Україні могли передати перший десяток винищувачів F-16 — Economist


У кінці липня Україні могли передати перший десяток винищувачів F-16.

Про це пише Economist, але не вказує, хто є джерелом цієї інформації, повідомляє Громадське.

За даними видання, з обіцяних 79 винищувачів принаймні десять є двомісними тренажерами. Ще деякі можуть слугувати джерелом запчастин через свій поганий стан.

Аналітичний «Центр стратегічних і міжнародних досліджень» (CSIS) випустив доповідь, де вказує, що для досягнення переваги в повітрі та підтримки наземного наступу Україні потрібно 12 або більше ескадрилей по 18 літаків у кожній. Але, мовляв, з обіцяного Україні вистачить на дві-три ескадрильї.

Попри це, поява F-16 знаменує собою початок створення Повітряних сил за стандартами НАТО. Це підключає Україну до добре розвиненого ланцюга постачання F-16. А системи озброєнь НАТО, як-от ракети Storm Shadow/Scalp, будуть набагато ефективнішими, якщо їх транспортувати на літаку, для якого вони були розроблені, а не на суднах типу Міг чи Су.

Нагадаємо, наприкінці липня видання Bloomberg з посиланням на джерела писало, що перша партія обіцяних F-16 прибула в Україну. New York Times також перед цією звісткою зазначало, що через обмежену кількість підготовленого персоналу спершу розгорнуть лише приблизно про 10 літаків.

Шлях F-16 до України

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба нещодавно казав, що обіцянка появи F-16 в українському небі влітку 2024 року «вже виконана», хоча офіційного підтвердження про прибуття тоді не пролунало.

Ще у травні 2023-го президент США Джо Байден схвалив плани тренувати українських пілотів на американських винищувачах F-16. Згодом Нідерланди, Данія та Бельгіяоголосили, що передадуть Україні літаки, зокрема для навчань, які відбудуться в Данії та Румунії.

Решта країн підтвердили свою готовність долучитися до підготовки українських пілотів на F-16.

У листопаді в румунському місті Фетешть урочисто відкрили центр підготовки пілотів на винищувачах F-16, де мали навчати, зокрема, й українських льотчиків. Серед інструкторів на цій базі можуть бути не тільки представники Румунії, Нідерландів та США, а й військові льотчики з інших країн-членів НАТО.

Перша група українських льотчиків закінчила навчання у США у травні, а Данія підготувала 50 українських спеціалістів з обслуговування F-16.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!