Авіакатастрофа і російська агресія


Трагедія з Боїнгом спричинить зміну геополітичного сприйняття конфлікту на сході України

Трагедія, спричинена терактом зі збиттям Боїнга-777 Malaysia Airlines, може вивести українсько-російське протистояння в Донбасі на новий рівень. Тобто конфлікт може набути цілком нового розвитку й масштабів.

Нагадаємо коротко хід четверговий подій. Пасажирський літак Боїнг-777 близько 16:20 впав в районі міста Шахтарськ Донецької області. Загинули усі, хто перебував на борту – це 283 пасажири, у тому числі троє дітей, і 15 членів екіпажу.

Спершу українські представники Міністерства оборони, а згодом і американські фахівці переконливо заявили, що авіакатастрофа не була нещасним випадком. Літак був збитий ракетою із зенітно-ракетного комплексу (скоріш за все «Бук») з території, що контролюється терористами.

Те, що винуватцями трагедії є саме проросійські терористи, котрі діють на території Донецької та Луганської областей, практично не викликає сумнівів. Для підтвердження цього є доволі доказів.

Довести провину терористів перед міжнародною спільнотою готовий і представник України в ООН Юрій Сергеєв на екстреній сесії Ради Безпеки. «Україна презентує докази причетності російських військовиків до аварії "Боїнга". Цей злочин буде всебічно розслідуваний», - написав він на своїй сторінці у twitter’і.

Чому Сергеєв говорить про російських військовиків, а не проросійських терористів? Бо, як стверджують військові експерти, збити літак на такій висоті під силу лише злагодженій команді протиповітряної оборони. Це має бути, принаймні 10 осіб. Українська розвідка останнім часом неодноразово наводила факти перекидання через російсько-український кордон не просто військової техніки і найманців, а кадрових російських військовиків, сформованих у екіпажі. Тож існує висока ймовірність, що такий екіпаж російських військових фахівців ППО, діючи на території, контрольованій сепаратистами, і збив пасажирський авіалайнер.

Але не будемо забігати наперед, все ж остаточно своє слово мають сказати експерти після вивчення всіх обставин катастрофи. Впевнено можна сказати, що ситуація навколо охопленого війною Донбасу відтак може стрімко змінитися. Адже тепер на цю територію спрямовані погляди цілого світу. Незабаром на місце падіння лайнера має прибути міжнародна експертна група.

Кремль же скоріш за все спробує в найкоротші терміни вивести своїх кадрових військовиків зі зони проведення АТО. А варто зауважити, що за найскромнішими підрахунками їх там перебуває щонайменше чотири сотні. І саме їхньому військовому вмінню сепаратисти завдячують нещодавнім успішним операціям проти українських силовиків.

Чи врятує це Росію від ще жорсткіших санкцій та міжнародної ізоляції? Більшість західних експертів і політиків вважає, що кремль марно сподівається на це.

Колишня держсекретар Гілларі Клінтон, котрій тепер президент США Барак Обама пропонує посаду радника з питань безпеки, заявила з приводу теракту: «Дуже турбує не тільки те, що був збитий цивільний літак, але і те, що це означає з точки зору продовження конфлікту на сході України і ролі, яку в цьому відіграє Росія. З моєї точки зору, і у мене є перевага – я не входжу в уряд, - якщо є докази, що пов'язують з цим Росію, то це повинно спонукати європейців зробити більше на трьох напрямках. По-перше, посилити санкції. Дати ясно зрозуміти, що доведеться платити. Друге, негайно докласти більше зусиль і оголосити, що вони шукають альтернативу Газпрому. Росія не диверсифікувала свою економіку. Вона, в значній мірі, залежна від природних ресурсів, в першу чергу – від газу і нафти. Третє: робити більше разом з нами для підтримки українців».

Чи готова до цього Європа? Поки що важко сказати впевнено. Адже досі ні Брюссель, ні західні столиці не демонстрували рішучості у протидії російській агресії в Україні. Але трагедія з малайзійським авіалайнером, загибель пасажирів, більшість з яких були європейцями, можуть стрімко змінити ситуацію.

Ось що стверджує військовий оглядач ВВС Джонатан Маркус: «Загибель малайзійського авіалайнера може змінити ситуацію зі санкціями і розбіжностями навколо них. Все тепер залежить від того, як швидко будуть отримані надійні дані про причини катастрофи. Якщо з'ясується, що авіалайнер був дійсно збитий сепаратистами за допомогою озброєння, поставленого Росією, то дипломатичний тиск на європейські країни на користь прийняття нових санкцій багаторазово зросте».

Трагедія зі збиттям Боїнгом-777 мала б остаточно відкрити європейцям очі на реальну ситуацію на сході України. Вони мали б нарешті відмовитися від підкинутого кремлівськими політтехнологами терміну «українська криза» й назвати те, що відбувається своїм реальним іменем: російське вторгнення в Україну.

Ось що пише про таку можливість німецький публіцист, експерт з військових і безпекових питань Штефан Корнеліус: «Без російської підтримки і мобілізації вояків Москвою ця війна вже давно б закінчилася. Більшість населення у Східній Україні не підтримує мародерів у шатах бійців за незалежність. Допоки Володимир Путін не дасть наказ слухняним йому повстанцям зупинитися, доти вони й вестимуть свою ірраціональну криваву бійню».

Корнеліус переконаний, що теракт проти малайзійського літака матиме вирішальний вплив на цю війну. «Україна потребуватиме підтримки, аби перекрити свої кордони й забезпечити їхню щільність. Якщо врешті-решт буде виявлено ланцюжок доказів проти проросійських сепаратистів та постачальників зброї з Москви, то Росія повинна відчути всю болісність санкцій – і передовсім з Європи».

Zaxid.net