Топ-10 будинків у Івано-Франківську, спотворених вивісками
Боротьба за чистоту фасадів у центрі Івано-Франківська триває не один рік, та історичні будівлі продовжують ховатися за яскравими вивісками, банерами і рекламами. Кольорові «ломбарди», кількаметрові «секонд-хенди» та «продуктові магазини», що закривають денне світло для відвідувачів, мало не на кожному кроці.
Власники деяких торгових центрів, крамниць та інших комерційних структур установлений порядок щодо розміщення вивісок просто ігнорують. Замість того, аби обрати лаконічний дизайн, натуральні матеріали та приємні кольори, дизайнери їхніх крикливих банерів, напевно, отримують завдання зробити так, щоб було яскравіше, ніж у сусіда. Попит і породжує пропозицію – різнобарвний несмак у центрі міста, пише Галицький кореспондент.
Безрезультатною битву проти цієї пошесті назвати не можна. Адже за останній час влада та небайдужі громадські організації провели величезну роботу. Одна за одною незугарні вивіски покидають історичні фасади, відкриваючи поглядам мешканців і гостей міста його архітектурні дива. Проте до ідеалу ще далеко.
18 жовтня в місті відбулося чергове обговорення, на якому громадські діячі, представники державних установ та небайдужі жителі розглянули «рекламну ситуацію». З’явилася навіть ідея створити робочу групу з небайдужих, аби навести врешті лад. Та скільки ще часу піде на те, щоби повністю очистити центр міста від недоречних позначень? Напевно, немало. Зважаючи на те, скільки вже пішло.
Щоб допомогти бодай якось прискорити цей процес, «Галицький кореспондент» відібрав 10 найменш привабливих для ока вивісок у центральній частині Івано-Франківська.
Вул. Сотника Мартинця, 4
Житловий будинок на вул. Сотника Мартинця, 4 зараз «прикрашає» яскраво-жовта вивіска. Після звернень вивіску все ж змінили і зробили меншою, та вимогам вона досі не відповідає. Тим паче, закриває частину архітектурного елемента.
Будинок цей споруджений у 1906 р. і є пам’яткою архітектури місцевого значення. Раніше у приміщенні, спотвореному «Банком Михайлівським», був вхід до ресторану «Едісон» – надзвичайно респектабельного закладу початку ХХ століття. Архітектори навіть відновили стару частину фасаду, напис «Kawiarnia Edison», увагу від якої відвертає жовте «чудовисько».
Площа Ринок, 12
Перша тимчасова міська ратуша була споруджена в 1675 р., і довкола неї почалася розбудова міста. Площу Ринок будували і руйнували, видозмінювали і реставрували. На сьогодні існують і зберегли історичний вигляд 14 будинків на ній. Але з кожного боку площі можна побачити кольорові вивіски, за якими ховаються невеликі історичні будівлі. Одна з таких – будинок під номером 12. Платформа «Тепле місто» навіть запропонувала варіант покращення зовнішнього вигляду аптеки, однак поки що власники його не підтримали.
Площа Ринок, 14
Трохи більший за сусідній будинок привертає увагу не розмірами, а оформленням. Він не належить до старих будівель площі і не відповідає правилам архітектури міста з магдебурзьким правом (площа Ринок мала будинки не вище 3-х поверхів). Свого часу цей будинок називали «найгіршим в Івано-Франківську». На першому та другому поверхах налічується з десяток вивісок, що рекламують магазини, банк, салон краси, туристичну агенцію, помітно погіршуючи його зовнішній вигляд. Проте є і позитив: більшість інших позначень вже оформили в список біля входу в приміщення.
Площа Ринок, 8
Наріжний будинок №8 заслуговує найбільшої уваги. Це один з найдавніших будинків міста, споруджений ще у XVIII столітті. Належав до замкового майна Потоцьких і називався «Кам’яниця дворська». Колись у ньому проживав генерал, що командував фортечною залогою, тепер тут магазин зв’язку «Ringoo», «Тканини» та «Євроспорт».
Вул. Новгородська, 55А
ЕЛІТний торговий центр у середмісті пропонує все на світі, а головне – робить це яскраво. Кілька поверхів вивісок порушують всі можливі правила стосовно форми, кольору, розміщення. Фасад і вікна – перекриті. Над входом – біжуча стрічка.
Вул. Новгородська, 24А
Ситуація схожа на попередню. Ще один торговий центр, який ігнорує писані і неписані правила, розміщуючись у центральній частині міста. Окрім наліпок на сходах та переліку магазинів біля входу, на будівлі начеплено ще зо 20 інших вивісок.
Вул. Низова, 12
Окремі будинки на цій вулиці споруджені в 1900 р. Тут також є найдавніший банний заклад в Україні. Низова потребує догляду і реставрації. Деякі будинки в аварійному стані, а інші ледь не вгинаються під вагою вивісок.
Вул. Галицька, 8
Вулиця розмірів, форм та кольорів, chinatown у самому серці міста. Розміщена за кілька метрів від міської ратуші, де було демонтовано багато вивісок. Але цю вулицю наразі оминають. Серед старих будиночків виріс торговий центр. На стінах ТЦ «Ідеал» наче ведеться пекельна боротьба за найбільшу вивіску.
Вул. Незалежності, 4
На перший погляд, ця непримітна будівля заслуговує на місце у нашому списку чи не найбільше за інших. Навколо вхідних дверей «затишно» розташувалися більше 25 вивісок. У таких випадках дизайнери пропонують значно лаконічніший варіант – сформувати вивіску-список усіх організації в одному стилі і розмістити її на фасаді будівлі.
Вул. Січових Стрільців, 16
Вулиця забудована здебільшого будинками 1870-1910 років. На ній є 30 пам’яток історії та культури, одна з яких – і «герой» нашого рейтингу. Орендарів приміщень за цією адресою є за що похвалити – тут вже відбувся демонтаж кількох величезних вивісок, які майже повністю закривали перший поверх. Однак проведені далеко не всі необхідні роботи. Враховуючи поважний вік будинку, він заслуговує на значно краще ставлення.