Дорога́ доро́га: хто й чому підняв вартість проїзду на міжміських маршрутах на Франківщині


Одразу ж після різдвяних свят на мешканців Івано-Франківщини чекав «подарунок» — збільшення майже удвічі вартості проїзду у міжміських автобусах. До прикладу, якщо до нового року до Снятина з Івано-Франківська можна було доїхати за 42 грн, то тепер квиток на автобус коштує цілих 70.

Різке здороження викликало неабияке обговорення та обурення, пише Репортер. Хто й чому підняв вартість проїзду та зробив і без того малоприємну їзду у міжміських автобусах ще й недешевим задоволенням?

З 40 до 60

Щоб дізнатися нові ціни на проїзд, ідемо на автовокзал. Біля кас стоїть пенсіонерка пані Марія. Взяла квиток на Калуш. Каже, ще тиждень тому їхала за 17 грн, тепер — 25.

«Я все розумію — ціни підросли, бензин подорожчав, але пенсію нам не підняли, — бідкається жінка. —Та що поробиш, треба їхати, то будемо їздити і будемо платити».

Адміністрація автовокзалу розводить руками — мовляв, за тарифи не відповідають.

«Ціни в касах змінили на підставі заяв перевізників, — пояснює Олена Бендерська, інженер відділу перевезень. — Ми працюємо з перевізниками на підставі договорів. У договорах ми погоджуємося продавати на маршрут перевізника квитки. Зараз перевізники подали нам заяви, в яких вказали продавати квитки за іншими цінами. Ми лише продаємо квитки за тими цінами, які вказує перевізник».

За словами Бендерської, до 10 січня за один пасажиро-кілометр перевізники просили 0,40 грн, зараз тариф становить у середньому 0,60.

Держава не регулює

У департаменті економічного розвитку, промисловості та інфраструктуриІФ ОДА розповідають, що з 2015 року Кабмін зняв державне регулювання тарифів на приміські та внутрішньо обласні пасажирські перевезення, тобто дозволив перевізникам встановлювати тарифи самостійно.

«Відповідальність за тариф несе той, хто його встановлював, тобто перевізник, — каже заступник директора департаменту Сергій Подошва. — Однак, після скасування граничного тарифу залишилися чинними методичні рекомендації, затверджені профільним міністерством, щодо механізму й порядку розрахунку тарифу. Тому у зв’язку з великим суспільним резонансом, департамент моніторить ситуацію, і де є критична ситуація, звертаємось до перевізників з вимогою надати свої розрахунки, але лише для того, щоб скерувати їх в Антимонопольний комітет для перевірки їх правильності та економічної обґрунтованості. У першу чергу звертатимемо увагу туди, де є стурбованість громади і звернення від мешканців».

Скарги від прикарпатців на підняття тарифу, каже чиновник, надходять. Але ані їхню кількість, ані «де є критична ситуація», з яких населених пунктів надходять звернення, Сергій Подошва назвати відмовився.

«Що дає інформація, за якими напрямками ми будемо звертатися до Антимонопольного комітету в першу чергу? Читач має зрозуміти одне — тариф нерегульований. ОДА, враховуючи загальну ситуацію з невдоволенням і загальної напруги, поступово по всіх напрямках і перевізниках звернеться в Антимонопольний комітет», — заявив він.

Слово перевізникам

Протягом кількох днів «Репортер» намагався зв’язатися з перевізниками, щоб отримати від них коментар. Як з’ясувалося, сьогодні міжміськими перевезеннями в області займаються понад 350 підприємців, офіційно зареєстрованими є три асоціації перевізників, але всі вони — лише на папері.

Пояснити підняття тарифів погодився директор «АТП-12629» Михайло Скільський. Щодня на міжміські маршрути з його підприємства виїжджають до 60 автобусів.

«В основі тарифу у нас основні витрати — паливо, запчастини та заробітна плата водіям і обслуговуючому персоналу, а також податки, — каже Скільський. —60 коп— це мінімальний тариф, який дозволяє нам працювати і триматися на плаву в теперішніх умовах. У грудні різко зросла вартість пального. За моїми підрахунками — на 25%. В день наше підприємство споживає 2000 літрів, з сьогоднішніми цінами наші витрати на пальне зросли на 8 тис грн на день, а в місяць це 240 тис грн. Також змінився курс валюти. Хоч більшість автобусів у нас вітчизняні, але запчастини до них закордонні. Тому всі перевізники зрозуміли, що потрібно піднімати вартість, бо інакше не можна працювати».

Перевірок Антимонопольного комітету підприємець не боїться, каже, дотримувались методології при розрахунках. Окрім того, розповідає, що підняття тарифів відбулося і в сусідніх областях. Та, бідкається Скільський, нові тарифи також не дають можливості поновлювати рухомий склад — купувати нові автобуси, розвиватися.

«Ми сьогодні працюємо по нулях, — каже підприємець. — Підвищення не дало ефекту, на який ми розраховували. Ті верстви населення, що користуються нашими послугами, стали їхати рідше, пасажиропотік упав».

За словами Михайла Скільського, перевізники самі свідомі того, що їм потрібен такий тариф, щоб трималися на плаву, і пасажир мав можливість їхати.

«Надіємось, що в людей збільшиться заробітна плата і вони будуть більш платоспроможні, — говорить він. — Зниження тарифу є неможливим, навіть якщо пасажиропотік буде зменшуватися далі. Це лише потягне за собою зменшення кількості працівників на підприємствах і закриття нерентабельних маршрутів».