, які дивилися вертеп, дружно кричали «Молодці». Лунали і побажання побачити виставу «на біс».
— Ми поверталися додому із віче. На зустріч на ішов калуський підприємець, батько і дідусь Мирослав Гнибіда. Він подякував, висловив захоплення. І такі слова дуже багато значать. І я дякую усім, хто приєднався до ідеї та розвинув її. Так, у трупі немає професійних акторів. Але ж кажуть: «Є бажання, буде і хист!», — зазначив Олег Нижник.
Врження від вистави залишилися найкращі.
— Було цікаво, тільки часу на підготовку було мало, — поділився Іван Ляхович, директор ЗОШ №11.
Він зіграв у постановці калуського вертепу Ірода (він же Янукович).
— Саме Олесь Дмитришин був найбільш досвідченим актором аматорської трупи, — зазначає Олег Нижник. — А «тітушок» грали студентські активісти. Вони самі зголосилися, а відбирав Олег Савка. Для багатьох, в тому числі і для мене, і для мого брата, Тараса Нижника, цей виступ був дебютом на сцені. Але мені сподобалося! Сподіваюся, це не останній виступ.
Є ідея показати «майданний» вертеп, а саме там постановку за сценарієм Сашка Лірника розіграли вперше в новорічну ніч, «на біс». Однак місце і час поки що невідомо. На думку Олега Нижника, просування народного мистецтва, як і раніше, залежить від влади. А вона — мовчить.
Учасники “вертепу”:
”Тітушки” — Олександр Долошицький та Олег Кобута
Пастухи — Мар’яна Савка, Ольга Тимків і Ірина Височан
Беркут — Тарас Нижник
Козак — Олексій Дмитришин
Майданівець — Олег Нижник
Три царі — Віктор Величковський, Дмитро Лисаков та Костянтин Кухарський
Цезар — Олег Савка
Мати — Тетяна Федорко
Чорт — Ігор Мудрик
Ірод — Іван Ляхович
Ангел — Ірина П’єх
Єврей — Тетяна Кіт
Мєнт — Володимир Тимків
Європа — Катерина Садова
Режисер-консультант — Ірина Хемич
Джерело: ВІКНА