Цифра чи папір. Де прикарпатці вже можуть отримати документ про вакцинацію і куди з ним пускають


Світ потрохи відкривається – переважно для вакцинованих. Ті, хто отримав дві дози, уже можуть взяти відповідне свідоцтво у свого сімейного лікаря. З часом його планують замінити на інший документ, цифровий та більш узгоджений з європейським.

Поки що такі сертифікати про вакцинацію знадобляться лише для мандрівок. А далі – хтозна, пише Репортер.

Краще взяти паспорт

 

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію не варто плутати з «імунними паспортами» чи «ковідними сертифікатами». Такі документи у різних країнах лише розроб­ляють. А свідоцтво можна взяти у сімейного лікаря вже.

«Міжнародне свідоцтво про вакцинацію можна отримати у паперовій формі на жовтих і білих бланках. Вони визнані світовою спільнотою, – говорить заступник директора департаменту охорони здоров’я ІФ ОДА Володимир Дзьомбак. – Треба звертатися до сімейного лікаря або в інший медичний заклад, який підключений до електронних систем eHealth».

 

Свідоцтво заповнюється англійською або французькою мовами, а також українською. Документ обов’язково має містити офіційний штамп медзакладу, який його видає, підпис лікаря та пацієнта.

 

Крім того, свідоцтво видають тільки після введення другої дози вакцини. За словами Володимира Дзьомбака, у документі зазначаються дати, коли була введена перша і друга доза.

«Поки що свідоцтво видається на рік, – говорить заступник директора департаменту. – Зараз стараємось запровадити механізм, щоб людина отримувала свідоцтво одразу, коли їй вкололи другу дозу, щоб не ходити до лікаря знову. Поки що для цього треба узгодити певні технічні моменти».

 

Також свідоцтво про вакцинацію можна отримати лише після щеплення вакцинами, сертифікованими у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ). Зараз усі препарати, які використовують в Україні, підпадають під цю вимогу: Pfizer, AstraZeneca (як вироблена в Індії Covishield, так і вироблена в Кореї AstraZeneca-SkBio та Vaxzevria з Європи).

 

За словами терапевта франківської поліклініки № 5 Віталія Поповича, деякі його пацієнти уже отримали таке міжнародне свідоцтво.

«Вони успішно перетнули кордон, проблем не виникало, – говорить лікар. – Система eHealth автоматично підтягує інформацію про вакцинацію, яку вносить лікар при щепленні. Після другої дози документ можна отримати на місці вакцинації або у сімейного. Щоправда, на місці його поки ніхто не видає, бо там черги. Попередньо треба з’ясувати з сімейним лікарем, чи дані про вакцинацію внесені в систему. Тоді лікар просто друкує та видає свідоцтво».

З собою, за словами Віталія Поповича, бажано мати закордонний паспорт. Бо в довідці прізвище та ім’я має бути написане латиницею.

«У системі транслітерацію виводить автоматично, але інколи написання прізвища в паспорті може відрізнятися. Тому щоб не виникало потім проблем на кордоні, краще звірити», – говорить лікар.

Інформація у коді

Європейський союз з 1 липня вводить єдиний внутрішній ковідний паспорт. Він не є обов’язковим, але надасть своєму власнику немало переваг. Його офіційна назва – цифровий ковідний сертифікат. Цей документ засвідчуватиме не тільки факт вакцинації, а й негативного ПЛР-тесту або нещодавно перенесеного ковіду, підтверд­женого в дні хвороби позитивним ПЛР.

Він буде виглядати як QR-код у безкоштовному додатку для телефону. Втім, прикордонники та інші контролери муситимуть приймати й роздруковані версії.

До ЄС повинні впускати людей, які щеп­лені вакцинами, сертифікованими саме в Євросоюзі. Їх чотири – Pfizer, AstraZeneca, Moderna і Johnson & Johnson.

Препарату AstraZenecа-Covishield у тому списку ще нема, хоч він і має такий самий склад, як його інші версії. В Європейському агентстві з лікарських засобів повідомили, що не отримували заявки від Індійського інституту сироватки на продаж вакцини в ЄС. В інституті пообіцяли найближчим часом врегулювати питання. Втім, у четвер, 1 липня, поки що сім країн ЄС схвалили Covishield для в’їзду: Австрія, Німеччина, Словенія, Греція, Ірландія, Іспанія, Естонія, Ісландія та Швейцарія.

