Російсько-українська війна: польський фронт
Вибух польського меморіалу часів Другої світової війни в селі Гута-Пеняцька Бродівського району Львівської області українське суспільство сприйняло з хворобливою досадою. Похмуре відчуття все тієї ж кремлівської підлості.
Вибухи і осквернення пам'ятників, меморіальних дощок, культових і знакових місць. Не тільки української, а й єврейської культур - постійно. Виразний маркер спроб якщо не зіштовхнути лобами народи (що живуть пліч-о-пліч не першу тисячу років), то хоча б зіпсувати їхні стосунки. Але єврейський народ за час своєї історії бачив шлемазлів і покруче, а український теж за роки війни зауважив, що російські «Гради» та арту на нас наводять не рабини, а зовсім навіть навпаки, пише Лівий берег.
У підсумку українців з євреями зіштовхнути якось не виходить, замість драми - лише невдалий анекдот.
З атаками на польську історичну пам'ять в Україні стратегія та ж, а ось тактика інша.
Удари рідше, покруче і з далеким прицілом. Емоційно ми з поляками дуже схожі, в цьому сенсі, мабуть, більше ніж з ким-небудь. (Ні, не потрібно тут про «глибину російської душі», ми ж не про несвідоме і не про «скрєпи»).
З 90-х років минулого століття культ Степана Бандери (що має мало спільного з реальним персонажем) виник на Західній Україні виключно тому, що цей образ дико злив комуністів і прихильників СРСР. І «тролити» їх Бандерою було одне задоволення. Польща існувала одночасно і поруч, і в той же час в недосяжному просторі своїх реальних політичних реформ, медійно домінувала в західному регіоні хорошим інтернейментом. Тому уявити, що такі милі люди-поляки можуть ображатися на тролінг наших домашніх «комі», було неможливо.
А варто було б.
Українці відзначають 108-ту річницю народження Степана Бандери, Київ, 1 січня 2017.
Наша емоційна схожість могла б підказати, що поляки не просто дбайливо, а зразково ставляться до свого історичної спадщини, кожному, аби воно було пов'язане з Польщею. Тут є чому повчитися.
Тим часом комуністи і Москва не просто приводили десятиліттями цей «бандерівський» тролінг як доказ існування українського неофашизму. Вони, комуністи, ці національні ультра-руху прямо або побічно підгодовували. У СРСР був величезний досвід створення і тонкого управління такими організаціями. Один німецький пацифіст, прихильник роззброєння, в 70-х навіть застрелився, коли дізнався, від кого насправді надходили гроші на «мир у всьому світі».
Тому всім запам'яталася ідіотська фраза Царьова на Громадському ТБ: «Волинська різанина!», Сказана невлад, насправді говорила про те, що «польська тема» у ворогів України - головна. У підсвідомості з найдавніших часів, коли поляки і козаки періодично разом лупили московитів. Образ злісного «польського пана» довго був основним пропагандистським мемом в Радянській Росії.
Оскільки сьогодні Польща є головним об'єктом масштабного інформаційного нападу на Європу і потенційним «Данцигським коридором» в разі окупації України російськими, інцидент з меморіалом в Гуті-Пеняцькій слід (як мінімум в суспільній свідомості українців) перекваліфікувати з «вандалізму» в диверсію.
«Тероризм» тут не підходить, оскільки головне завдання терору - сіяти страх. А диверсія - це військова операція, спрямована на поразку ключових вузлів в системі безпеки противника.
Для нас вибух в Гуті-Пеняцькій - цей диверсійна операція Кремля в нашому глибокому тилу, яка зайвий раз доводить ілюзорність будь-яких «ліній фронту» у сучасних війнах.
Для поляків - це інтервенція в смислове і політичний простір Польщі, «підстава» в нацистському стилі, як «операція« Консерви ». У 1939 році співробітники СС, переодягнені в польську військову форму, мали напасти на радіостанцію в Гляйвіце (тепер Глівіце, Польща) і передати в ефір образливе антинімецьке відозву польською мовою. Роль «загиблих під час нападу» призначалася ув'язненим концтаборів, яких називали кодовим словом «консерви».
У чому диверсійний призначення цього вибуху? У тому, що для Росії польський фронт інформаційно-психологічних операцій не може зосереджуватися виключно на Волині. У тому ж ритмі, на півночі вони змушують втягнутися сюди Білорусь, залякуючи її «білоруськими націоналістичними диверсантами з« Азова », а на півдні їм вкрай важлива Галичина, як ключ до теми Львова.
Чому була обрана саме Гута Пеняцька, а не, наприклад, кладовище «Орлят» у Львові? Яке якраз стало символом важкого і довгого, але в підсумку успішного консенсусу з питань спільної історичної спадщини? 2 курінь 4 поліцейського полку, в якому служили українці під командуванням німецьких офіцерів. В дивізію «Галичина» був перебір, що залишилися рекрутів направляли в поліцію, але вони себе самі вважали «дівізійнікамі». Раніше в селі були вбиті четверо солдатів цього підрозділу. Червоні партизани напередодні з села пішли, ті, хто їх шукав, носили німецьку військову форму і говорили по-українськи, а місцева самооборона, не конфліктувати з німцями, з ходу прийняла їх за переодягнених бандитів. Був бій, який тривав годину.
