Тариф підкрався непомітно


У Богородчанах з листопада вартість послуги з вивозу сміття зросла майже на три гривні. Крім цього, з грудня тут планували підняти плату за обслуговування прибудинкових територій у 2,5 рази.

На громадських слуханнях жителі селища виступили проти такого рішення, вони нарікають, що платежі за компослуги постійно зростають. В адміністрації селища пояснюють: підняття тарифу об’єктивне, формування його виправдане й обґрунтоване, адже його не змінювали вже п’ять років, пише Галицький кореспондент.

Своє обурення різким підвищенням тарифів висловив у соцмережах депутат Івано-Франківської обласної ради Святослав Никорович. За його словами, інформацію про підняття цін на компослуги донесено до людей майже через місяць після прийняття виконкомом селищної ради відповідного рішення і за два тижні до впровадження нових тарифів. Крім того, ЖЕК, який здійснює обслуговування, мав би спершу прозвітувати перед споживачами своїх послуг за роботу і пояснити їм підстави для зростання цін.

20 жовтня виконком Богородчанської селищної ради вирішив встановити нові тарифи на утримання будинків і прибудинкових територій з розрахунку на 1 кв. м площі. Нововведення мало вступити в дію з 1 грудня, але позачергова сесія селищної ради нові тарифи скасувала.

Обґрунтована ціна

На думку селищного голови Ростислава Заремби, незадоволення жителів зрозуміле – ніхто не буде радіти, коли треба платити більше. “З 2011 року тариф не змінювали, впродовж п’яти років діяв встановлений тариф. Депутати попередніх скликань уникали відповідальності за прийняття такого непопулярного рішення, яке б викликало обурення населення. У склад тарифу входить заробітна плата, яка з часу затвердження зросла вдвічі, а з нового року – у чотири рази, порівняно з 2011 роком. Світло коштувало 22 коп., нині ж коштує 1,29 грн. Пальне, яке використовує ЖЕК, подорожчало у три рази. Всі складові, з яких складається тариф, виросли”, – пояснює Заремба.

Для кожного будинку тариф розраховується окремо. Середньозважений тариф планували підняти до 1,73 грн., проте залишили без змін, як було досі – 74 коп.

Житлові будинки в селищі обслуговує єдина комунальна структура – Богородчанське виробничо-житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство (ВЖРЕП). На підприємстві – 32 працівники. Його керівник Михайло Басараб підтверджує слова селищного голови про формування тарифів. Каже, що досі підприємство виживало, як могло, та “коли стало зовсім важко, довелося піднімати ціну”.

Дотації від селищної ради підприємство не має, але отримує різницю в тарифах. Тобто якщо визначили один тариф, економічно обґрунтований, а затвердили інший, нижчий, то ця різниця компенсується органами місцевого самоврядування.

Ростислав Заремба зауважує, що під час громадських слухань чиновники зіткнулися з опором людей щодо підняття тарифів. На позачерговій сесії селищної ради було скасоване рішення виконкому, тож тарифи залишилися такими ж, як і були. Голова все ж вважає, що новий тариф був об’єктивний і наприкінці грудня буде відчуватися брак коштів.

У Богородчанах розглядають три варіанти виходу із ситуації, що склалася. Перший –затвердження нового, економічно обґрунтованого тарифу, але жителі будуть платити за старою ціною, а різницю комунальному підприємству компенсують з бюджету селища. Другий – затвердження економічно обґрунтованого тарифу, який у повному обсязі будуть сплачувати споживачі. А останнім варіантом розглядають відмову жителів від послуг житлово-комунального господарства і, як передбачає закон, створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, які самі узгоджують тарифи і сплачують їх.

Сміття і його вартість

Ще одним рішенням (№168) виконком розірвав договір з компанією ПАТ “Автотранспортне підприємство-0928″, яка вивозила тверді побутові відходи. Відтак з 1 листопада у Богородчанах діють нові тарифи на вивіз сміття у розмірі 10,59 гривні.

