Як на Прикарпатті воюють з паліями сухостою
В селах Івано-Франківської ОТГ вже менше палять суху траву. Втім, крім сухостою під час карантину прикарпатці почали палити і всякий непотріб.
Від їдкого диму декілька днів потерпала мешканка мікрорайону Опришівці пані Ганна. Її сусіди спалювали всілякий мотлох, а на зауваження зовсім не реагували. Жінка переживала, що може розпочатись пожежа, бо поруч багато дерев'яних будівель, а полум'я було на два метри. Тож в один із днів, коли сусіди знову розвели велике вогнище, не витримала та викликала поліцію.
Патрульні приїхали всього за кілька хвилин та змусили сусідів загасити вогонь. Втім, на прохання заявниці, протокол на штраф не складали, а відбулися попередженням.
«Я декілька раз говорила з сусідами та просила нічого не палити, але вони мене не чули. Не хочу, аби людей штрафували, бо то страшна сума. А так поліцейські їх попередили, може більше такого робити не будуть. Хоч вони на мене тепер гніваються», - розповідає жінка.
В поліції Прикарпаття кажуть, що прикарпатці частіше почали повідомляти про паліїв. Втім, не завжди готові ставити свій підпис під протоколом.
Відтак, з початку року поліцейські склали лише два адмінпротоколи за ч.1 ст. 77-1КУпАП (Самовільне випалювання рослинності або її залишків). А саме, 19 березня та 15 квітня на мешканців Калуського та Галицького районів.
Загалом, тільки з 13 квітня до прикарпатської поліції надійшло 105 повідомлень про підпали сухої трави. Проте, за словами правоохоронців, часто встановити винуватця складно. Особливо, якщо трава горить у полі.
Як відомо, 13 квітня Верховна Рада проголосувала за законопроєкт 2339, який посилює відповідальність за спалювання сухої рослинності в екосистемах України. Він набрав чинності 17 квітня. Так, тепер штраф за забруднення повітря становить від 30 600 гривень до 61 200 гривень.
За самовільне випалювання рослинності або її залишків штрафи збільшили з 10 - 70 до 180 - 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3060 гривень до 21 420 гривень).
Очевидно, такі суми добряче налякали паліїв. Адже статистика ДСНС свідчить, що кількість пожеж в екосистемах зменшилась у рази. Погоджується з цим і начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Ігор Влізло.
За його словами, в Івано-Франківській ОТГ мобільна група майже місяць проводила профілактичні бесіди. Їздили по селах та через гучномовець інформувала людей про те, що не можна спалювати траву.
«Відколи почала працювати мобільна група пожеж практично не було. Де-не-де були підпали, але не так, як раніше. Автомобіль з гучномовцем допомагає краще за листівки. Загалом, з 9 квітня до 1 травня ми склали тільки чотири адмінпротоколи. Дуже часто обходились і усним попередженням. Бували випадки, коли палії, побачивши спецавтомобіль, одразу гасили вогонь самі", - каже посадовець.
Тож радить прикарпатцям, побачивши, як хтось палить траву чи непотріб, терміново викликати 101. Служба оперативного реагування ДСНС відправить на місце пожежників. Навіть якщо відбувається контрольоване спалення на власному подвір’ї поліція має право скласти протокол на палія.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!