Відіграти весілля у Франківську обійдеться у 200 000 гривень
Осінній сезон весіль у розпалі. Найбагатший місяць на одруження – жовтень. У вихідні дні ви не пройдетесь вулицями Івано-Франківська, щоб не натрапити на весільну пару зі свитою фотографів та відеооператорів.
Який бюджет сучасного весілля, що обирають прикарпатські молодята, а які весільні традиції відійшли у минуле, пише Західний кур'єр.
Хліба і видовищ
Одруження – досить знаменна і непересічна подія у житті кожної людини. Тому, щоб організувати це дійство, потрібно чимало часу, коштів та зусиль. Сучасне весілля – вже не просто частування та забава, воно мусить мати свій стиль, кольорову гаму, ідею та концепцію.
Наталя та Назар Поліники нещодавно створили молоду сім’ю, відгулявши весілля на 100 людей в одному з популярних ресторанів. До весільних агенцій не звертались, все організовували разом зі своїми батьками більше року. Загалом потратили 200 тисяч гривень. Разом з екснареченою постараємось докладніше розібратись у тонкощах організації та проведення весілля.
Перший камінь спотикання при підготовці до одруження – вибрати дату, адже це не так просто, як здається на перший погляд. По-перше, важливо не потрапити на період посту. По-друге, ресторан треба замовляти завчасно — бажано за рік. Бо на призначену дату всі ресторани можуть бути зайняті. Наталя з Назаром ресторан бронювали ще у липні минулого року. Тож дівчина радить майбутнім молодятам спочатку шукати ресторан, а потім визначати дату весілля.
Загалом бюджет будь-якого весілля можна умовно розділити на три блоки: банкет, послуги (відео, фото, музика, тамада, шоу-програма) і особисті витрати.
Вдало вибраний ресторан — запорука гарного святкування. Але знайти заклад, де якісно обслуговують, смачно годують і ціни не шокують, непросто. Вартість місця за особу стартує від 800 гривень. Це мінімум. Але на цьому клопоти з наїдками не закінчуються. Чи не у всіх ресторанах – зокрема у тому, який обрали Поліники, — потрібно привозити свій солодкий стіл, хліб, фрукти, алкоголь, воду. Додаючи ці витрати, виходить, що на одну людину витрачається 1200 гривень. Тож застілля на 100 людей обійшлось нареченим більше як у 120 000 гривень. Окремо накривали фруктовий, солодкий, пивний та «козацький» столи. А ще оренда весільних арок та зони побажань… Це ще «штука зелених».
У «стилі Бордо»…
Коровай, ладкання та «Горіла сосна» на весіллі – уже вчорашній день. Молодята все частіше відмовляються від українських обрядів на користь європейських, намагаються зробити його стилізованим, тематичним, наприклад, «вінтажне весілля», «смарагдове весілля». Наталія з Назаром обрали весілля у «стилі Бордо» – гранатовий колір запрошень, оформлення залу, плаття дружок, букети тощо. Оренда декору обійшлася у 5 тисяч гривень.
Все більшої популярності серед франківців набувають виїзні церемонії. Для цього ритуалу облаштовують красиву арку та місця для гостей. Її проводить спеціальний церемонімейстер. Наталія з Назаром церемонію розпису проводили вночі при свічках та лампадках, що створило неабияку романтичну атмосферу. І коштувала ця романтика ще 3000 гривень. Та хіба емоції мають ціну?
Кусючі ціни і на послуги, без яких неможливе жодне весілля – фото, відео, тамада, музика. Хороший весільний фотограф коштує близько 10 тисяч гривень за 12 знімальних годин. У цю вартість входить зйомка lovestory та друк фотокниги. Трохи дорожче – 15 тисяч коштує відеограф. Але, щоб отримати якісний фільм, молодята часто замовляють ще квадрокоптер з камерою, щоб не впустити жодної емоції на святі.
Найбільш складне питання – це вибір музики та ведучого, від яких залежить вся атмосфера урочистості. Невдалий тамада легко може зіпсувати навіть найбагатше застілля. Професіонали зі стажем просять за вечір своєї праці від 5 до 10 тисяч грн. Що ж стосується музичного супроводу, то все залежить від розкрученості гурту та кількості виконавців. Більш-менш пристойні музики коштують 15-20 тисяч гривень за вечір. Окремо замовляють ще виконавців для зустрічі гостей – скрипаль, саксофоніст чи цілий оркестр.
Нагодувавши та напоївши гостей, треба ще добряче їх розважити. Шоу-програма весілля залежить від вподобань та фінансової змоги молодят – мильні бульбашки, «низький дим», світлові шоу, шоу з піску, виступи учасників телешоу «Х-фактор» чи «Голос країни», танцювальних гуртів, місцевих гумористів та артистів.