Вивіз сміття у селищі тимчасово здійснює Богородчанське ВЖРЕП. Водночас селищна рада оголосила конкурс, і доки не буде визначено переможця, послуги з вивозу сміття надаватиме саме ця структура. “Раніше сміття вивозилося на полігон в Мочарах, за кілька кілометрів від Богородчан. Наразі цей полігон закритий, вивезення сміття буде здійснюватися на полігон в Рибному. Відстань перевезення і вартість захоронення більші, відтак і тариф вищий: із 7,49 до 10,59 гривні”, – каже голова.

Як пояснив Ростислав Заремба, розірвання договору відбулося за ініціативи АТП-0928: станом на 1 жовтня жителі селища заборгували підприємству майже півмільйона гривень.

Розірвавши договір з АТП, чиновники уклали новий договір уже з комунальною структурою. А та знову уклала угоду з тим же АТП-0928. Наразі ВЖРЕП виступає посередником між людьми та приватною структурою, а споживачі за такі послуги платитимуть додаткових 3 гривні. Тариф підняли, адже тимчасово функції з вивозу сміття взяла на себе структура, яка не має власного транспорту, відтак бере його в субпідряд, пояснює голова.

Оголошений конкурс щодо надання послуг з вивозу сміття в селищі, на який приймаються заявки до 12 грудня. Після цього відбуватиметься визначення переможця. Доки триває конкурс, Заремба відмовився оприлюднювати кількість його учасників, щоб, за його словами, не ставити їх у нерівні умови.

Член наглядової ради ПАТ «АТП-0928» Мирослав Козак підтвердив, що причиною розірвання договору з Богородчанською селищною радою є небажання жителів оплачувати послуги з вивозу сміття, що спричинило заборгованість у майже півмільйона гривень, а саме 489 тис. грн. на нині. «АТП вивозить сміття з Богородчан, але плату з населення за вивіз сміття збирає ЖЕК. Плата за вивіз сміття зросла, але триває конкурс, за кілька днів буде визначений переможець. Якщо перевізник буде надавати послугу дешевше – так і буде», – каже Козак.

Він пояснює, що сміття вивозять до Рибного через проблеми із заїздом до полігона поблизу Богородчан. І зауважує: якщо люди не хотіли платити по 7 грн., то і по 10 грн. платити не будуть. «З усіх послуг, які надаються населенню, це найдешевша. Усі хочуть порядку, але платити за це наміру не мають, думають, що ця послуга має бути безплатною. Механізму від’єднання неплатників від системи немає, жодних штрафних санкцій. Судитися з неплатниками також не вигідно, адже подати позов обійдеться дорожче, ніж борг за сміття. У Тисмениці фірма, яка займалася вивозом сміття, також відмовилася надавати послуги через борги жителів. У селах така ж ситуація, а потім – сміття скрізь», – зауважує пан Мирослав.

Гори сміття у Богородчанах в АТП пояснили тим, що з погіршанням погоди важко було заїхати на полігон, тож вивозили побутові відходи несистематично. Але зазначили, що це тривало лише кілька днів, наразі ситуація врегульована, а ось мешканці селища забувають платити регулярно.

У Франківську – краще

На сайті комунального підприємства Івано-Франківської міськради “Муніципальна інвестиційна управляюча компанія” можна знайти тарифи, які діють в обласному центрі. Мінімальна сума за послуги з обслуговування будинків та прибудинкових територій складає 0,3699 грн., максимальна – 1,69 грн. Тарифи встановлені у березні ц.р. і діють з 1 квітня. Вони суттєво відрізняються від тих, які хотіли б встановити в Богородчанах. Ймовірно, зростання вартості електроенергії, пального, підвищення зарплати не настільки сильно впливає на роботу франківських комунальників.

В облцентрі ситуація з оплатою за вивіз сміття теж краща, ніж у сусідньому райцентрі. Вартість послуги тут складає 9,61 грн. Можливо, це пов’язано з тим, що ця послуга тут раніше, ніж в інших населених пунктах, була виведена в окремий платіж і люди навчилися за неї платити.