Волонтери розповіли, як бійцям допомагають впоратися з болючими спогадами із зони АТО


Сьогодні, 22 квітня, відбувся круглий стіл на тему “Реабілітація учасників АТО”.

Під час заходу  презентували реабілітаційні проекти, які діють в Івано-Франківській області, пише Галка

Учасниками події стали представники таких проектів: Творча криївка, Лицарі Колумба, Побратими, Серце воїна, БФ “Франківський опір” (Гошів, Татарів), реабілітаційно-відпочинковий табір “З любов’ю в серці” в с.Розтоки, “Дім Ветерна”.

Модератор Фармуга Андрій сказав, що думки бійця, який повернувся із зони АТО, відрізняються від думок людини цивільної.

“Найбільшою проблемою є твої спогади. Бійці не знають, що з цим робити. Вони запитують себе “чи я нормальний?”. Також проблема – суспільне розчарування. Корисні навички, які були корисні на фронті, тут стають непотрібними. Воїн бачить, що волонтери допомагають, діти дарують малюнки, а коли повертається, то бачить, що більшості населенню байдужа твоя доля. Боєць відчуває себе абсолютно чужим”, – прокоментував він.

Інколи воїни не можуть зразу адаптуватися до життя на мирній території, тому повертаються на фронт.

“Часто бійці після повернення із зони бойових дій бувають агресивні, відчувають тривогу, вночі не сплять, замикаються в собі. Їх переслідують негативні думки, які тягнуть назад. Є ряд проектів, які допомагають соціалізуватися. Є одна умова – без алкоголю”, – додала волонтер Вероніка Дичківська.

Вона повідомила, що у Європі 70% солдатів відновлюються самі, 30% потребують спеціальної допомоги. В Україні є 2 напрямки – реабілітація у санаторіях, які виграють тендери, за рахунок державних коштів, та допомога волонтерська, яка є більш розширеною.

Волонтер Володимир Рожнов розповів, як відновлюються бійці з допомогою благодійного фонду “Франківський опір”.

“Збираємося на вокзалі, їдемо на 8 днів, наприклад, в гори. Ходимо в походи, спілкуємося з психологами, священниками, іншими бійцями. Опісля реабілітації продовжуємо спілкування”, – прокоментував він.

Вже було 8 заїздів у Загвіздя, власне у Івано-Франківськ тощо. Участь беруть бійці з різних куточків України. Група складається із близько 20 осіб.

Реабілітація у “Творчій криївці” здійснюється з допомогою творчих засобів. Хлопці спілкуються з місцевими мешканцями гірських куточків країни, розвиваються духовно, отримують фахові поради від психологів тощо.

Проект “Побратими” реалізується таким чином, що бійцю допомагає людина, яка також була на фронті. За процесом слідкують і допомагають фахівці. Випускником такої програми є Петро Шкутак та  Андрій Фармуга.

Також воїни можуть відновитися у Гошівському монастирі.

Довго не можуть знайти приміщення для “Дому ветеранів”. Бійці змогли б там проходити різні тренінги, курси, навіть пожити.

Кожен проект вимагає 2-3 тисячі гривень. Пошуками фінансів, транспорту, місця, де проходить реабілітація, займаються волонтери.

Учасники круглого столу обмінялися досвідом та дискутували на актуальні теми щодо відновлення бійців.