Чи дбають в торгових центрах і кінотеатрах Франківська про пожежну безпеку?
Після трагедії в Кемерово «Репортер» вирішив поцікавитись, як справи з пожежною безпекою у торгових центрах і кінотеатрах Івано-Франківська.
У середу, 28 березня, прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив провести масштабні перевірки торгових центрів України. Про це він сказав під час засідання уряду, інформує ДСНС.
Спершу цифри від рятувальників. За даними прес-служби ДСНС в області, за останні 10 років на Прикарпатті було три пожежі у торгових центрах, остання – у 2015 році, ніхто не постраждав. До торгових центрів і кінотеатрів немає конкретних вимог, тільки загальні – як і до споруд іншого призначення, кажуть рятувальники. Згідно з мораторієм «на здійснення планових заходів державного нагляду», у 2018 році планові перевірки передбачені не були, пише Репортер.
«Нам пощастило, бо саме готувались до перевірки і навели лад, – каже директорка кінотеатру «Космос» Людмила Казмерчук. – Взагалі, намагаємось виконувати всі норми пожежної безпеки: регулярно перезаряджаємо вогнегасники, слідкуємо за пожежними рукавами, у нас висять плани евакуації на випадок надзвичайних ситуацій. Також інструктуємо своїх охоронців, вони знають, що робити у такій ситуації, якщо, не дай Бог, пожежа. Ситуація в Кемерово ще раз показала, яка це страшна біда, краще зайвий раз перестрахуватись».
Людмила Казмерчук з головним інженером Богданом Якимишиним відкривають двері у великий зал, де вже почався кіносеанс. Показують, що два запасні виходи на вулицю закриваються зсередини на засув, який відкриє і дитина. Два виходи у коридор взагалі не зачиняються, бо, як пояснює директорка, люди вибігають в туалет під час сеансу.
В меншому залі – три виходи: два у кінотеатр та один – на літню терасу, з якої сходами можна спуститись на вулицю. Усі виходи замикаються на ключ, лише коли кінотеатр порожній.
У залах – по два щитки з вогнегасниками та пожежними рукавами, які підключені до води. У коридорах теж всюди щитки і пам’ятки про порядок дій при пожежі.
«З меншого залу можна евакуювати всіх людей менш ніж за п’ять хвилин, з обох залів – за десять, – запевняє директорка. – У нас є відповідальний за пожежну безпеку і своя добровільна дружина. Це охоронці, кіномеханіки – люди, які постійно є на роботі, їх вчили пожежні – щоб могли організовано вивести людей, аби не панікували і не вибігали хто куди. Ця дружина в разі чого почне гасити полум’я ще до приїзду пожежних».
За словами Казмерчук, «Космосу» 54 роки, будували як кінотеатр – вже з урахуванням правил пожежної безпеки. Але з того часу ще модернізували, 16 років тому змінили всю проводку – тепер усі кабелі у спеціальних рукавах.
«Якщо проводку замкне, то воно не буде горіти, а поглинеться рукавом, там і потухне, – пояснює головний інженер. – По всій будівлі є кнопки виклику пожежних і датчики, які реагують на дим. Біля охоронця є пульт, на якому приміщення поділено на зони. Якщо датчик зреагує в якійсь зоні, то на пульті пролунає гучний сигнал і можна буде побачити, де саме горить».
За словами директорки, за час її роботи не було жодних пожеж, жартує: із проблем – хіба п’яні відвідувачі та діти, які розсипають попкорн.
«Але ви не думайте, це дуже серйозно. Якби у Кемерово люди підходили до безпеки з такою відповідальністю, то можна було б уникнути великої кількості жертв», – каже Людмила Казмерчук.
Театр кіно «Люм’єр» теж не «грається» з пожежною безпекою.
«У нас заклад, де одночасно перебуває велика кількість людей, тому тут усе за правилами безпеки і згідно з затвердженим проектом, – говорить головний інженер «Люм’єра» Роман Харамбура. – Цілодобово працює автоматична пожежна сигналізація, у кожному залі є гідранти й вогнегасники. Ми їх щороку перевіряємо. На початок сеансу всі виходи відкриті. Випадків загоряння у кінотеатрі ще не було».
За словами Романа Харамбури, в будівлі цілодобово чергують – вдень адміністратори, а вночі охорона. Тут теж є своя добровільна пожежна дружина, де кожен має інструкцію на випадок надзвичайної ситуації. Майже щокварталу спільно з рятувальниками працівники кінотеатру імітують пожежу і відпрацьовують різні варіанти гасіння. Це роблять вночі, бо вдень у будівлі багато відвідувачів.
Є пожежно-рятувальний добровільний підрозділ і в торгово-розважальному центрі «Велес», що на Вовчинецькій. Головний інженер «Велесу» Олександр Данилевич запевнив «Репортер», що з пожежною безпекою у закладі – все за правилами.
За словами Данилевича, у ТРЦ завжди відкриті евакуаційні шляхи, після закінчення роботи всі приміщення оглядаються і зачиняються. В разі пожежі є певний порядок відключення обладнання та вентиляції від мережі.
Крім того, у «Велесі» регулярно призначають відповідального за пожежну безпеку, всі посадові особи та працівники проходять протипожежний інструктаж, затверджується порядок дій у випадку загоряння.
Приміщення обладнані пожежними кран-комплектами, димовими та термічними датчиками, системою оповіщення відвідувачів про пожежу, яка підключена до пульта з автоматичним викликом пожежників, повідомив Олександр Данилевич. Також у «Велесі» встановлена система водяного пожежогасіння та поверхневого димовидалення.