Щодо китайського CoronaVac, її теж поки не сертифікували в ЄС, але деякі країни дозволяють в’їзд з цією вакциною.

Втім, кожна країна може на власний розсуд схвалювати вакцинацію іноземців, які перетинають її кордон. Так, уже кілька європейських країн впускають туристів навіть з російським «Спутніком».

Український документ про вакцинацію також планували тестувати з 1 липня й повністю запустити вже згодом. Україна вже домовилася з ЄС про визнання цих документів. З іншими країнами переговори вестимуться окремо.

«Ми плануємо наступного місяця запускати через додаток «Дія» видачу сертифіката для людей, які отримали дві дози вакцини, – сказав заступник міністра охорони здоров’я Ярослав Кучер. – Я вчора отримав другу, протестував видачу міжнародного свідоцтва на собі, причому робив це в різних місцях, щоб перевірити, – працює непогано».

Якщо «ковідні сертифікати» таки запустять, то передбачається, що вони виглядатимуть як QR-код, де буде інформація про те, що людина не несе загрози зараження коронавірусом. Таких підстав є три: якщо людина отримала повний курс вакцинації, якщо отримала негативний ПЛР-тест і якщо перехворіла та її випадок підтверджений лабораторно. У разі негативного тесту термін його дії триватиме 72 години, у двох інших випадках – 180 днів.

Європа перевіряє вакцини

Поки країни визначаються з вимогами, кого впускати, а кого ні, вже є варіанти, куди поїхати українцям.

З ЄС поки що в’їжджати українцям можна у Грецію, Хорватію, Іспанію, Францію, Німеччину та на Кіпр.

В’їзд у Хорватію туристам дозволяється, якщо вони покажуть на кордоні бронь житла або підтвердження про власність нерухомості чи яхти в цій країні. Також вимогою є один із трьох документів: негативний ПЛР-тест, не старіший за 72 години, про вакцинацію не пізніше, ніж 14 днів, однією із сертифікованих у ЄС вакцин, або ж про те, що пацієнт одужав від Covid-19 протягом останніх 180 днів і має хоча б один укол вакцини. За відсутності цих документів в’їжджати можна лише за умови самоізоляції до здачі ПЛР-тесту на території Хорватії власним коштом.

У Грецію можна їхати з негативним ПЛР-тестом (максимум 72 години від забору матеріалу), негативним лабораторним тестом на антиген (не старішим за 48 годин), довідкою про перенесений коронавірус, видану державним органом або сертифікованою лабораторією або ж сертифікатом про щеплення, з якого минуло щонайменше 14 днів. Судячи з офіційної інформації, Греція приймає всі вакцини, навіть не зареєстровані в ЄС. Вимоги розповсюджуються також на дітей від 12 років. Також за 24 години треба зареєструватися на офіційному сайті уряду.

На Кіпрі вимоги трохи суворіші: потрібно показати негативний ПЛР-тест, зроблений в Україні (до 72 годин), а потім зробити ще один по приїзді, за власні гроші. Втім, вакцинованих туристів звільняють від цих вимог, але тут приймають зареєстровані в ЄС вакцини.

Іспанія відкрита лише для вакцинованих – до того ж, приймає всі вакцини, схвалені ВООЗ. Також кордони відкрили Німеччина та Франція, але лише з препаратами, зареєстрованими у ЄС.

Європейські країни, які не входять в союз, мають м’якші вимоги до туристів. Щоб відвідати Болгарію, треба показати одну з довідок: про те, що перехворіли, отримали негативний ПЛР-тест, чи пройшли вакцинацію (підходять усі вакцини, які використовуються в Україні). Дітям до 5 років таких документів не потрібно.

У Сербію можна їхати лише з негативним ПЛР-тестом, виданим не пізніше, ніж за 48 годин. У Боснію і Герцеговину так само, але, крім тесту, дозволяється сертифікат про вакцинацію або про перенесену хворобу. В Чорногорію, Албанію і Північну Македонію, а також в Молдову ніяких довідок не треба.

Також усі вакцини, які використовуються в Україні, визнає Туреччина. Тут, крім свідоцтва про вакцинацію, можна надати довідку про перенесену хворобу, негативний ПЛР або експрес-тест. Також за 72 години треба заповнити електронну форму на сайті турецького уряду.

Авторка: Ольга Романська

 

 

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!