Прибирання вулиць та дворів в Івано-Франківську постійно обговорюється в соцмережах.Містяни нарікають, що двірники працюють погано, а порохотяги здіймають куряву.
Піднімав тему незадовільної роботи "Муніципальної дорожньої компанії" і міський голова під час оперативних нарад. І навіть запровадив перевірки чистоти під назвою "Чистий четвер". Комунальники ж виправдовуються, що проблеми є, бо не вистачає працівників. Люди неохоче йдуть працювати у сферу благоустрою, адже ця професія непрестижна і дуже важка.
Кореспондент Бліц-Інфо з’ясовував, як працюється франківським прибиральникам, настільки важка ця робота і чи багато зголошуються дбати за порядок у місті.
На базі "Муніципальної дорожньої компанії" з самого ранку гамірно. Працівники оглядають техніку, яка приїхала з нічного чергування, трактори готуються до виїзду. Весь цей процес оглядає начальник "МДК" Віталій Бурко.
Перевіривши роботу підлеглих Бурко приходить в робочий кабінет. Першим ділом переглядає спільноту «Комуналки» у Фейсбук. Каже, аби знати на що скаржаться франківці і чи нічого не трапилось. Відразу ж натрапляє на відео з прибиральником, який викидає пил на газон. Далі - майже розслідування: впізнати ділянку міста за місцевістю та разом з майстром провести ідентифікацію лінивого двірника. Справу зроблено, тож очільник франківських прибиральників доручає майстру дільниці провести виховну бесіду з підлеглим.
«Зрада зрад. Ну лінь йому до тачки три метри донести, простіше кинути на газон. І що з таким зробиш? За всіма не встежиш. А от автор відео міг не тільки знімати, а й зробити зауваження», - роздумує вголос Бурко.
Слід зауважити, проблема з кадрами є однією з найважливіших в МДК. Комунальник розповідає, що людей катастрофічно не вистачає, адже з необхідних 150 працівників є тільки третина ,та й ті не всі «надійні». Адже 70-80% чоловіків, які приходять на роботу, зловживають алкоголем. Тому й складається враження, що працюють в основному старші жінки.
«Кожен двірник має прибрати за зміну 3 тисячі метрів квадратних території, це норма по ДБНу. Загалом на місто потрібно 200 двірників, і це лише для прибирання доріг, при наявній у нас техніці. Зважаючи, що частину міста обслуговують приватні організації, то МДК залишається 150 робітників. Проте на практиці у нас є 50-55 робітників, адже постійно хтось приходить, а хтось звільняється», - розповідає комунальник.
Віталій Бурко каже, що нестача працівників - це замкнуте коло. Люди не хочуть йти на роботу, бо доводиться їздити прибирати по всьому місту, а їздять - бо не вистачає людей.
«Нещодавно був об’їзд з міським головою - підходимо до нашого робітника на Довженка і мер питає, як працюється. Жінка каже, що все добре, зарплату платять справно, вистачає на все. Зайшли у двори там теж жінка прибирає з приватного ЖЕО. Каже зарплату не платять. Тоді мер питає, чому ж не йдете в МДК? А вона пояснює, що не хоче, бо тут має свою територію, а у нас будуть возити по всьому місту»,- зауважує франківський чиновник.
Очільник комунальної компанії жаліється, що навіть ті люди, яких направляють з біржі праці, шукають різноманітні причини для відмови.
«Приносять довідки, що хворий, і сліпий, і кривий, тільки б поставили штам, що непридатний для роботи. Окрім того у нас техніка така, що будь-кого не візьмеш. Порохотяг коштує 3 мільйони і посадати за кермо будь-кого, щоб врізався в опору ми не можемо», - каже Віталій Бурко.
Ще однією причиною, чому франківці не поспішають влаштовуватись прибиральниками, на думку Бурка, є психологічна складова - раптом знайомі побачать. Особливо це актуально для молоді, адже професія непрестижна.
«Була ідея зі студентами. Прийшли 50 людей перед Паскою, послухали що ми пропонуємо, домовились прийти після свят влаштовуватись на роботу і на тому закінчилось. Я вже почав переживати чи нам інструментів вистачить, а ніхто не прийшов. Хоча, може ще прийдуть. Хай би коло своїх коледжів прибирали і то добре», - жаліється чиновник.
