В ДОЗ ІФ ОДА спростовують інформацію, озвучену на засіданні бюджетної комісії
Минулого тижня відбулося засідання комісії з питань, бюджету, фінансів та податків, під час якого голова комісії Микола Палійчук підняв питання щодо тендерних закупівель у медичній галузі.
За словами Палійчука, на Прикарпатті медпрепарати на мільйони закуповують у фірм, пов'язаних з "ДНР", офшорами та регіоналами.
Щоб з'ясувати чи відповідає інформація дійсності, кореспондент Бліц-Інфо звернувся за роз'ясненнями до заступник директора департаменту охорони здоров’я ОДА Олега Овчара.
Як заявив голова комісії, нещодавно "тендер виграла фірма «Медікалгрупп Україна», котра належить братам Герману і Володимиру Фісталям, які тісно пов’язані з Тетяною Бахтєєвою . Їх батько є директором донецького опікового центру та підтримує ДНР. "
Втім, у Департаменті запевняють, що ця інформація не відповідає дійсності. Адже, фірма "Медікалгруп Україна" навпаки заблокувала процедури торгів по закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу в більшості областей України, подавши скарги до Антимонопольного комітету України. В тому числі і в Івано-Франківській області (скарга ТОВ "Медікалгруп Україна" до Антимонопольного комітету України від 16.02.2016 №39). Розгляд скарги призначено на 17 березня 2016 року.
"Так, у зв'язку із складною ситуацією, яка склалася під час закупівель витратних матеріалів для гемодіалізу, враховуючи соціальну важливість даного питання Антимонопольний комітет України ініціює 16 березня цього року круглий стіл за участю керівництва АМКУ, науковців у сфері гемодіалізу, представників виробників продукції для гемодіалізу, благодійних фондів тощо з метою пошуку варіантів вирішення проблемних питань. Після проведеного заходу відбудеться прес-конференція за результатами круглого столу", - роз'яснють у департаменті.
Інформацію голови комісії Палійчука про засоби для гемодіалізу, яких у лютому придбали на 6 млн 800 тис. грн. в ТОВ «Румед» і яких має вистачити, за інформацією депутата, "на 3 роки, бо закупили забагато", Овчар теж роз'яснює.
"19 лютого до Департаменту звернувся голова Постійної експертної групи Департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА з питань профільного супроводу державних, обласних та інших програм та заходів програмного характеру, які стосуються замісної ниркової терапії Олег Легун з листом, в якому зазначив, що розхідних матеріалів для гемодіалізу в діалізних центрах області залишилося на 3-4 тижні та попросив вжити заходів щодо недопущення зупинки роботи діалізних центрів і, відповідно, смерті людей", - зазначає посадовець і демонструє листа.
"На початку 2016 року з метою уникнути зупинки роботи восьми діалізних центрів області в зв'язку з обмеженим запасом витратних матеріалів для проведення процедур гемодіалізу, що в свою чергу могло призвести до соціального вибуху (погіршення стану лікованих, а можливо, в деяких випадках, і до летальних наслідків) Департаментом охорони здоров'я виконуючи норми частини 6 статті 40 Закону України "Про здійснення державних закупівель" , згідно якої дія договору про закупівлю може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку.
На цей час в області функціонує 8 центрів нефрології і гемодіалізу, де кількість лікованих станом на 1 січня 2016 року було 339 особи. В області на даний час в місяць орієнтовно проводиться 4,3 тис. процедур гемодіалізу.
Протоколи лікування затверджені наказом Міністерством охорони здоров 'я України від 11.05.2011 №280/
Озвучену інформацію на комісії про те, що останні закупівлі департаменту були проведенні в іноземних фірм. А саме, як зачитав голова комісії, в «Аптека Зі» - фірма зареєстрована на Рубчук Ніну ( заступник генерального директора КП Фармація - авт), адреса Львівська обл., Пустомитівський район, село Сокільники. Проте засновники компанії з Гібралтару та Кіпру. Друга фірма в якої закупили інсуліну на 732 739 грн. - ТОВ «Медфарком-Центр», власник у Швейцарії".
У департаменті зазначають, що згідно Закону України "Про здійснення державних закупівель" закупівля лікарських засобів Департаментом охорони здоров'я облдержадміністрації
- найнижча ціна;
- внесення запропонованих учасником лікарських засобів до Державного реєстру лікарських засобів;
- ціни на запропоновані лікарські засоби
- наявність ліцензії на здійснення відповідної господарської діяльності з оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
"Враховуючи велику кількість інформації щодо фальсифікації лікарських засобів, з метою уникнути закупівлі неякісних медикаментів, Департамент охорони здоров'я в складі пропозиції учасників додатково вимагає надати гарантійні листи (листи авторизації) від виробників або уповноважених представників в Україні,
Наявність гарантійного листа (листа-авторизації) від товаровиробника (або його офіційного представника в Україні) надасть додаткові гарантії поставки життєво необхідних лікарських засобів в умовах високого рівня інфляції, зменшить рівень ризику поставки неякісних чи фальсифікованих лікарських засобів (адже виробник, надаючи такого листа авторизації/гарантійного листа, буде ознайомлений з умовами та термінами поставки лікарських засобів, які він продукує), а також, у випадку імпортних лікарських засобів, буде підтвердженням легального ввозу їх на митну територію України.
Тож, в своїх пропозиціях згадані учасники крім інших документів подали такі гарантійні листи:
- ТОВ "Аптека 3І" – лист від компанії "Ново Нордіск" А/С (Данія);
- ТОВ "Медфарком-Центр" – гарантійні листи від виробників ПАТ "Фармак" (Україна), Компанії "Ф.Хофман-Ля Рош Лтд" (Швейцарія).
"Як бачимо, у них чітко зазначено, що дані фірми є офіційними дистриб'юторами на території України певних відомих як світових так і вітчизняних виробників та мають діючі контракти з такими виробниками лікарських засобів. На завершення хочу зазначити, що при Департаменті охорони здоров'я діють експертні групи, до складу яких входять медики-фахівці. Основним завданням таких експертних груп є профільне визначення потреб лікувально-профілактичних закладів області в лікарських засобах та медичних виробах, з метою подальшого розгляду такої потреби на комісії з розробки вихідних даних в Департаменті охорони здоров'я. Отже, одноособово рішення з таких важливих питань Департаментом не приймаються без узгодження з фахівцями-медиками, а всі закупівлі лікарських засобів та медичних виробів Департамент проводить за конкурсною процедурою відкритих торгів", - наголошує Олег Овчар.