Молодий – як місяць, молода – як зірка
Та чи не найбільше клопотів, особливо у нареченої, зі створенням власного неповторного образу. Сукня, фата, туфлі, прикраси, макіяж, манікюр і ще десяток дівчачих потреб… Наша наречена свою весільну сукню, яка коштує 11 тисяч гривень, знайшла в одному з весільних салонів Івано-Франківська. Доповнила образ фатою – ще 1000 гривень. За туфлі віддали 2400 гривень. Зачіска – 1000 грн, макіяж і манікюр обійшлися ще у пів тисячі. Весільна біжутерія – 700 грн. Тож, аби зібрати молоду до шлюбу, треба викласти з кишені мінімум 15 тисяч гривень.
Витрати на молодого значно менші. Наречений Назар придбав свій костюм за 2400 грн, взуття – 1200 грн. Метелик до сорочки – 100. Навіть на сорочку витрачатися не потрібно – згідно з весільними традиціями, її повинна купити наречена. А от наречений має придбати молодій весільний букет. Ціни — від 800 до 1500 гривень. Назар витратив на букет і бутоньєрку 1000 грн. А ще на плечі нареченого лягають витрати з покупки обручок. Пара перстенів обійшлась у 6000 грн.
Зворушлива традиція – перший весільний танець. До нього наречені готувалися заздалегідь, відвідуючи уроки танців. Одне заняття коштує 100 гривень, ще 80 – оренда танцювального залу. Аби вивчити найпростіший танець, знадобилося чотири заняття. Роблять дійство ефектнішим різноманітні сердечка і холодні вогні. Таке задоволення не з дешевих: три хвилини спецефектів обійшлись у майже 2000 гривень.
Щоб створити захопливе перше враження для гостей, молодята замовляють цікаві весільні кортежі, лімузин чи раритетні авто, прокат яких в Івано-Франківську від 1000 грн за годину. А щоб закріпити хороші спогади після весілля, вручають кожній парі солодкі гостинці – тортики чи іменне печиво. Весільний торт на три поверхи обійдеться приблизно у 1500 гривень.
Незважаючи на захмарні ціни, наші наречені задоволені, кажуть, що весілля окупилось. Золото та кришталь гості не дарували, всі подарунки – виключно гроші: переважно по $100 з пари, від родичів – по $300-500. І порожніх конвертів, на щастя, не було.
Гуляння з вечора до рання
А ось сім’я Романа та Марії Мельник цього року святкує вже срібне весілля. У ресторан запросили пів сотні гостей. Напередодні річниці віднайшли відеокасету, на якій тригодинний фільм про власне весілля у селі. Оце було дійство.
Без лімузина, кортежу, ресторану та тамади. У дерев’яній палатці, накритій брезентом, яку тиждень наперед змайстрували сусідські парубки на чолі з батьком молодого. Декор – квіти та стрічки з кольорового паперу, вишиті салфетки та рушники. На почесному місці молодят – персидський коврик та ікона. Бенкетний зал – плахти на «козликах», застелені білим папером та клейонкою, деревні лавки, прикриті тканими верітками… Брама та паркани жениха та нареченої прикрашені сосновими гілками та кольоровими кульками.
Ще з четверга біля хати майбутніх молодих людно, гамір та метушня. Щедрі сусідки зносять данину – курка, яйця, сметана, сир, кльоші на солодке, тарілки та кілішки. Кухарка разом з десятком сусідських молодиць пораються біля кухні та печі: крутять голубці, наливають холодець, смажать котлети, маринують оселедець, ліплять пельмені, варять юшку, ріжуть салати…
Випечені медівники, горішки з шербетом, грибочки з маком, на всю вулицю розноситься запах печених струцнів, калачів та короваю. Завуджена шинка і ковбаса, вигнаний бідон самогону, настоюється узвар з сушених яблук та груш. Ключі від комори у старости, який автоматично стає не менш важливою персоною на весіллі після молодого.
Запрошено не менше як 250 чоловік – тих, хто кого просив і хто до кого йшов. Тирсою з пилорами посипане подвір’я, музики грають «На добридень», чоловіки дають музикантам пару гривень за марша, старості – пляшку горілки та коробку цукерок, дружки чіпляють гостям букети... Всі рушають до столу, у два-три ряди заставленого тарелями. А далі – танці, співи, жарти, посмішки, другий стіл, голубці, перепій, діти бігають з стрічками, білі сорочки, розпашілі молодиці, коломийка, хустинка, голубка, третій стіл, знімання фати, ладкання і танці до схід сонця.
Зараз у сім’ї Мельників уже на виданні старша дочка Вікторія. Дівчина працює адміністратором у кав’ярні, вже рік зустрічається з хлопцем, але заміж виходити не спішить. Представниця так званого z-покоління (як сама себе називає) взагалі не планує робити пишного бенкету. Скромний розпис, невелика вечірка для найрідніших та фотосесія. «Всі ці гуляння – це марнотратство і показуха. Ми краще поїдемо на тиждень у Єгипет відпочивати», – зізнається Віка.