Від паліїв рятує лише дощ. У Франківську за спалювання листя штрафуватимуть
Листя палити недобре. Ще й неприємно для оточуючих – околиці затягує димом, від якого не продихнути, а фахівці кажуть, що ще й шкідливо. Що ж робити з листям, куди його везти і кому скаржитися, якщо сусіди влаштовують такі димові завіси?
Хто крайній?
«Усе місто в диму, вікна доводиться закривати, Вовчинці практично не видно через густий дим, – обурюється франківець Ярослав Ідак. – Чому законослухняні мешканці повинні дихати отруйним димом від спаленого на чиїхось подвір’ях? Куди дивляться відповідні служби? Чому не штрафують?», пише Репортер
Обурення цілком справедливе, однак з контролем і покараннями, як завжди, все не просто. Відповідальних багато, а от спитати з когось важче.
Як розповів керівник Муніципальної інспекції з благоустрою Михайло Яцків, їхні інспектори реагують на виклики, самостійно виявляють порушення та складають протоколи під час обстеження своїх секторів. Але диму від того не меншає.
«Інспекція з благоустрою – не єдина структура в Івано-Франківську, а люди думають, що вона на все може відреагувати, – говорить Яцків. – Так, це питання в нашій компетенції, і ми реагуємо, протоколи і приписи складаємо, згідно з правилами благоустрою і статтею 152 Кодексу про адмінпорушення. Однак, інспекція не має достатньої кількості людей, щоб охопити все місто».
До слова, штраф за 152 статтею сягає восьмидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для фізичних осіб (1360 грн), і до ста мінімумів (1700) – для підприємців і посадовців. Інспекція складає протоколи як за спалення листя, так і за захаращення сміттям. Розмір штрафу визначає адміністративна комісія. Про задимлення можна повідомляти за номером 55-27-59. Однак, інспекція звично працює до 17:15, а листя людоньки палять зазвичай ввечері…
15 вересня міський голова Руслан Марцінків підписав розпорядження про створення мобільної групи, яка мала б виявляти і карати паліїв листя. До групи увійшли надзвичайники, інспектори з благоустрою, правоохоронці. Згідно з розпорядженням, з 16 вересня по 1 жовтня вони ходитимуть у рейди чотири дні на тиждень.
Не листям єдиним
Листя – головний біль не лише екологів. Палити його не можна, а подіти кудись треба. Тож іноді воно опиняється у сміттєвих контейнерах, а за правилами благоустрою цього робити не можна. І тут уже на сполох б’ють перевізники сміття.
«В Україні є практика, коли зелені господарства вивозять листя у спеціально відведені місця, присипають на полях, воно перегниває і не шкодить навколишньому середовищу, – каже заступник директора АТП-0928 Ірина Гужицька. – Поляки роблять з нього міндобриво і продають українцям. А в нас виходить так, що хтось палить, а ті, хто прибирає в місті, просто викидають у контейнерні баки. Потім машини вивозять листя разом зі сміттям на полігон. А полігон не резиновий!».
Кожна комунальна служба, яка відповідає за прибирання території, відповідає також і за вивезення сміття. У кошторис витрат на прибирання закладають і вивезення листя.
«У жовтні-листопаді чисте листя ми вивозимо у зелене господарство і в ритуальну службу, – пояснює директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак. – На кладовищі ним утеплюють ґрунт, щоб земля не промерзала. Зелене господарство має компостні ями для листя, з якого потім отримують добриво. А листя зі зметами і сміттям комунальні служби мають вивозити на полігон. Як тільки сміття змели, одразу мусять і вивезти. Переважно так і роблять».
Листя – не єдина проблема. Незважаючи на те, що виконком затвердив графік і місця для вивезення великогабаритних і будівельних відходів, у баки й зараз скидають усе – від побутових відходів до меблів. Роботи додають і деякі таксисти, що за гроші беруться вивезти сміття, а по факту скидають його у ті ж контейнери.
«Ми неодноразово ловили такі буси і вантажні автобуси, які на цьому заробляють, – нарікає Ірина Гужицька. – Раніше таксисти возили сміття на полігон, а тепер просто кидають в контейнери. Якщо не скидати все на купу, то це б дало нам змогу хоч якось його сортувати. Наприклад, зараз є багато теплиць за містом, які використовують дерево для опалення…».
Квиток до аптеки
За словами заступника начальника обласної екоінспекції Ігоря Яківчука, найкращий вихід для людей та екології – це складання листя в компостні ями. Листя перегниє, ще й користь від нього буде.
«Якщо листя поскидати в компостну яму, при гнитті токсичні речовини розпадаються, а при спалюванні – вивільняються в повітря, – пояснює Яківчук. – Сьогодні це особливо небезпечно – каштани хворіють, листя за ціле літо назбирало токсичних речовин, особливо у зонах уздовж доріг. Люди мають зрозуміти, що, спаливши листя, ми завтра побіжимо до аптеки рятуватися».
В екоінспекції скаржаться на малу кількість працівників та кивають на роботу інших служб.
«Це питання стосується і комунальників. У них є комісія по поводженню з відходами. А суха трава і опале листя відносяться до відходів, – говорить Яківчук. – Не можуть наші чотири рятувальники об’їхати кожен населений пункт, щоб бачити, де палять. Маємо велику надію, що скоро підуть дощі і палити будуть менше».