Таємниці засекреченого військового об’єкта в Чорному лісі під Івано-Франківськом

Десять років тому захищений командний пункт країн Варшавського договору хотіли перетворити на туристичний об’єкт. Однак дотепер велетенський підземний бункер, який міг забезпечити автономне перебування 450 осіб упродовж трьох тижнів і повинен був витримати ядерний удар, жодним чином не використовується…
Захований у нетрях Чорного лісу військовий об’єкт біля села Ценжева, що неподалік від обласного центру, від часу своєї появи у 1971 році був надійно засекречений. У радянський час його маскували під стройбат і один з полігонів ПрикВО. А щоб відбити охоту особливо допитливих жителів довколишніх сіл наближатися до засекреченого командного пункту, розпускалися чутки про стартові шахти ядерних ракет, які нібито тут були розташовані, розповідає у своєму новому ролику відеоблогер Марко Бобалік.
"Насправді ракети у нас були тільки червоні й зелені – сигнальні, – жартома пояснював колишній військовослужбовець колись секретної військової частини, яка перестала існувати влітку 2004 року. – Це була військова частина, яка забезпечувала зв'язок із 15 країнами Варшавського договору. Звідси здійснювалося загальне керуваннями військами всіх тих країн. Тут стояли надвисокочастотні передавачі для зв’язку з підводними човнами. У нас було 600 телефонних каналів, півтори тисячі телеграфних, весь комплекс систем бойового управління, а крім того, ми були врізані у засекречені магістралі Мінзв’язку СРСР, теперішнього "Укртелекому". Плюс це все було продубльовано радіозв’язком, а також – релейним, тропосферним і космічним. Ми могли зв’язатися з будь-якою точкою світу".
Однак легенда про шахти міжконтинентальних ракет біля цього об’єкта виявилася такою живучою, що через неї тут часом виникали абсолютно анекдотичні ситуації. Скажімо, один місцевий чоловік, длубаючись у ґрунті біля свого городу, випадково перебив якийсь кабель, яких у зв’язку зі специфікою цього об’єкта тут було прокладено багато. І побіг здаватися правоохоронцям: боявся, що через нього вже якась ракета полетіла на Америку.
А на початку 2000-х років викопувати тутешні кабелі вже ніхто не боявся: коли розпочалася ліквідація військової частини, сюди внадилися мисливці за металом. На деяких об’єктах працювали цілком офіційно – з дозволу військового керівництва країни.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!
