Штучний інтелект для аналізу рентгенівських знімків під час діагностики та лікування туберкульозу в перших трьох фтизіоцентрах в Україні почали використовувати рік тому. Зараз у фтизіопульмонологічних закладах вже інтегровані та працюють 9 систем ШІ, 5 — на етапі запуску. Це дозволило оптимізувати час відведений на діагностику у 3 рази, вивільнити 240 годин часу лікарів на читання знімків. Також за рік мобільні бригади, які працюють у громадах, з застосуванням систем ШІ виявили туберкульоз у 145 людей.
Про це повідомив заступник міністра охоронии здоров'я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін у мережі.
КНП "Центр інфекційних захворювань Івано-Франківської обласної ради" став одним із перших закладів в країні, де почали застосовувати аналіз-ШІ під час рентгенівських знімків грудної клітки. За минулий рік лікарі обстежили 1 214 пацієнтів, вперше діагностований туберкульоз у 644 людей.
Лікарі кажуть: сучасні технології допомагають у роботі на окремих етапах, однак врахувати усі фактори та підтвердити діагноз може тільки лікар. Штучний інтелект проводить автоматичний аналіз, читаючи рентген-знімки, і відображає зони потенційної патології у вигляді теплової карти легенів, що дозволяє виявити найменші ділянки ураження. Далі зі знімками працює лікар та в разі підтвердження діагнозу — призначає курс лікування. Такий підхід працює у понад 40 країнах світу і буде надалі впроваджуватись в Україні.
Система ранньої діагностики та виявлення туберкульозу залишається пріоритетним напрямом державної політики у сфері охорони здоров’я Міністерство охорони здоров'я України. Впровадженню сучасних підходів для подолання туберкульозу, як на практичному, так і на законодавчому рівнях, за останні кілька років підвищили ефективність у лікуванні захворювання. За офіційними даними Центр громадського здоров’я України, у 2024 в порівнянні з 2023 захворюваність знизилась на 8,7%. Понад 19 000 людей розпочали лікування, з них понад 16 600 — успішно завершили його.
На безоплатній основі для пацієнтів доступні інноваційні методи діагностики, короткі курси лікування та можливість почати чи продовжити лікування в незалежності від переїзду до іншого міста чи області.
З 2023 року для пацієнтів доступний один з сучасних методів виявлення ТБ-інфекції — тести на визначення вивільнення гамма-інтерферону (квантиферонові тести).
Застосовується також молекулярно-генетичний тест, що за кілька годин може не лише підтвердити наявність захворювання, а й визначити чутливість до рифампіцину — препарату, який часто застосовують для лікування туберкульозу. Системи GeneXpert, з допомогою яких проводять такі дослідження, працюють в усіх регіонах (карта: https://tinyurl.com/mt8efaxx).
Тривалість лікування із застосуванням нових схем також значно скоротилася: 4–6 місяців — лікування чутливої форми ТБ (замість понад 6 місяців); 6–9 місяців — лікарсько-стійкої форми ТБ (замість 18–36 місяців).
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!