Цитата з рапорту сотника цього підрозділу Хроновята: «У с. Конюшкові наші люди з приходом наших СС-ів нарешті полегшено зітхнули, нарешті спали по своїх хатах, бо, до приходу туди наших СС-ів, через Гуту Пєняцьку, яку, по відході з неї наших СС-ів, окремий німецький відділ вщент спацифікував, так, що лишився тільки костьол, вони скривались, спокою не мали». Так, українці стріляли в поляків у Гуті Пеняцькій. Так, це село в результаті знищили німці. Всі ці факти потрібно всім визнавати за такою формулою «Просимо вибачення і прощаємо». І залишити історикам. Пам'ятник, зрозуміло, відновимо.
Але гітлерівська стратегія стравлювання українців і поляків отримала сьогодні гідних спадкоємців в особі ФСБ. З вищезазначеного короткого переліку трагічних фактів, в залежності від мети, можна скласти будь-який наратив.
Поміщений в певне середовище в певний час, він може викликати емоційний вибух і бажання захистити, насамперед, своїх мертвих. По факту це часто відбувається ціною благополуччя живих.
Кремль розуміє, що лякати поляків прямої військової загрозою безглуздо, на них це діє навпаки, мобілізуюче і підвищує боєготовність. Але є дві больових точки - це все, чтокак-небудь пов'язане з католицькою церквою, і «бандерівська» тематика. Через ці теми кремлівська агентура намагається розгойдати польське суспільство. Поляки це оцінюють досить тверезо. У польській «Доктрину інформаційної безпеки» окремим параграфом прописано те, що українська тема може бути використана для дестабілізації польського суспільства.
Яким чином діють тут російські ЗМІ і їх європейські агенти?
Вони представляють локальні, щодо нечисленні події, з декількох сотень осіб як максимально репрезентативні. Що представляють настрої всієї країни. В українську сторону «збільшувальне скло» розгортається, лякаючи польської агресивністю, і навпаки. Наша медійна сволота також в цьому цілком бере участь.
Те, що українці як нація не можуть сьогодні мати антипольських настроїв (ну, хіба що крім наших скривджених контрабандистів), нудно навіть говорити від кількості аргументів, яких можна привести. Навчання, робота, бізнес, «карта поляка», ще десятки позицій.
Та й у нас війна взагалі-то, нам не до цих дурниць. Дурним відповіддю з нашого боку на «бандер» було б нагадувати полякам Юзефа Бека і Романа Дмовського, але воно нам треба? Нехай мертві ховають своїх мерців.
У Польщі, як у стрімко розвивається, члена ЄС і НАТО, величезна кількість тем для бурхливої внутрішньої дискусії, вони там реально спекотні. Спроби вкинути туди «бандерівську» тему - це як кинути сире поліно в гриль. Горіти не буде, а диміти - так.
Кілька слів про кремлівської агентури в Польщі - і пізнавально, і українські аналоги відразу легко визначаться. 18 травня 2016 року стало відомо про те, що лідер партії «Зміна» Матеуш Піскорський, відомий своїми проросійськими поглядами, затриманий польським Агентством внутрішньої безпеки. У їхнє коло друзів входить організація російських евротітушек «SERB», партія «Табір Великої Польщі» (є представництво в окупованому Донецьку), організація «Do Rosji bez wizy. У Росію без візи », проросійські неофашисти з «Фаланги», ведуть проросійську агітацію в польській армії, любителі Дугіна і фоткаться з сепарскім прапором, організатори« антибандерівських патрулів »в Бещадах. Фанати футбольні місцями. «Ендеція», тобто народні демократи, послідовники того самого Дмовського і любителі триколора. Ну, можна ще згадати «Національний рух», солідарне «Йоббік» з українського питання, що злилася з ними панк-партію «Кукіз-15», та в загальному то і все. Для такої великої країни як Польща - це мізер.
Ми знаємо, чим пишніше і голосніше назви, тим менше членства і змісту, і на державну політику Польщі ці групки не в змозі вплинути ніяк. Ну взагалі ніяк. Але уявити цих крикунів виразниками «справжньої національної ідеї» Кремль намагається з усіх сил.
І підкидає їм інфоприводи у вигляді вищезазначеної диверсії.
Польща, особливо в умовах кризи в ЄС, є найважливішим чинником європейської безпеки. Росія веде війну на її території, і це не метафора, оскільки кіберпростір НАТО офіційно визнало простором ведення бойових дій. Ми, на жаль, є інструментом цієї війни, мішенню, але не ефективним воїном.
Міністр оборони України Степан Полторак (ліворуч) і міністр оборони Польщі Антоні Мацеревич під час зустрічі у Варшаві, 02 грудня 2016.
У відносинах з Польщею нам необхідно перейти від абстрактної «дружби» до активного бойового співпраці в політичній та інформаційній сфері. Адже ми колись разом вже брали Москву.
Олег Покальчук, соціальный психолог Лівий Берег