Бурко каже, що техніки також не вистачає, тож доводиться працювати вночі. Проте порохотяги так розподілили, аби хоча раз на два дні на кожній вулиці прибирав. Звичайно, там де це можливо. Далі від центру вулиці щодня прибирати ніяк не вдається, адже якщо перекинути туди людей, то центр залишиться без прибиральників. Зважаючи, що туристи ходять у центральній частині міста і мешканці тут відпочивають, тож доводиться розставляти пріоритети.
Очільник Франківська Руслан Марцінків під час перевірки чистоти на вулицях міста
«От сьогодні відправили порохотяг на Хриплинську, то він погнув щітки, повідлітали підшипники. Аби добре прибирати, треба і дороги якісні», - зауважує франківський комунальник.
Колись працівники благоустрою могли отримати за свою роботу квартиру, проте зараз, окрім премій, заохочень немає ніяких. Очільник МДК пояснює, що місто немає житлового фонду, адже нічого не будує, тож говорити про житло, навіть тимчасове, немає сенсу.
«От чому людина їде за кордон? Щоб заробити на житло. А якби ми могли забезпечити працівників, які давно працюють житлом, то ніхто б не їхав і старанно працював. Якщо у людини буде хороша зарплата і перспектива отримати житло, ніхто не буде навіть думати про виїзд. Це вихід з положення не тільки для нашої компанії, а й загалом для всіх. Проте до цього треба підходити на державному рівні», - переконаний чиновник.
Стежать за роботою прибиральників на кожній ділянці майстри. Вони визначають, хто де буде працювати і, за потребою, направляють прибиральників наводити лад на "нічийних" вулицях. В підпорядкуванні майстра Наталії 13 працівників. Жінка каже, що люди різні люди: хтось полюбляє випити, хтось не дуже хоче працювати.
"Якщо людина не налаштована на працю, то вона працювати не буде і майстер за всіма встежити не може. Проте я стараюся знаходити спільну мову з підлеглими", - каже пані Наталія.
У керівників свої проблеми і клопоти щодо організації робити, а як же працюється самим працівникам благоустрою?
Про це кореспонденту Бліц-Інфо розповіла пані Наталя, яка вже 12 років докладає всіх зусиль, щоб наше місто було красивим і чистеньким. Зустрічаємо пані Наталю на її ділянці у процесі роботи неподалік Костелу Христа Царя на Вовчинецькій. В розмові жінка ділиться, що робота важка, проте за стільки років уже звикла.
«Щодня тут прибираю, а коли потрібно то і на інших вулицях. Робота різна: траву полю, газони прибираю від папірців, очищаю урни ну і замітаю. Зарплату платять вчасно тож не скаржуся. Чоловік також працює в «МДК» трактористом. Тож у нас такий собі сімейний підряд», - жартує пані Наталя.
Жіночка розповідає, що не місцева і щодня доїжджає з Нижнева на Тлумаччині. Тож після роботи розслабитись не вдається, адже по господарству теж багато справ.
Пані Наталя ділиться, що відношення перехожих до її роботи буває різним, проте ніхто не ображає.
«Буває підметеш, обернешся і вже щось кинули. Хтось кидає сміття у відро, а є такі що на землю. Як хто вихований. Люди зазвичай нас не помічають. Деколи кажуть, що мести треба вночі, проте ми пояснюємо, що не можемо замести все до початку робочого дня. Є такі люди, що обурюються чому ви тут порошите. Та я стараюся не мести попід ноги, чекаю поки люди сядуть в автобус, а тоді швиденько підмітаю, аби нікого не порошити», - пояснює жінка.
Раніше Бліц-Інфо писав Комуналка, психологічна допомога і довідник: Як працює служба оперативного реагування.
Спокутувати працею: Як засуджені до громадських робіт франківці відробляють свої проступки
На патрулювання з копами: Штрафи, погрози та цікаві історії
Зцілення калік та охорона сміттєзвалища: Будні "Муніципальної варти" Франківська
На рейд з еко-інспекторами: Як працюють франківські "невидимі" сторожі порядку