Головний бій?


Країна виграла бій, але головна боротьба — ще попереду. Головне зараз — закріпити досягнення Майдану, а не просто замінити “face” на “face” у владних кабінетах. Невідомо, чи політики здатні настільки чесно поділити владу, як українці — ціною власного життя відстоювали Майдан. Сумніви закрадаються уже з перших днів — від споглядання призначення голів президентської вертикалі.

У Калуші нового голови РДА ще немає, але вже є протистояння навколо того, хто саме ним має стати: людина, “спущена згори” нинішньою владою, чи — той, кого обрало віче. У Комітеті опору диктатурі обіцяють блокувати роботу адміністрації — до того часу, поки їх не почують. Виходить, що, якщо раніше боролися за те, щоб адміністрації — ліквідувати, то зараз — щоб очолити.

У вівторок з Комітетом опору диктатурі та — калушанами на віче попрощався Ігор Очкур, який працював у Комітеті з часу його створення та був активним учасником калуського Євромайдану.

— Зважаючи на те, що основну роботу вже зроблено — диктатуру в Україні повалено — вважаю за доцільне переходити до роботи з відбудови країни. І до цього питання слід підходити фахово і без популізму. Штаб калуського Майдану висунув мене кандидатом на посаду голови Калуської РДА. Я — відмовився, бо надто дорожу своїм іменем, щоб дати комусь можливість для спекуляцій: буцімто три місяці працював на революцію за якусь посаду, — пояснив ”Вікнам” причину свого рішення Ігор Очкур.

— Ігор Васильович учора подякував громаді за довіру і вийшов зі штабу. Я шкодую, що так сталося, бо Ігор Очкур дуже плідно, поряд з усіма, виконував ту ділянку роботи, яку йому було довірено, досконало виконував, людина віддалася повністю. І вже відчуваємо, що нам його бракує, — повідомив на прес-конференції очільник КомітетуПетро Цюпа.

ХТО ГОЛОВНІШИЙ?

У середу Комітет опору диктатурі зібрав прес-конференцію, щоб повідомити журналістам: влада ігнорує думку Майдану, люди цього не дозволять. Так, після того, як Ігор Очкур відмовився від посади голови Калуської РДА, у штабі обговорювали інші варіанти.

— Було дано слово, що до думки Майдану будуть прислухатися, зокрема — і новий голова ОДА. На засідання Комітету ми обговорили кандидатуру іншої людини на посаду голови Калуської РДА. У нас є людина, член штабу, активний учасник громадського життя у районі — Дмитро Жекало. 
Віче більшістю голосів підтримало його кандидатуру, — запевнив Петро Цюпа.

Нагадаємо, Дмитро Жекало раніше був заступником голови РДА Івана Живачівського. А прийшов сюди після того, як Петро Цюпа пішов на заслужений відпочинок.

— Дмитро Жекало зараз очолює Калуську районну організацію НРУ. Попереднього очільника Петра Цюпу Центральний Провід НРУ виключив за порушення рішень партії — за агітацію проти кандидата у президенти Юлії Тимошенко, — зазначив у коментарі громадський активіст Олег Савка.

— Нам стало відомо, що від народного депутата Ольги Сікори було запропоновано кандидатуру Миколи Жовніра (на очільника Калуської РДА. — Авт.), який працює її помічником. У такий спосіб ніхто не порадився з нами, не зважив на думку Майдану, — вважає Петро Цюпа.

Відтак, обіцяє: якщо пропозицію від Комітету не врахують, — будуть блокувати роботу РДА, залучивши Майдан, “Автомайдан” та “Правий сектор”.

Нагадаємо, Микола Жовнір свого часу очолював Калуський міськрайвідділ УМВС. Його прізвище згадують у резонансній справі Олексія Захаркіна, якого 2003 року викрали правоохоронці і який згодом перекусив собі вени.

ЗА ЩО БОРОЛИСЬ?

— Нас чекає важка і тривала робота. Повинні прийти люди фахові у першу чергу. А завдання активістів-майданівців — їх контролювати і не давати “скурвитись”. На жаль, не всі члени калуського штабу це розуміють. У час, коли українську землю топче чобіт окупанта, вже почались якісь підкилимні ігрища активістів-”теоретиків”, — зазначив у коментарі “Вікнам” Ігор Очкур.

Наразі виглядає на те, що найважчим випробуванням на місцях є саме кадрові призначення. Виходить, що, якщо раніше боролися за те, щоб адміністрації — ліквідувати, то зараз — щоб очолити. Адже, ще буквально кілька тижнів тому на Прикарпатті захоплювали ОДА, створювали Народні Ради та планували виконкоми — замість держадмінстрацій, які мали перестати існувати. Їм — не довіряли, як представникам владної вертикалі. Невже, коли до влади прийшли “нові-старі” обличчя, щось суттєво змінилося? Навряд чи. Проте, зараз амбіції перемагають здоровий глузд, і виглядає справді так, що боролися — за крісла. Хоча, навряд чи справжні герої стояли на Майдані за посади.

Наразі йдеться навіть не про кандидатури — хоча до обох кандидатів, яких нині з обох боків “пророкують” на посаду голови РДА — можуть виникнути питання (обоє — вже були при владі, працювали у державних структурах і мали можливість щось зробити чи — не зробити для держави. — Авт.) — а, більше, про те, у який спосіб їх “насаджують”.

Як голова ОДА, так і кандидатура, яка подана на голову РДА, — є представниками ВО “Батьківщина” — тієї ж політичної сили, що і в.о. президента Олександр Турчинов. Фактично, не люстрована досі влада поводить себе у кадрових призначеннях, так, як і попередники: підсилює себе на місцях представниками своїх політичних партій.

З іншого боку, надмірні амбіції на місцях можуть компрометувати революційну боротьбу на Майдані.

— Вважаю, державні владні крісла не повинні роздаватися, як медалі чи ордени, — за принципом “хто більше на Майдані стояв”. Якщо вважати це нагородами за революцію, ми дуже скоро матимемо новий Майдан, — вважає Ігор Очкур.

Виглядає на те, що і ВО “Батьківщина”, і Комітет діють за спільною схемою: обоє кандидатів не були погоджені із громадою Калущини.

Між тим, під час прес-конференції журналіст Олександр Зуб висловив думку: рішення віче, на яке збирається від кількох сотень до тисячі людей, не може відображати думку цілої громади — Калуша і Калущини.  Тим паче, жителів району (а саме їхнім добробутом мав би опікуватися голова РДА. — Авт.) на вічі у будній день було, вочевидь, катма.