В Івано-Франківській обласній науковій бібліотеці імені Івана Франка відбувся круглий стіл на тему «Права людини у час військових дій».
За словами організатора заходу, координатора Івано-Франківської обласної організації «Молода Просвіта» Євгенія Бардяк ця тема достатньо актуальна, оскільки зараз в нашій країні неоголошений військовий стан і про це необхідно говорити.
«Круглий стіл ми присвятили до Міжнародного дня захисту прав людини. Звісно ми можемо говорити про права людини вдома та бідкатись, що вони відповідно не дотримуються, але після обговорення з запрошеними гостями, а саме з учасниками АТО, з полоненими, з журналістами, які працювали в зоні конфлікту, з біженцями та тими людьми, які надавали їм допомогу як від держави так і від волонтерів ми побачимо певну загальну картину. А в підсумку оприлюднимо її для громадськості та для влади. Покажемо таким чином, на що потрібно звернути більшу увагу», - розповіла Євгенія Бардяк.
Відтак на засіданні круглого столу учасники заходу обговорили забезпечення захисту прав та свобод людини в період збройних конфліктів. Спершу пригадали права військових, добровольців, військовополонених, медиків та журналістів, які працюють у зоні військового конфлікту, внутрішніх біженців, цивільного населення за Міжнародним гуманітарним правом та Женевськими конвенціями.
Також мова йшла про організацію збройних формувань, а саме про належну фізичну та інформаційну підготовку новонабраних військових. А саме про розуміння ними Міжнародного гуманітарного права та належне матеріальне оснащення військових, які вирушають у зону конфлікту.
Крім того, про свою роботу з допомоги матеріального забезпечення військових, допомогу пораненим розповіли волонтери, передає кореспондент «Бліц-Інфо».
Власними реальними історіями поділились учасники АТО та колишні полонені, а також внутрішніх біженців з Луганська, Донецька та Криму.
Зокрема, переселенець з Севастополя Володимир Чикригін розповів про власний досвід переїзду з окупованої землі до Івано-Франківська.
«Я приїхав сюди несподівано та бачу, що туди вже не повернусь. Спершу чекав, що ситуація якось вирішиться. Та через місяць після переїзд,у коли до моєї сестри почала приходити поліція я зрозумів, що так просто мене назад не пустять. А два тижні тому дізнався, що на моє місце роботи приходило ФСБ і я перебуваю у розшуку», - повідомив переселенець.
Свою оцінку ситуації надали психологи та юристи, які працюють із учасниками бойових дій. На думку практичного психолога Лариси Заграй, яка працює з учасниками бойових дій, як для військових так і для добровольців вкрай необхідною є психологічна підготовка перед відправленням на схід.
«Звичайно не у всіх, хто повернувся зі сходу є посттравматичні розлади. А це залежить від психологічної підготовки перед відправленням у зону бойових дій. Однак держава нічого не ініціює в цьому плані. Якщо не здійснювати психологічну допомогу цим людям, тоді на фоні ситуації, яка склалась, наше населення буде психологічно хворим», - зазначила Лариса Заграй.
На завершення загальну оцінку реальної ситуації та роботу по відновленню прав людини висловила представниця ОБСЄ в Івано-Франківській області Паола Маєлі.
«В кожній війні буде місце для миру і суджень. Буде час і для трибуналу», - зазначила Маєлі.