Скільки «важить» комуналка. Як з початком осені зростуть тарифи для мешканців Франківщини
Постійному росту тарифів у нас уже ніхто не дивується. Та якщо в теплі літні місяці плата за комуналку ще не так сильно спустошувала сімейний бюджет, то платіжки, які прийдуть за місяць-другий, треба читати хіба під валер’янку. Спробуємо порахувати – скільки й за що доведеться платити.
Електроенергія. Отож, як і обіцяли, 1 вересня електрика вчергове подорожчала. ПАТ «Прикарпаттяобленерго» на своєму офіційному сайті повідомляє, що, згідно з постановою Нацкомісії ще від лютого 2015 року, на період з 1 вересня 2016 по 28 лютого 2017 маємо платити за електроенергію нову ціну, пише Репортер
А саме, якщо спожито до 100 кВт / год на місяць – 71,4 коп за кВт / год (стара ціна – 57 коп). Якщо від 100 до 600 кВт / год – 129 коп (було 99). Якщо понад 600 кВт / год – 163,8 коп (стара 156). Для селян ліміти трохи більші – так, по 71,4 коп платять ті, хто спожив до 150 кВт / год за місяць, по 129 коп – від 150 до 600. Хто перевищив ліміт у 600, теж платить 163,8 коп. І це не кінець. Не важко здогадатися, що з 1 березня 2017 року тариф знову має зрости. Але обіцяють, що то вже востаннє.
Газ. Це, напевно, найболючіше. Ціна на нього змінилася не вчора й не сьогодні, а ще 1 травня. Саме відтоді кубометр газу для населення коштує 6,879 грн. Поки що ми відчували лиш плюси від такої ціни, адже у літній період вона таки нижче старої. У 2015-му куб газу в неопалювальний період коштував 7,188 грн. Сутужно ж стане, коли доведеться гріти батареї. Адже і в опалювальний період куб газу тепер вартує 6,879, а минулої зими деякі мешканці платили по 3,6 грн. Не важко порахувати, якщо минулоріч на індивідуальному опаленні за місяць ви напалили 100 кубів і це коштувало 360 грн, то тепер буде 688.
Тепло й гаряча вода. Цілком логічно, що з новою ціною на газ, подорожчали гарячі батареї й у тих квартирах, які підключені до централізованого опалення. На сайті «Теплокомуненерго» повідомляється про те, що новий тариф затверджений постановою Нацкомісії ще від 9 червня. І в порівнянні з минулим роком він зріс удвічі. Тобто, якщо минулої зими 1 Гкал тепла коштувала 499,35 грн, то цієї зими – 1099,68 грн. Аналогічно зросла й вартість гарячої води – з 39,88 грн за куб до 72,29.
Як пояснює заступник директора ТКЕ з розрахунків та реалізації Ігор Угриновський, якщо брати в середньому, то опалення одного квадратного метра площі квартири вартуватиме близько 27 грн. Плюс абонплата, яка є частиною двоставкового тарифу, вона зросла не суттєво – з 1,80 грн до 1,96 грн.
«Цифра, яку я назвав, приблизна, усе ще буде залежати від температури, – пояснює Угриновський. – Наприклад, при тій самій температурі, що була у січні 2015-го, у січні 2016 року тепло коштуватиме удвічі дорожче. Якщо буде тепліше, то зростання буде меншим, якщо холодніше – більше. Просто в середньому мало б бути 27 грн за квадрат».
Також він запевняє, що до початку опалювального сезону ТКЕ майже на 100 % забезпечить будинки приладами обліку – тобто фактично люди платитимуть за те тепло, яке буде подане до будинку. Крім того, вже зараз встановлено 140 індивідуальних теплових пунктів, які дадуть змогу мешканцям самим регулювати температуру в будинку. Стільки ж ще мають встановити. Лічильники встановлюють за гроші ТКЕ, бо такою є вимога Нацкомісії, а теплові пункти – на кошти Європейського банку та грантів. Людей просять лиш дивитися, аби це все не розікрали.
Вода. Звісно, під час тотального здорожчання не могли лишитися осторонь і тарифи на воду. І сталося це ще 1 травня, відповідно до постанови тієї ж Нацкомісії. Отож для абонентів «Водоекотехпрому» куб холодної води тепер коштує 3,94 грн (стара ціна – 3,88 грн), а куб стоків – 5,34 грн. (4,40).
Субсидії. Влада все ж не припиняє заспокоювати – всім, кому не під силу такі витрати на комуналку, будуть призначені субсидії. І тим, кому вона уже була призначена, звертатися повторно за субсидією не треба.
Як пояснює начальник відділу допомог департаменту праці та соцзахисту ОДА Галина Шкляр, для таких осіб перерахунок роблять автоматично. Хто ж за субсидією звертається вперше, то має подати лише два документи – заяву і декларацію (заповнити заяву та декларацію можна на сайті Мінсоцполітики). Вимагати ще щось органи соцзахисту не мають права.
До речі, станом на 26 серпня цього року в Івано-Франківській області субсидії отримують 221 тисяча сімей. Загальна сума нарахованих субсидій на 1 серпня – 1 млрд 983 млн 234 тис грн.
Цікавий експеримент щодо субсидій анонсував міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик, і, звісно, відбутися він має в його рідному Калуші. Йдеться про монетизацію субсидій, яка б змушувала людей таки щось робити заради економії. Отож Насалик пропонує, що гроші, які держава дає на субсидію конкретній сім’ї, будуть переводити на картку «Ощадбанку». Цією карткою можна буде розраховуватися лиш за комуналку. Якщо сім’я зекономить, то по завершенні опалювального сезону решту грошей зможе використати на свій розсуд. Вдасться чи ні хоча б спробувати – подивимось пізніше.
Чекаєм зиму, зберігаємо спокій. Істерика не допоможе.