Атракціон смерті на Прикарпатті


Днями у селі Олешів Тлумацького району поховали 19-річного Назара Скибу, який загинув у Ворохті: під час спуску на канатній дорозі трос не витримав, хлопець упав у провалля висотою понад 30 метрів і помер на місці.

Квиток в один кінець

У неділю, 28 травня, у Ворохті був погожий, сонячний день. Ніщо не віщувало біди. Назар з батьками, молодшою сестричкою, дівчиною та її мамою гуляли гірськими схилами. До них підійшов чоловік, запропонував покататися. Мати намагалася відігнати надокучливого підприємця, навіть пропонувала заплатити йому за те, щоб відчепився. За кілька хвилин чоловік повернувся, запросив подивитися, як їздять інші люди, пише Галицький кореспондент

«Він сина якось так затягнув, одягнув на нього обладнання. Каже: ну що, давай. І все…» – плаче батько Володимир Скиба.

Хлопець проїхав в одну сторону, коли повертався назад, трос не витримав, і Назар полетів униз, у прірву. Жодних засобів захисту, шолома чи ще однієї канатної дороги для страховки – не було нічого.

18816664_1218022138320690_20860956_n

Трагедія трапилася на очах батьків, які нині не знають, як пережити смерть сина. «Такого хлопця вигодувати і за мить втратити…», – голосить батько. На подвір’ї хати, де зростав Назар, хрест з його іменем. У домі світлина із траурною чорною стрічкою, де Назар сповнений життя, щасливий, посміхається. І труна з тілом ще зовсім молодого парубка, життя якого згасло, потонуло у прірві, обірвалося в одну коротку мить погожого весняного дня.

Назар народився і виріс в Олешеві, навчався в Івано-Франківську. Був веселим, доброзичливим, ділиться спогадами хресний батько хлопця Олександр Скиба. Рідко про кого можна сказати, що за ним плаче усе село.

Смертельний політ

Лікар аварійно-рятувального загону спеціального призначення державної служби надзвичайних ситуацій Мирослав Яворський отримав повідомлення про інцидент і відразу виїхав на місце події. Дорогою дізнався, що хлопець загинув.

«Я вважаю, що він помер від травми голови – перелому кісток склепіння черепа, відтак і травми головного мозку. Там є також численні переломи, рани, але це була основна причина смерті», – коментує медик.

Якщо б на голові у хлопця був шолом, це могло б його врятувати у разі відсутності перелому шийного відділу хребта, припускає лікар.

18763259_1218021674987403_909119920_n

Керівник центру екстреної медицини Мирон Матейко зауважує, що виклик зареєстрований о 12.45. За кілька хвилин медичні працівники прибули на місце події, там уже зібралося багато людей. «Коли прибула швидка, хлопець уже був мертвий. Але реанімаційні заходи все-таки проводилися: йому робили дефібриляцію, вводили адреналін. Безрезультатно», – зазначає Матейко.

Медики викликали рятувальну бригаду, яка базується у Ворохті, аби допомогти транспортувати тіло потерпілого до реанімобіля. На місце виїхало шестеро рятувальників. Побачили, що хлопець лежав в обриві, де протікала річка. Його поклали на ноші, доправили до транспортного засобу. Про саму переправу, де загинув хлопець і яка зветься крутопохилою, не знають нічого. Кажуть, відкрили її, імовірно, недавно – над ущелиною був натягнутий трос.

Незаконна діяльність

Ворохта – курортне селище, влітку та взимку тут за рахунок туристів вдвічі більше населення, ніж проживає на цій території. Небезпечних розваг тут небагато, здебільшого тут розміщені садиби та заклади громадського харчування.

«Наскільки мені відомо, це жителі Ворохти, що жили в тій місцевості, і спорудили таку атракцію, на якій загинула людина. Чи здійснюють вони підприємницьку діяльність, я не знаю. До селищної ради за дозволом вони не зверталися. Ця атракція була споруджена на території Карпатського національного парку», – коментує ситуацію Юрій Галик, заступник селищного голови Ворохти.

18763425_1218020358320868_1374033015_n

Скільки часу діяв такий атракціон, у сільській раді не знають. Заступник голови каже, він сам з Ворохти, але не чув, що тут таке спорудили. Такий випадок у селищі трапився вперше. Посадовці запевняють: висновки зробили, звернуться до компетентних органів задля перевірки усіх атракціонів на території населеного пункту, щоб у подальшому такі інциденти не повторювалися.

