Без білих бордюрів і цирків. Франківські комунальники готують реформу з благоустрою
Франківські комунальники готують для міста, як вони самі кажуть, невеличку революцію — нові правила з благоустрою. Документ визначає, хто й за що відповідає і що мусить робити, аби життя у Франківську було комфортним або принаймні не стало дискомфортним
Правила вже пройшли громадські слухання, далі — виконком і сесія міської ради. Запровадять їх десь навесні, а поки готуємось і розповідаємо про новації з коментарями директора департаменту комунального господарства і благоустрою Михайла Смушака, пише Репортер
Не комунальники, а приватники. Перше — зміна акцентів. Благоустрій міста залежить від роботи комунальних служб не більше, ніж на 50%, стверджує директор відповідного департаменту Михайло Смушак. Решта території — відповідальність приватних осіб.
«Старі правила регулювали роботу комунальних служб — як підрізати дерева, прибирати сніг і т.д. І за ними практично неможливо було притягнути до відповідальності приватних суб’єктів, — говорить Смушак. — Новими правилами, прописуючи їхню відповідальність, ми це змінюємо».
Гарантійне утримання доріг і без білих бордюрів. За утримання і ремонт доріг у місті відповідатиме не лише КП «Муніципальна дорожня компанія», а й переможці тендерів.
А ще у місті заборонять білити бордюри. «Це сільський дизайн, якому не місце в європейському місті, — каже Михайло Смушак. — Це окозамилювання. Дико, коли двірників змушують малювати бордюри, коли поряд купи сміття. Не треба займатися дурницями». Також штрафуватимуть за скидання сміття у дощову каналізацію.
Балкони, дитмайданчики і дерева у дворах – відповідальність балансоутримувачів. Більшість будинків міста обслуговують ОСББ або приватні ЖЕКи. Тому їм теж прописали відповідальність. Зокрема, інспекція з благоустрою зможе штрафувати балансоутримувачів за аварійні балкони, рекламу й написи на фасадах будинків, несправні дитячі майданчики. Також вони відповідатимуть за утримання зелених насаджень на їхній території.
За папірець не в урні і не сортоване сміття — штраф. Прописали в документі й суворі правила щодо сміття. По-перше, за викидання у невстановленому для цього місці — штраф як за адмінправопорушення. Слідкуватимуть за цим Муніципальна варта, інспекція з благоустрою і поліція. По-друге, заборонять викидати великогабаритне і будівельне сміття на звичайних майданчиках. За потреби, мешканці зможуть замовити великогабаритний контейнер. Також штрафуватимуть, якщо у баки для роздільного збору скидатимуть несортоване сміття. А ще кожне ОСББ чи будинок зобов’яжуть мати свій сміттєвий майданчик. «Ніхто не хоче біля себе майданчиків. Понаставляли новобудов, а сміття несуть у старий житловий фонд — сусіду, — говорить головний комунальник міста. — Продукуєте сміття — мусите мати майданчик».
Копати лише з дозволу виконкому. «Розуміємо, що копали і копати будуть — більшість комунікацій, особливо в центрі міста, дуже зношені. Але ставимо нові вимоги», – пояснює Смушак. — По-перше, всі дозволи на розкопки, крім аварійних ситуацій, даватиме виконком. По-друге, до дозволу видаватимуть технічні умови на відновлення: скільки та яким повинен бути асфальт, трамбовка, гарантія». Також комунальники перевірятимуть якість відновлення розкопки.
Вивіски: без паспортів, але за нормами. «Так, ми виграли суд і порядок розміщення вивісок залишається чинним, але в ньому нам не подобається одна річ — на всі вивіски потрібне погодження архітектури, — говорить директор департаменту. — На наш погляд, дозвіл від архітектури повинні мати лише пам’ятки архітектури».
За його словами, зараз у Франківську є багато вивісок, які мають дозволи кількарічної давності, але не відповідають вимогам.
Боротиметься з незаконними вивісками інспекція з благоустрою — побудинково. «Прийшли на об’єкт 10 інспекторів, рулетку витягнули, поміряли, не відповідає — пишуть припис. Дають 10 днів для самостійного демонтажу. Власник не знімає — протокол про примусовий демонтаж», — каже Смушак.
Щодо реклами, то за нею слідкуватимуть за концепцією розвитку зовнішньої реклами, яку зараз розробляє департамент архітектури. Однак, у правилах прописують заборону на шумову рекламу та написи на тротуарах і дорогах.
Без цирків, пластикових квітів і велопрокату без дозволів. Прописали цілий новий розділ — торгівля. Відтак, на всій території міста заборонили цирки з тваринами, а також продаж пластикових квітів і первоцвітів, а також алкоголю — з 22 до 8 години. А ще заборонять продавати ритуальну атрибутику просто неба. «Не можна, щоб у центрі міста, на вулиці, домовини будинки підпирали», — вважає Смушак.
Придумали і як побороти вуличну торгівлю — вилучатимуть товар. «Зараз інспекція з благоустрою має право скласти лише протокол. Але зазвичай ті продавці живуть у селах. Відповідно до Адмінкодексу штраф накладається за місцем проживання — протокол йде у сільраду. А там сільський голова свого брата, кума, свата, сусіда не штрафує, а виносить попередження. Люди цим користуються, — розповідає комунальник. — Зараз інспекція з вартою зможуть товари конфіскувати. Повернути їх можна буде, сплативши штраф і рахунок за перевезення та зберігання. Кілька разів заплатять пару тисяч гривень — бажання порушувати правила зникне».
Також на території Франківська заборонять велопрокат без дозвільних документів.
Швидкий демонтаж МАФів. Новими правилами спросять процедуру демонтажу незаконних малих архітектурних форм. Нині це займає понад три місяці. Планують скоротити до одного. «Інспекція писатиме на власника чи орендаря припис демонтувати споруду. Якщо власник не демонтував – складається протокол за невиконання припису, одразу подається рішення на виконком про демонтаж. Після виконкому ще тиждень для добровільного демонтажу, не демонтували — примусовий демонтаж», — розповідає Смушак.
Пандуси — всюди. Ще один новий розділ – доступність. За словами комунальників, 90% житлового фонду міста — а це і старі будинки, і новобудови — є важкодоступними для маломобільних людей. Виправити це має пункт, в якому йдеться, що всі об’єкти в місті — від офісів, магазинів, будинків — мають забезпечити доступність до них. Відтак, щойно правила вступлять в дію, інспектори з благоустрою зможуть складати приписи за відсутність пандусів. Окрім цього, штрафуватимуть власників будівель за облаштування псевдопандусів — які не відповідають вимогам.
Без пошматованих і брудних прапорів. Комунальники пропонують штрафувати і за державну символіку в неналежному стані. Кажуть, не раз виявляли горе-підприємців, які кріпили на фасадах прапори, але не слідкували за тим, в якому вони стані.
А ще в документі прописують заборону на території міста на російську символіку та символіку терористичних організацій.