Бляхам лишився місяць. Які черги на франківській митниці та чому обурені водії
Черги на франківській митниці зростають щодня: пільговий період розмитнення автівок на іноземній реєстрації закінчиться менше ніж через місяць.
Власники «блях» і далі скаржаться, що на митниці завищують ціни. Втім, більшість ще й доплачує брокерам, бо ті швидко збирають папери. А з травня всі «бляхи» уже будуть поза законом і за них доведеться платити захмарні штрафи, пише “Репортер“.
Місяць на знижку
З часу дії нових законів через франківську митницю пройшли майже 4400 автомобілів, з них 1410 – на іноземній реєстрації. До держбюджету митники перерахували 273 млн грн, зокрема 90 млн заплатили власники «євроблях». І зараз їх відчутно побільшало.
«У минулому році, коли ще нові закони не вступили в силу, ми розмитнювали на день 30-40 автомобілів. Тепер, наприклад, 23 січня оформили 238 машин, а 24-го – 266, – каже начальник франківської митниці Василь Ватаманюк. – Динаміка зростає, щодня додається ще приблизно по 15 авто. Тому ми задіяли всі шість майданчиків митного оформлення, а до закону працювали лише дві. Також зробили двозмінний робочий графік – оформляємо авто до 22 години, інколи працюємо у вихідні, якщо перед ними було багато охочих».
Водіям «блях» дали на розмитнення 180 днів, тобто до 24 травня. Після цього – штраф. У перші 90 днів, до 22 лютого, розмитнити авто можна за півціни.
На митниці закликають водіїв не затягувати, бо в останні дні перед 22 лютого очікують ажіотаж, можливо, встигнуть не всі. Навіть якщо автомобіль заїде на територію митниці 21 лютого о 23:55, це не означає, що його власник платитиме півціни – до уваги береться час, коли авто уже оформлять.
Питання віку
Перед митницею, що на Польовій, 6, вишикувалася черга автівок із номерами ЄС. Приблизно 20 машин очікують, щоб заїхати, а на території самої митниці – десь утричі більше. Дехто з водіїв скаржиться, що стояв у черзі 10 годин. Майже всі лають новий закон. «Бляхарі» кажуть, розмитнення часто коштує більше, ніж сам автомобіль.
«У нас на митниці оцінюють машину набагато дорожче, ніж вона насправді коштує. Якщо ви купили авто за 2000 євро, оцінювач може оцінити її в 4000, і йому нічого не доведеш, навіть якщо маєш з собою офіційний акт купівлі-продажу, – скаржиться Іван Корчменко, один із водіїв. – Виходить, якщо я купив авто за 1000 євро, то через те, що моя машина стара, розмитнення обходиться близько 2500 доларів. А в мене ще й протермінована машина, бо я завіз її більше року назад, тому доведеться ще заплатити 8500 грн штрафу. Напевно, дешевше продати її на запчастини».
На митниці кажуть, що за два місяці 1900 разів корегували вартість автівки – і завжди у дорожчий бік.
«Люди не розуміють, що таке ціна товару і що таке митна вартість. Останню визначає декларант – посередник між громадянином і митником, – говорить Василь Ватаманюк. – Митна вартість включає в себе ціну товару, ціни на ідентичні товари, ціну за транспортування, страхові витрати, логістику, експедиторські кошти – це контролює виключно митний орган. Митна вартість є базою оподаткування для мита і ПДВ. Тому це дуже серйозна одиниця виміру, це великі гроші і вони йдуть до бюджету, а зараз у нас дуже актуальне питання – це його поповнення. На митницю покладають великі надії, тому що зараз вона – єдиний ресурс, який може суттєво допомогти у цьому».
Тобто, ціна за розмитнення складається із ввізного мита, акцизного податку, ПДВ і збору до Пенсійного фонду. Митна вартість впливає на ввізне мито і ПДВ, вік авто, об’єм і тип двигуна – на акцизний податок і ПДВ. Наприклад, за 18-річний Opel Astra з 2000 м3 об’ємом двигуна і на бензині, куплений у Польщі за 2100 євро, доведеться заплатити 2467 євро. З них ввізне мито – 153 євро, акцизний податок – 1500 євро, ПДВ – 751 євро, збір до Пенсійного фонду – 63 євро. Калькулятори, на яких можна розрахувати вартість, є на багатьох сайтах в інтернеті.
Чим автомобіль старіший, тим більше доведеться заплатити. Це найсильніше обурює водіїв, адже у більшості – далеко не нові авто.
«Люди завозять старі автомобілі, в яких немає системи очищення вихлопних газів. Тепер за ввіз таких машин треба заплатити немало, але це буде компенсація. Ці кошти перенаправлятимуть на екологічні програми», – стверджує Василь Ватаманюк.
З брокерами простіше
Щоб розмитнити авто, потрібно зібрати всі документи, зокрема зняти його з реєстрації за кордоном. Тож найчастіше люди користуються послугами брокерів – посередників, які збирають папери, знімають автомобіль з реєстрації і наперед повідомляють, скільки, скоріш за все, коштуватиме розмитнення. Звісно, за послуги беруть гроші, як і центри надання візових чи паспортних послуг. Таких фірм у Франківську є багато. Наприклад, деякі франківські брокери обіцяють розмитнити авто до трьох днів. Вартість послуг – 2000 грн.
«Я розмитнював через брокерів, бо не хотів переживати, заплатив гроші й усе готово, – розповідає Ігор, власник автомобіля Volkswagen (прізвища просив не писати). – Але документи в мене були в порядку. Лише з прізвищем у Німеччині наплутали при купівлі, але брокери все виправили. І все одно мені довелося довго стояти на митниці – через свята. Я загнав машину ще 28 грудня, а забрав аж 15 січня».
У будь-якому разі з 24 травня все буде доволі жорстко – штраф, і то чималий. Наприклад, якщо нерозмитнене «транзитне» авто продавали, передавали у користування комусь іншому або таксували на ньому – штраф 34 тис грн. Якщо протермінували транзит на період до 30 днів – 85 тис, якщо більше – 170 тис грн.
Аби розмитнити автомобіль, треба мати митну декларацію (її оформлює митний брокер), технічні документи на машину, документи, що підтверджують право власності на транспортний засіб (найчастіше, договір купівлі-продажу) або право ним розпоряджатися та декларувати (доручення), рахунок фактуру або документ, який визначає ціну (тут теж підійде договір купівлі-продажу).
Оформити авто можна на будь-якій митниці України, незалежно від того, де мешкає власник.