Ненадійна конструкція

Знайти місце, де кріпилася переправа, неважко. Сюди йде автомобільна дорога, піднятися можна й стежкою. Наразі горе-винаходу уже немає. Про його існування нагадують лише обрубані троси, які були прикріплені до старих патиків. Поряд гора побитих пляшок, піддон, що тримається на автомобільних шинах, – саме сюди мали переправлятися ті камікадзе, які наважилися стрибнути у провалля. Хоча з другого боку, де починалася переправа, усього цього не видно – надто далеко. Увесь шлях пролягав над урвищем, де протікала гірська річка.

Крутопохила переправа, або як її в народі називають троллей чи зіплайн, діяла не постійно, її спершу знімали, потім натягували знову, розповідає місцева жителька Олександра Ткачук, дружина рідного брата підприємця, якому належала переправа. Використовували пристосування для господарських потреб, щоб перевозити дрова. Яким чином хлопець потрапив на переправу, жінка не знає, побачила лише результат, коли її чоловік викликав медичну службу. Де кріпиться переправа і коли саме вона встановлена, жінка також не знає, запевняє, в горах лізти у чужі справи не прийнято. Тож до господарства чоловікового брата носа не пхала. Вона припускає, хлопець стрибав з боку трампліна, чого він пішов на канатну дорогу, не знає. За її словами, хлопець був крупної комплекції, можливо, трос не витримав його ваги.

Сам горе-підприємець Василь Ткачук коментувати ситуацію відмовився, сказав лише, що натягнув трос. У селі кажуть, що чоловік встановив переправу самовільно, при цьому використав надто тонкі троси. Одним словом, легковажив, і жертвою цього став дев’ятнадцятирічний хлопець.

О 12.45 у поліцію надійшов виклик: у Ворохті, неподалік від трампліна, чоловік упав з підйомника. Оперативна група встановила особу хлопця – Назар Скиба, 1998 року народження, який навчався в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу.

18816323_1218019931654244_1382026265_n

«Під час переходу гірського потічка з одного берега на інший по самовільно зробленій канатній переправі внаслідок обриву одного зі страхових тросів відбулося падіння з висоти понад 25 метрів. Від отриманих травм потерпілий помер на місці. Труп направлено до Івано-Франківська для проведення судово-медичної експертизи», – повідомив начальник Яремчанського ВП Надвірнянського ВП ГУНП в Івано-Франківській області Андрій Хомин.

Переправу спорудив місцевий житель Ворохти, на нього відкрите кримінальне провадження за статтею 272, частиною 2 Кримінального кодексу України – порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві або будь-якому підприємстві особою, яка зобов’язана їх дотримуватись, якщо це порушення спричинило загибель людей чи настання інших тяжких наслідків. Правопорушення карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Небезпечна розвага

Відносно обладнання діють правила побудови та експлуатації атракціонної техніки, проте коли їх прописували, обладнання для переправи не було дуже популярним, тож у правила воно не занесене, пояснює технічний експерт Володимир Шевлюк. Якщо закон чітко не прописаний, то виникає двозначність. Згідно з правилами, обладнанням підвищеної небезпеки вважається таке, де швидкість посадочного модуля перевищує 5 м/с.

«Якщо власник задекларує меншу швидкість, незалежно від висоти, то фактично це обладнання виходить з-під нагляду і експлуатація його відбувається на розсуд власника. Крім того, перевірити підприємця просто так не можна», – зауважує експерт.

Будь-яке обладнання перед виготовленням має мати проект. Його розробка дуже дорога, не кожна проектна організація візьметься за неї – лише спеціалізована. Проект також повинен пройти експертні роботи й узгодження, це теж коштує чимало. А ще огляд технічною організацією не безплатний. Люди, які дбають про безпеку, дотримуються усіх правил, дрібні ж власники пускають все на самоплив.

18763269_1218020244987546_625315311_n

Деталей інциденту у Ворохті пан Володимир не знає: як саме експлуатувалося це обладнання і хто давав дозвіл на його встановлення, хто його монтував, чи проводилися розрахунки і чи виготовлялася документація. На такі атракціони має бути виданий дозвіл на експлуатацію обладнання, персонал повинен бути навчений і мати посвідчення, слід також зважати на стан обладнання, радить фахівець. Якщо документів немає, трос заіржавів, є сліди кустарного кріплення, тріщини або не зовсім тверезий персонал, не варто своє життя довіряти на волю випадку, віддавати в руки сумнівним особам, а краще утриматися від такої атракції.