Уявіть собі напів порожній сільський Будинок культури, який менш ніж за рік перетворюється у багатофункціональний простір #StBogoHub. Тут є сучасне обладнання, гарні меблі. У затишних кімнатах і тренінги проводять, і в теніс настільний грають, і кіно можуть подивитися. Навіть машина для попкорну є.
Не варто жалітися на те, що молодь у вашій громаді не активна - створіть їм умови для навчання та розвитку, і ви побачите результат. Саме з такої ідеї у Старобогородчанській громаді на Івано-Франківщині почалося створення багатофункціонального молодіжного простору, йдеться на сайті decentralization.uacrisis.org
Починали із невеличкої кімнати місцевого Будинку культури, а зараз Молодіжний простір розрісся на ледь не весь другий поверх. І це не фініш!
Аби втілити свою ідею молодь створила громадську організацію «Центр Рівних Можливостей», яка змогла взяти участь у конкурсах і вигравати гранти. Проект реалізовували у співпраці із програмою USAID DOBRE. А із ремонтом допомогли представники місцевої влади - одну з кімнат відремонтувала сільська рада, на ще одну - виділили кошти з обласного бюджету. Потім купили ноутбук, проектор, принтер, акустичне обладнання, мікшерний пульт, тенісний стіл, крісла-груші та розкладні стільці. Згодом за грантові кошти придбали попкорн-машину і матеріали для проведення подій. Молодь розробила логотип молодіжного простору, а дівчата-художниці розмалювали одну зі стін простору та оформили її як креативну фотозону.
У Молодіжному просторі почали організовувати тематичні вечори, кінопокази, цікаві майстер-класи і тренінги. Простір ніколи не буває порожнім - щомісяця тут проходить по декілька подій, на які збираються понад півсотні людей. Також молодь приходить просто пограти в настільний теніс, футбол, чи поспілкуватися. Нещодавно в просторі провели перший відкритий тенісний турнір та свято відзначення талановитої молоді.
Усі активності організовує молодіжна команда - це молодіжна рада, до якої входять представники різних сіл ОТГ, та громадська організація «Центр Рівних Можливостей». Ініціаторка проекту, голова ГО «Центр Рівних Можливостей» Леся Клим'юк каже, що молодь сама організовує події і це згуртовує їхню команду.
"За два роки діяльності молодіжної ради, наша молодь проявила себе як свідома, відповідальна, активна і готова змінювати себе та свою громаду. Вони надихають мене, а я - їх. Вони постійно їздять на різноманітні тренінги та форуми як в Україні, так і за її межі. Молодь щоразу повертається додому із новими ідеями для організації подій та розширення можливостей нашого простору", - розповідає Леся Клим'юк.
Однією з таких ідей є створення антикафе та коворкінг-простору, проект якого підтримала Програма DOBRE. Для цього планують використати перший поверх того ж самого Будинку культури, який стане культурно-освітнім центром громади. Коворкінг працюватиме за декількома напрямками, які обрала сама молодь: кондитерська справа та оформлення кенді-барів, а також комп'ютерне проектування та лазерне гравіювання на виробах із дерева. Таким чином, завдяки стратегічному плануванню і постійній участі у різноманітних конкурсах проектів, напів занедбане приміщення Будинку культури отримало нове життя.
Леся Клим'юк не лише працює для своєї громади, а і ділиться досвідом із іншими. Вона пройшла Академію жіночого лідерства та у Школу тренерів і сама проводить навчання з активізації мешканців громад. Її запрошують як тренера сусідні громади.
"Тренерство - це для мене можливість особистісного розвитку, можливість донести до людей ту думку, яка зазвичай не доноситься до мешканців невеликих сіл. Я мала можливість поїздити по світі і побачити круті практики, які в нас поки що не реалізовуються".
"Академія жіночого лідерства та Школа тренерів - новий етап розвитку для мене. Завдяки такому потужному досвіду спілкування і навчання у кращих експертів країни, я маю можливість професійно зростати та реалізувати свої найсміливіші ідеї нових цікавих проектів у громадах. Давно мріяла про запуск проекту для жінок, які хочуть розвиватися. Мрія стала реальністю, зараз ми реалізовуємо проект «Вільна мама», який спрямований на професійний та особистісний розвиток жінок, які перебувають у декретній відпустці. У рамках проекту ми проводимо серію тренінгів та мотиваційних зустрічей для жінок. Зараз участь у наших подіях взяли більше півсотні учасниць. І з упевненістю можу сказати, що окрім контенту самих тренінгів, для мами важливим є і питання комфорту. Адже неймовірно круто, коли вона може прийти на навчання, при цьому знаючи, що її дитина поруч, також цікаво проводить час! Для цього ми облаштували цікаву ігрову зону для дітей у молодіжному просторі", - каже Леся Клим'юк.
Леся Клим'юк - приклад успішної людини, яку мотивують результати її команди і можливості створювати у громаді дійсно цікаві та корисні проекти.
"Натхнення додає і можливість поділитися успіхом із іншими громадами та громадськими організаціями, коли беру участь у різних форумах та заходах із неформальної освіти. А свідченням визнання нашої громадської організації є запрошення вступити до впливових мереж організацій громадянського суспільства. Наприклад, із декількома громадами Івано-Франківської, Закарпатської та Чернівецької ми підписали партнерство "Разом до успіху" - спільно організовуємо молодіжні активності. Також беремо участь у проекті, що реалізовується на території Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей у рамках партнерства з Польщею", - підсумувала Леся Клим'юк.
Фото Андрія Олексина, Марії Момот та Лесі Клим'юк
Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п'ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Ком'юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. До консорціуму виконавців програми DOBRE, на чолі з Global Communities, входять: Український кризовий медіа-центр, Social Boost, Фундація підтримки місцевої демократії (FSLD/FRDL), Малопольська школа державного управління при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK), Польща, Національний Демократичний Інститут (NDI).
Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській