Як правильно загартовуватися. Кілька порад для франківців


Здоровий людський організм – це відмінно працююча система, де відбуваються десятки процесів, направлених на збереження рівноваги організму, незалежно від змін оточуючого середовища.

Гаряче чи холодно, іде дощ, або змінюється атмосферний тиск – миттєво спрацьовує механізм захисту: звужуються, або розширюються судини, змінюється об’єм рідини, виробляється піт, змінюється обмін, діяльність залоз внутрішньої секреції. Про це розповідає лікар отоларинголог міської поліклініки №2 Трохановська Г. Б.

В результаті цього , організм пристосовується до нових умов. Людина народжується не пристосовано. до швидких реакцій на зміни зовнішніх умов, вона легко перегрівається і легко переохолоджується. Але в процесі роботи і розвитку організм « навчається » правильним реакціям – організм тренується.

Загартовування – комплекс методів ціле направленого підвищення функціональних резервів організмів і його стійкості до несприятливих факторів, зовнішнього середовища, шляхом систематичного дозованого впливу цими факторами на організм людини. Загартовується організм повітрям, водою, світлом, дозованими прогулянками, сном на повітрі. ходіння босоніж.

Існують основні правила індивідуального загартовування:

Інтенсивність холодового навантаження на початку курсу має бути мінімальною. Зростання інтенсивності подразника – повільним, курс лікування – неперервним розумних межах. В процесі загартування входять область стопи, поверхня тіла, слизові оболонки носа і глотки.

Методика загартовування з поступовим зниженням температури води при дії на нижні кінцівки складається з: вологих обтирань ніг: початкова температура води 37’, тривалість процедури 3-4 хвилини поступове зниження температури на один градус кожні один – два дні, до кінцевої температури 28’. Методика ця є підготовчою процедурою. Обливання ніг: початкова температура 35’, зниження на 1’ кожні два- шість днів, кінцева температура 26’-24’після обливання сухе втирання ніг. Прохолодні ніжні ванночки: початкова температура 34’ тривалість процедури 2-4-6-8, кінцева температура 18’-14’. Зниження температури на один градус кожні 2-7 днів. При зниженні температури 20’ під час процедури самомасаж ніг за допомогою щітки. Після достатньої адаптації до щоденного обливання ніг холодною водою переходимо до вологого обтирання тіла, з поступовим переходом до загального обливання дощового душу загальних ванн.

Загартовування області глотки проводять шляхом зрошень чи полоскань, а носа – зрошень, так званий носовий душ. Початкова температура для зрошень 40’ С, для полоскань – 38’ С, зниження на 1’ кожні 3-6днів, тривалість процедури: 1-6хв. , кінцева температура води 15’ C. Можна використовувати мінеральну ( не газовану воду ), для носа препарати морської ( океанічної води ). При хронічних процесах лор органів температура води становить 30 – 28’. Підтримуючі процедури можна видозмінювати, на приклад прохолодний душ замінити контрастним.

    Порушення послідовності тренуванні може не тільки не дати очікуваного ефекту, призвести до порушення здоров’я, викликати простуду, переохолодження.

    У весняно – літній корисно ходити босоніж, особливо по росі або після теплого літнього дощу. Прогулянку починають з 3-10хв. до 45хв., після чого обтерти ноги рушником, вдягнути сухе взуття і походити ще 15хв. Ходіння босоніж корисне для людей любого віку, дітей, для людей з слабким здоров’ям, однак потрібний лікарський контроль, поради педіатра, самоконтроль за станом свого здоров’я.

    Ходіння босоніж доступне кожному, ходити можна в дома, на подвір’ї, в саду, на прогулянці за містом, на городі, на пляжі, на асфальті, берегом ріки. Ходіння босоніж надає людині фізичну та естетичну насолоду, так як тактильна імпульсація, що виникає при різноманітних подразненнях стопи, діє на мозкові центри позитивних емоцій.