День Незалежності по-франківськи: святкування та відкривання
24 серпня Івано-Франківськ, як і решта міст України, відзначив 27-му річницю від дня проголошення незалежності нашої держави. Чим же запам’ятався франківцям та гостям міста цей день?
Святкування
Ще напередодні, 23 серпня, все місто прикрасили державними прапорами. А у День Незалежності урочистості почалися зі святкової ходи середмістям, участь у якій взяли тисячі людей, одягнутих у вишиванки. Колона франківців пройшлася вулицею Незалежності до Меморіального скверу, де відбувся екуменічний (тобто спільний для всіх християнських конфесій) молебень за мир в Україні, пише ГК.
Далі в місті відбувалися десятки різних мистецьких акцій, флешмобів та заходів. Можна було намалювати свій портрет на величезному полотні, послухати музику, що лунала з балконів, потанцювати посеред «стометрівки», подивитись виставу в міському парку… Насолоджуватись святковим виглядом міста дещо заважали десятки партійних наметів від ВО «Свобода», прикрашені прапорами України. Втім франківці вже, очевидно, звикли до них і сприймають їх як частину міського середовища.
Деякий дисонанс у святкову мелодію внесли активісти з Пасічної. Мешканці будинків на вулицях Хіміків та Тролейбусній прийшли під Ратушу, щоб висловити свій протест проти дій забудовника, який зводить під вікнами кількох багатоповерхівок ще одну. Активісти надягли маски з намальованими хрестами у знак того, що їх намагаються змусити мовчати за допомогою судових позовів.
Увечері на площі Івана Франка відбувся святковий концерт. Першим виступив відомий далеко за межами України хор імені Верьовки. За ним на сцену вийшов рок-гурт «Брати Станіслава», який виконував переважно пісні патріотичної тематики. А хедлайнером концерту став один із найстаріших гуртів України – «Плач Єремії». Їхню пісню «Лиш вона» разом із музикантами співали тисячі людей. Не обійшлось і без повстанських пісень – «Гей-гу, гей-га» та «Лента за лентою…» Єдиним негативом стали паркани – ними з незрозумілих причин перегородили абсолютно все, включаючи прохід від фонтану та 20 метрів перед сценою. Тож люди, які йшли з Меморіального скверу з бажанням потрапити на концерт, були змушені робити великий гак і обходити всю площу.
Святкування продовжилося і наступного дня, 25 серпня. На площі Ринок виноградарі зі всієї України презентували свої врожаї та напої. Неподалік, на Вічевому майдані, спершу змагалися богатирі з України та Європи, а потім – весільні музиканти, учасники «Лабух-фесту». Згодом, на Острові кохання відбувся благодійний ярмарок, на якому збирали кошти для онкохворого хлопчика – дев’ятирічного Станіслава Фармуги. Увечері там виступали відомі музиканти та поети.
Відкривання
Цьогоріч до Дня Незалежності у Франківську «підігнали» відкриття чималої кількості відремонтованих, збудованих та реконструйованих об’єктів.
Мабуть, найбільш очікуваним серед них стало оновлене середмістя – площа Міцкевича та вулиця Лесі Українки. Довкола цього ремонту ще від його початку йшли жваві дискусії – дехто з активістів обурювався зрізкою дерев та демонтажем старих бордюрів. Роботи тривали близько року, але після їх завершення незадоволеними залишилися хіба що водії: цю частину центру зробили пішохідною і автомобілем туди тепер не заїдеш.
Комунальники встановили сучасні вуличні меблі, стовпчики та велопарковки, виклали вулицю гранітною бруківкою, зробили її пішохідною та безбар’єрною – все в найкращих традиціях сучасної урбаністики. Втім, по центру все-таки залили бетонну основу – щоб до будинків, у разі потреби, могли доїхати пожежники чи «швидка». Восени там планують висадити 47 дерев – клени Фрімана, тис ягідний, глід звичайний та сливу Піссарді. Ці дерева будуть не надто високими, щоб під час грози важкі гілки не падали вниз та не травмували людей. Вартість всіх робіт склала близько 13 млн. гривень.
До 24 серпня відремонтували також вулиці Слави Стецько, Станіславську, Павлика та Княгинин. А у приміському селі Микитинці відкрили новий великий дитячий садок «Янголятко». Приміщення звели з нуля за три роки, на його території є дитячі майданчики, а всередині – все необхідне для дітей.
Крім того, напередодні річниці незалежності України нову підсвітку отримала міська Ратуша. Раніше вона не надто яскраво світилася синім та жовтим кольорами, тепер же світло стало потужнішим, а синій колір прибрали. Вночі будівля світитиметься лише жовтим, очевидно, за зразком таких європейських міст, як Краків, Прага та Будапешт.
Інформаційний фон
В цілому, відзначення Дня Незалежності в Івано-Франківську обійшлося без ексцесів. Нетверезі франківці не каталися стометрівкою на автомобілях, як це бувало в попередні роки, не влаштовували бійок, а відвідувачі концерту досить культурно складали сміття біля смітників.
Втім, цьогоріч святкування проходило на фоні всеукраїнських подій – таких, як флешмоб «Нам не 27», в ході якого відомі артисти та митці розповідали про те, скільки насправді років Україні. Цю естафету та цей хештег підхопили користувачі соцмережі, які ділилися власними думками про країну та її історію.
На східному фронті в ці дні тривали запеклі бої. 23 серпня окупанти понад дві години обстрілювали сили ООС у селі Кримське, внаслідок чого загинуло п’ятеро українських бійців. Втім, вони отримали гідну відсіч – у ході бою наші військові знищили вісім бойовиків та поранили 11, відбили атаку та відновили лінію фронту.
24 серпня у Києві пройшов військовий парад – і, звісно ж, не обійшлося без дискусій про доцільність його проведення. Втім на параді було чітко помітно зростання військової сили України, кількість і якість техніки приємно здивували. Також запровадили кілька інновацій, зокрема, вперше участь в урочистому марші взяли дівчата-курсантки Військового інституту КНУ. Фотографії їх строю з автоматами облетіли всю країну.
А ще вперше прозвучало нове офіційне вітання ЗСУ. Ним стала фраза «Слава Україні!», на яку тепер в армії потрібно відповідати «Героям слава!». Це вітання замінило стару фразу «Бажаю здоров’я!», яка була перекладеним радянським «Здравія желаю!». Таке нововведення було позитивно сприйняте військовослужбовцями та патріотами – і, звісно ж, розкритиковане в Росії.