Школи одягають маски. Усі деталі про новий навчальний рік у Франківську
Минулого тижня у Франківську відбувся круглий стіл з освітянами. Були медики, вчителі, а також батьки школярів. Говорили про початок нового навчального року. Окремо згадали дистанційне навчання, бо, кажуть, післясмак залишився не з приємних.
Що вирішили? Маски, дистанція, два потоки дітей. Але це не все, бо список великий, пише Репортер.
Умови для всіх одні
«Буквально минулого тижня в місті створили робочу групу, яка займається організацією навчання у школах з 1 вересня, – говорить заступниця директора міського департаменту освіти і науки Наталія Микула. – Насправді якісь напрацювання були ще у квітні. Ми розуміли, що коронавірус так швидко не мине й залишить за собою слід».
У департаменті вже є рекомендації. Отож, навчання розпочнеться 1 вересня і триватиме до 31 травня – тут нічого не змінилося. Будуть два семестри, між ними зимові канікули, що триватимуть три тижні. Останній день першого семестру – 31 грудня. А змінилося одне – є масковий режим.
«Відразу варто сказати, що всі діти не зможуть навчатися до обіду, – каже Микула. – Усі школи міста, незважаючи на те, чи там є 1700 учнів чи 600, будуть навчатися у два потоки, тобто дві зміни. Перша – з восьмої ранку до 12:20-12:40. Потім буде рівно година, щоб у школі провели усі санітарні та протиепідеміологічні заходи. Мається на увазі дезінфекція класів, коридорів, кабінетів, парт, столів, підлоги, туалетів, їдалень. У цей час школа буде порожня, і це така своєрідна підготовка закладу до другої зміни».
У департаменті розробили такий план, щоб уникнути великого скупчення дітей.
«Якщо, наприклад, в одній школі навчається 260 дітей, у другій 700, а в третій 1700 – що тоді? Була потреба зробити універсальну формулу, яка діятиме на всі заклади освіти міста, – говорить Наталя Микула. – Окрім самого навчального процесу, є й інші нюанси. Наприклад, температурний скринінг. Ми вирішили, що десь від 7:15 ранку і до 8:00 на входах у школу буде стояти медперсонал і міряти температуру. Також школи повинні відкривати усі входи – десь є один, десь два, десь чотири. Там вже керівництво самого закладу буде вирішувати, через який хто заходить – десь учні 1-4 класів, в інший старші і т.д».
Уроки з вересня будуть тривати по 30 хвилин. Між ними – лише дві перерви по 15 хвилин. Персонал контролюватиме кількість дітей на коридорах і в їдальні. До речі, з їдальнями, за словами Микули, до кінця досі не вирішили.
«Спочатку думали, чи залишати гарячі обіди, чи казати батькам, щоб давали дітям їжу з дому, – каже вона. – Та якщо закрити їдальні – будуть претензії. Адже є пільговики, що харчуються безкоштовно. Для них їдальні будуть видавати їжу на 100 %. Як стосовно інших дітей – ми поки що думаємо. Взагалі зі шкільними буфетами багато нюансів, адже, крім того, що вся їжа мусить бути свіжою, тепер ще й усе має бути виключно в одноразових пакетах. Те саме з чергами – важливо, щоб діти мали мінімальний контакт, не торкалися нічого руками. Булочок, які без нічого стоять на купі, – не буде точно».
Після дезінфекції, о 13:40, приходить друга зміна дітей. Вони навчатимуться орієнтовно до 18:20-18:40. Такі уроки, як фізкультура, музичне та образотворче мистецтво планують проводити на свіжому повітрі. Окрім того, за партами учні будуть сидіти по одному. А щоб вирішити проблему з кількістю місць, усі класи також розділили на групи.
«Тепер у школах має право навчатися лише половина класу, – говорить Наталія Микула. – Директори наших закладів освіти запропонували наступне. Наприклад, перший тиждень навчання ходить до школи одна група, друга залишається на домашньому навчанні. Мається на увазі не дистанційне, а просто завдання, що можна виконати самостійно вдома. Ділити будуть за алфавітом. А потім міняються місцями. Ніхто нічого не втрачає».
За її словами, дистанційна форма можлива лише за умови посилення карантину. До цього в березні ніхто готовий не був, тож як у батьків з дітьми, так і у вчителів були складнощі не лише з виконанням завдань. У міністерстві освіти та науки обіцяли створити єдину платформу, де учні від першого до 11 класу могли б отримувати й виконувати різні завдання. Але поки що не зробили.
На підготовку до нового навчального року з міського бюджету виділили 932 тис грн. На ці гроші мають закупити засоби дезінфекції, термометри, фізрозчини. Але то кошти тільки на один місяць навчання. Далі їх виділятимуть ситуативно, спираючись на потреби тієї чи іншої школи.
Лише не дистанційне
«У МОЗ запровадили чотири рівні карантину – зелений, жовтий, помаранчевий і червоний, – говорить директор ліцею № 23 Микола Василик. – Якщо, наприклад, з 1 вересня наша область буде в зоні зеленого чи жовтого рівнів, то учні будуть навчатися у школах. Якщо в помаранчевому – то частково дистанційно, а червоний – виключно дистанційне навчання. У нас в ліцеї є чотири входи. Відповідно до рекомендацій, ми їх відкриємо й поділимо певні класи по групах. Зменшимо кількість навантаження дітей, ну й сам процес буде більш контрольований. Ми вже закупили шість термометрів для скринінгу. Якщо, наприклад, в когось з дітей буде температура вище 37,3, тоді повідомляємо батьків і відправляємо додому».
Нюансів і питань, за словами директора, поки що дуже багато. Наприклад, у ліцеї діє кабінетна система навчання. Але діти сидітимуть від першого до останнього уроку в своєму класі, за винятком англійської мови. Також певні предмети, наприклад, фізкультура, біологія та географія, якщо дозволяє погода, проводитимуть надворі.
«У нас найбільша кількість учнів міста – 1700, – каже Микола Василик. – І тут виникає питання харчування, адже їсти хочуть усі. Буде певний розклад по групах, дистанція тощо. Майже на 100 % впевнений, що буде масковий режим. Але треба розуміти: якщо дорослому важко ходити в масці, то що говорити, наприклад, про маленьких дітей? Також і з дистанційним навчанням були проблеми. Ніхто не хоче, аби ситуація повторилась. Ми не були готові до такого. Не всі вміють працювати на тих освітніх платформах, не всі мають можливість. Сподіваємось, що обійдеться без цього».
За словами директора ліцею, за час карантину часто відбувалися педради та збори батьків. Вирішили, окрім всього, батьків до шкіл не пускати. Таким рішенням задоволені не всі – воно й зрозуміло. Також батьки вже встигли поскаржитися на два потоки дітей, бо доведеться забирати малих додому серед робочого дня.
Нині всі чекають на новий протокол.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!